Vědcům se podařilo spustit sebedestrukci rakovinných buněk, aniž by ohrozili ty zdravé

14:12 | wa pe | Diskuze

Vědci z Albert Einstein College of Medicine objevili způsob, jak u rakovinných buněk spustit apoptózu, zatímco zdravé buňky zůstaly nepoškozeny. 

Foto: Public Domain

Nový přístup byl prozatím testován na akutní myeloidní leukémii, která je při léčbě dosavadními léky smrtelná přibližně u třetiny pacientů. Lékaři jsou přesvědčeni, že aktivace proteinu BAX bude mít podobně pozitivní výsledky také u dalších typů rakoviny. „Věříme, že sloučeniny, které vyvíjíme, se prokážou jako efektivnější než současné terapie proti rakovině tím, že způsobí sebedestrukci rakovinných buněk,“ uvedl jeden z autorů studie Evripidis Gavathios. Nová sloučenina využívá v boji proti rakovině apoptózy, což je přirozený proces programového zániku buněk, které jsou již nepotřebné či nevykonávají svou funkci správně. Například během vývoje lidského plodu vznikají jednotlivé prsty tak, že tkáň mezi nimi zaniká apoptózou.

Terapie u rakovinných buněk aktivuje takzvaný „katův protein“ BAX, který je zodpovědný za spuštění apoptózy. Tato bílkovina znemožňuje buňkám produkovat energii tím, že naruší funkci jejich mitochondrií. Rakovinné buňky se tomuto přirozenému procesu brání tím, že vylučují velké množství proteinů, které BAX potlačují. Nová sloučenina vědců z Albert Einstein College of Medicine se však dokáže na BAX molekuly navázat tak, aby je znovu aktivovala navzdory rezistenci rakovinných buněk. Sloučenina pod označením BTSA1 (BAX Trigger Site Activator 1) je schopna znovu nastartovat apoptózu u buněk akutní myeloidní leukémie a to včetně vysoce rizikových případů. U vzorku myší s akutní myeloidní leukémií bylo po 60 dnech terapie zcela vyléčeno 43 % jedinců. Povzbudivé jsou také údaje o absenci toxicity v důsledku léčby, což znamená, že proces nezasáhl zdravé buňky, tak jak je to bohužel běžné u dnes používaných chemoterapií. Vědecký tým nyní hodlá otestovat BTSA1 také na dalších typech zhoubných nádorů.  

Zdroj:ftm, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Češi vyvíjejcí probiotika pro onkologické pacienty získali evropský grant

Ilustrativní obrázek

FDA pracuje se společností Mylan na odstranění nedostatku adrenalinových injekcí EpiPen

Ilustrativní obrázek

Akcie Celgene oslabují o 4 % v reakci na prodloužený harmonogram opětovné žádosti o povolení k prodeji léku ozanimod v USA

Ilustrativní obrázek

Je jazzová hudba klíčem k tvořivosti?

Ilustrativní obrázek

CRISPR sada pro domácnosti bude mít schopnost určit řadu nemocí

Ilustrativní obrázek

Bill Gates spustil soutěž o nalezení univerzální vakcíny proti chřipceČti více
Ilustrativní obrázek

Rudý závěr v zámoří

Ilustrativní obrázek

Index DAX na závěr týdne o půl procenta oslabil

Ilustrativní obrázek

Johnson & Johnson - 7,5 % po zprávě o přítomnosti azbestu v dětském prášku

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street klesají

Ilustrativní obrázek

Německé akcie na počátku seance klesají o více než 1 %

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické akciové indexy zakončily páteční seanci poklesem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.