Vědci: Zlato a platina vznikly po střetu dvou neutronových hvězd

11:53 | wa pe | Diskuze

Vědci v USA a Evropě poprvé v historii zachytili gravitační vlny pocházející z kolize dvou neutronových hvězd. Výsledkem střetu jsou podle nich prvky s vysokým počtem neutronů v jádře jako zlato či platina.

Foto: Kevin M. Gill

Existenci gravitačních vln předpověděných v rámci obecné teorie relativity Albertem Einsteinem se podařilo přímo potvrdit až v roce 2015 v interferometru LIGO ve Spojených státech amerických. Podobné zařízení pracující na principu porovnávání dvou identických laserových paprsků ve vakuu funguje také v Itálii pod názvem Virgo. Bylo to právě zde, kde 17. srpna zaznamenali srážku dvou neutronových hvězd vzdálených 130 milionů světelných let od Země. Výjimečnost případu spočívá v tom, že kromě interferometrů na Zemi byl současně zaznamenán také Fermiho teleskopem na oběžné dráze, který registroval silnou dávku gamma záření vzniklou poté, co došlo ke splynutí hvězd. 

Neutronové hvězdy jsou výrazně odlišné od našeho Slunce. Jedná se o poslední stádium ve vývoji hvězdy, která vyčerpá podstatnou část svého paliva a zkolabuje silou vlastní gravitace. Výsledkem následné supernovy, exploze je neutronová hvězda dosahující obrovské hmotnosti na velmi omezeném prostoru (až 2,1násobek hmotnosti Slunce při průměru 10 až 20 km).

 

zdroj: Kowch737

Vědci již nějakou dobu odhadovali, že jimi zachycené krátké záblesky gamma záření vznikají kolizí dvou neutronových hvězd, prozatím však nebyli schopni tuto hypotézu potvrdit. Teprve 17. srpna se jim podařilo společně s interferometry na zemi takovouto srážku doložit. „Je to něco jako kosmický urychlovač částic pracující množstvím energie mimo cokoli, co bude kdy člověk schopen vytvořit,“ neskrýval své nadšení Andy Howell z observatoře Las Cumbres v Kalifornii.

Díky srážce byli vědci schopni použít gravitační vlny pro měření rychlosti rozpínání vesmíru, což se jinými metodami dosud nedařilo. Podle některých odborníků tyto způsoby praktického užití gravitačních vln otevírají zcela novou kapitolu kosmologie. Z dalších zjištění vyplývá, že kolize neutronových hvězd stojí za vznikem prvků s vysokým obsahem neutronů. „Tyto výsledky poprvé předkládají definitivní důkaz, že prvky jako zlato, platina či uran jsou produktem těchto kolizí,“ uvedl včera na tiskové konferenci David Reitze, výkonný ředitel projektu LIGO.

Zdroj:cnbc
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Proč teď nekupovat zlato

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k růstu ceny zlata a propadu na trzích

Ilustrativní obrázek

Zásoby US ropy opět vzrostly, fundamenty na libře nejsou jednoznačné

Ilustrativní obrázek

Komoditní výhled: Zlaté časy pro zlato

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.