Vědcům se podařilo spustit sebedestrukci rakovinných buněk, aniž by ohrozili ty zdravé

11.10.2017 14:12 | wa pe | Diskuze

Vědci z Albert Einstein College of Medicine objevili způsob, jak u rakovinných buněk spustit apoptózu, zatímco zdravé buňky zůstaly nepoškozeny. 

Foto: Public Domain

Nový přístup byl prozatím testován na akutní myeloidní leukémii, která je při léčbě dosavadními léky smrtelná přibližně u třetiny pacientů. Lékaři jsou přesvědčeni, že aktivace proteinu BAX bude mít podobně pozitivní výsledky také u dalších typů rakoviny. „Věříme, že sloučeniny, které vyvíjíme, se prokážou jako efektivnější než současné terapie proti rakovině tím, že způsobí sebedestrukci rakovinných buněk,“ uvedl jeden z autorů studie Evripidis Gavathios. Nová sloučenina využívá v boji proti rakovině apoptózy, což je přirozený proces programového zániku buněk, které jsou již nepotřebné či nevykonávají svou funkci správně. Například během vývoje lidského plodu vznikají jednotlivé prsty tak, že tkáň mezi nimi zaniká apoptózou.

Terapie u rakovinných buněk aktivuje takzvaný „katův protein“ BAX, který je zodpovědný za spuštění apoptózy. Tato bílkovina znemožňuje buňkám produkovat energii tím, že naruší funkci jejich mitochondrií. Rakovinné buňky se tomuto přirozenému procesu brání tím, že vylučují velké množství proteinů, které BAX potlačují. Nová sloučenina vědců z Albert Einstein College of Medicine se však dokáže na BAX molekuly navázat tak, aby je znovu aktivovala navzdory rezistenci rakovinných buněk. Sloučenina pod označením BTSA1 (BAX Trigger Site Activator 1) je schopna znovu nastartovat apoptózu u buněk akutní myeloidní leukémie a to včetně vysoce rizikových případů. U vzorku myší s akutní myeloidní leukémií bylo po 60 dnech terapie zcela vyléčeno 43 % jedinců. Povzbudivé jsou také údaje o absenci toxicity v důsledku léčby, což znamená, že proces nezasáhl zdravé buňky, tak jak je to bohužel běžné u dnes používaných chemoterapií. Vědecký tým nyní hodlá otestovat BTSA1 také na dalších typech zhoubných nádorů.  

Zdroj:ftm, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Cukerná průmyslová lobby ovlivňovala veřejné mínění a tajila nežádoucí zdravotní studie

Studie: Pravidelní uživatelé marihuany mají častěji sex

Vědcům se poprvé v historii podařilo zlepšit paměť mozkovým implantátem

Léčba infekcí rezistentních vůči antibiotikům v EU ročně stojí 1,5 miliardy euro

Ilustrační foto

FDA schválilo firmě AstraZeneca rozšíření použití léku na rakovinu prsu

Koupí Pfizer společnost Biogen, nebo Bristol-Myers Squibb?Čti více

BMW prodá firmě SGL Carbon 49% ve dvou joint venture společnostech

Akcie maloobchodních společností podle Goldman Sachs

KKR podruhé vylepšila nabídku na koupi Hitachi Kokusai

Philips koupil americký startup Analytical Informatics

Baidu testuje samořízená vozidla v provozu

Insider nákup akcie General Electric za rekordně nízkou cenu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.