Vědcům se podařilo "obrátit šíp času"

12:14 | Ne Ro | Diskuze

Prostřednictvím jednoho pozoruhodného experimentu se vědcům podařilo obrátit šíp času, aniž by porušili druhý zákon termodynamiky. Jejich výzkum potvrzuje, že se stále ještě máme co učit o fungování světa kolem nás.

Ilustrativní obrázek
Foto: Public Domain

Šíp času - entropie

Druhý zákon termodynamiky říká, že v izolovaném systému se entropie s časem zvyšuje (nebo zůstává stejná) a teplo se vždy pohybuje směrem od teplejšího tělesa k chladnějšímu.

Čas se chová asymetricky. Třebaže v našem každodenním životě považujeme směřování šípu času za zcela samozřejmé a nepochybné, vzorce klasické mechaniky ani atomové fyziky nic takového neobsahují. Pohyby těles i částic by mohly podle těchže zákonů stejně tak dobře probíhat i opačně.

Mezinárodnímu týmu vědců se nyní podařilo experimentálně dokázat, že šíp času nepředstavuje absolutně platný koncept. Během experimentu vědci sledovali korelované částice. Ty se koncepčně podobají vzájemně provázaným částicím kvantové mechaniky, nicméně nejsou tak úzce spjaty.

Vědci experimentovali s molekulou trichlormethanu čili chloroformu, která sestává z jednoho čtyřvazného uhlíku, na něhož jsou navázány tři atomy chlóru a jeden atom vodíku. Nejprve zahřáli jádro vodíkového atomu. Pak začali pozorovat, kudy energie poteče. V případě nekorelovaných jader by teplo teklo obvyklým směrem od teplejšího jádra ke chladnějšímu. V tomto případě byla ale obě jádra korelovaná a teplo teklo jakoby nazpět, čili teplota zahřátého jádra dál rostla, zatímco teplota chladnějšího jádra dál klesala. Podle vědců ale tento experiment neodporuje druhému zákonu termodynamiky, neboť tento zákon nezohledňuje korelované částice. Experiment prý jen odhaluje výjimku z tohoto jinak platného pravidla. Studie popisující tento experiment byla nahrána na server arXiv.

Výprava za pochopením

Popisovaný experiment podává vědcům dříve neznámou informaci o mystériích světa okolo nás. A jak už to tak bývá, kdykoli pochopíme nějaký jev, okamžitě se vynoří řada dalších nezodpovězených otázek. To, že se o kvantovém světě máme ještě hodně co učit, je zřejmé právě v dnešní době zrodu kvantových počítačů. Nehledě na řadu proběhnuvších výzkumů, temná energie a temná hmota stále zůstávají z velké části nepochopeny.

Žádnému z vědců se dosud nepodařilo navrhnout jedinou všeobjímající teorii, jedinou rovnici, která by vysvětlovala veškeré fyzikální procesy ve vesmíru. Výše popisovaný experiment dokazuje nejen to, že se o světě máme ještě hodně co učit, nýbrž také to, že i zdánlivě bezrozporné a údajně zcela pochopené zákony stále ještě mohou skrývat svá úskalí. Ve 20. století žili dva géniové - Albert Einstein a Nikola Tesla. Uvěřili jsme prvému a od té doby se utvrzujeme i experimentálně v tom, že jeho teorie platí a tleskáme si stále dokola. Vůbec by mě ale překvapilo, kdybychom za čas přišli na to, že "za určitých podmínek" může přeci jen třímat větší zrnko pravdy v hrsti ten druhý z nich.

 

Zdroj:ftm, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Češi vyvinuli unikátní rychlonabíječky pro elektromobily. Infrastrukturu dobíjecích stanic chtějí budovat celosvětově

Ilustrativní obrázek

Jeff Bezos hodlá rozšířit své vesmírné projekty v rámci Blue Origin

Ilustrativní obrázek

Český vědec chce patent pro technologii baterií lithium-síra

Ilustrativní obrázek

Technologickou „Nobelovu cenu“ letos získal finský fyzik Tuomo Suntola

Ilustrativní obrázek

Jak si budou kosmonauti ve vesmíru pěstovat zeleninu

Ilustrativní obrázek

Bílý dům se připojil k webové zábavě týkající se zvukové iluzeČti více
Ilustrativní obrázek

Cena ropy Brent dosáhla nového letošního maxima

Ilustrativní obrázek

V roce 2019 posílí česká koruna, zdraží komodity a uspějí nové startupy

Ilustrativní obrázek

USA: Změna zásob surové ropy podle EIA je k 11. lednu pod očekáváním trhu

Ilustrativní obrázek

Vývoj cen komodit: Ropa (-1,36 %), Zemní plyn (+7,23 %), Zlato (+0,33 %), Měď (-1,65 %)

Ilustrativní obrázek

Vývoj měnových párů: Eurodolar více méně stabilní, oslabuje o 0,03 % na 1,1464 EUR/USD 1,1464

Ilustrativní obrázek

Prudké snižování cen benzínu a nafty pokračuje. Cena ropy však začala růst

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.