Vědci udrželi mozky prasat „naživu“ 36 hodin po vyjmutí z těla. Teď mohou následovat mozky lidské

11:12 | wa pe | Diskuze

Tým odborníků z Yaleovy univerzity v USA nakoupil v rámci svého výzkumu z jatek desítky mozků prasat, které byl schopen znovu přivést k životu a udržet funkční po 36 hodin.

Ilustrativní obrázek
Foto: Public Domain

Včerejší zpráva časopisu MIT Technology Review popisuje práci neurovědce Nenada Sestana a jeho týmu z Yaleovy univerzity na mapování propojení v lidském mozku. Jejich výzkum by v konečné fázi měl umožnit lépe pochopit fungování lidského mozku a naznačit možné cesty v léčbě například Alzheimerovy choroby.

Vědci nejprve získali 100 až 200 mozků prasat, k jejichž porážce došlo před několika málo hodinami. Za použití soustavy pump, ohřívačů a umělé krve poté mozky zahřáli na přirozenou teplotu živých prasat. K překvapení vědců následné testy vykázaly čilou aktivitu miliard zdravých mozkových buněk. Profesor Sestan vysvětluje, že takto obživené mozky vykazovaly vlny podobné jednotlivcům, kteří se nacházejí v kómatu, je si tedy jistý, že si „nebyly ničeho vědomy. “ Odborníci nicméně tyto mozky považují za živý orgán, podobně jako je tomu například při přechovávání ledvin před transplantací.

Sestan a jeho tým jsou si přirozeně vědomi etické kontroverze, kterou jejich pokus může vyvolat. Ostatně sami přiznávají, že jejich postup lze uplatnit také na dalších živočišných druzích včetně primátů. Zatímco naše technické dovednosti postupují rychle kupředu, společenská diskuze, ze které by mohl vzejít závazný etický rámec pro budoucí podobné pokusy, je teprve na samém počátku.

Zdroj:fut, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Češi vyvíjejcí probiotika pro onkologické pacienty získali evropský grant

Ilustrativní obrázek

Je jazzová hudba klíčem k tvořivosti?

Ilustrativní obrázek

CRISPR sada pro domácnosti bude mít schopnost určit řadu nemocí

Ilustrativní obrázek

Bill Gates spustil soutěž o nalezení univerzální vakcíny proti chřipce

Ilustrativní obrázek

Mammoth Biosciences založila jedna z pionýrek metody CRISPRČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurt otevřel oslabený

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy převážně oslabují na pozadí obav z rychlého rozšíření koronaviru mimo Čínu

Ilustrativní obrázek

Americké indexy dnes klesly, S&P o 0,38%

Ilustrativní obrázek

Zámořské akcie opět na rekordech

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.