Vědci poprvé úspěšně teleportovali částici ze Země na oběžnou dráhu

08:46 | wa pe | Diskuze

Čínští vědci dokázali, co bylo ještě v 90. letech pouze odvážnou teorií. Teleportace na dlouhé vzdálenosti prostřednictvím principů kvantové fyziky. 

Foto: Varsha Y S

Zatímco teleportace fotonů v optických laboratořích je dnes již běžnou záležitostí, mimo kontrolované prostředí a na delší vzdálenosti se tento proces prozatím příliš nedařilo uskutečnit.  Teprve v minulém roce vědci provedli první teleportaci mimo laboratorní podmínky a nyní ji dále zdokonalili. Čínští vědci byli schopni teleportovat foton z povrchu Země na 500 kilometrů vzdálený satelit Micius schopný detekovat kvantový stav jednotlivých částic. Nejenom, že šlo vůbec o první případ úspěšné teleportace na orbit, ale také o vytvoření první kvantové sítě mezi satelitem Země a povrchem.

Doposud byly podobné experimenty ohraničeny hranicí 100 kilometrů z například z důvodu ztráty fotonů v optických kabelech. Tým čínských vědců svůj experiment považuje za důležitý krok k vybudování kvantových sítí ve velkém měřítku a v oblasti distribuovaných kvantových výpočtů.

Zatímco většina z nás si teleportaci představí jako jakýsi rozpad hmoty na jednom místě a její rekonstrukci někde jinde, vědci pod tímto termínem rozumí přeci jen něco jiného. Kvantová teleportace stavu spočívá v jevu nazývaném jako kvantové provázání (entanglement), kdy jednotlivé objekty se vykazují nelokální provázaností.

Můžeme si představit pár fotonů vzniklých na stejném místě a ve stejném čase, které jsou takzvaně ve stavu kvantové provázanosti, entanglovaném stavu. Jakmile provedeme měření na jednom z fotonů, měli bychom shodné výsledky získat také na druhém. Pokud jeden z fotonů určitým způsobem ovlivníme, zjistíme, že došlo ke změně také na druhém z fotonů, ať už jsou poté v jakékoli vzdálenosti od sebe. Velmi zjednodušeně můžeme říci, že sdílejí stejnou existenci.

 

zdroj: YouTube kanál minutephysics

Vědci se nyní snaží přijít na způsob, jak by bylo možné tuto provázanost využít pro přenos kvantových informací. Stačilo by ovlivnit jeden z fotonů, tedy předat mu informaci a data by se jednoduše „stáhla“ z druhého fotonu z páru třeba i stovky kilometrů daleko. V konkrétním experimentu vědci vytvářeli spárované fotony rychlostí 4000 za sekundu a ty poté vyslali směrem k satelitu na nízké oběžné dráze Země. Poté, co foton dorazil k satelitu, vykazoval kvantové provázání s částicí, která zůstala na Zemi. 

Teoreticky neexistuje horní hranice vzdálenosti, na které se kvantové provázání dá udržet, spojení je však velmi křehké a může být snadno narušeno. I přesto jsou čínští vědci přesvědčeni, že jejich experiment v budoucnu umožní vznik globálního kvantového internetu.

 

Zdroj:fut, redakce
Líbil se vám článek?
+1 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Český vědec chce patent pro technologii baterií lithium-síra

Ilustrativní obrázek

Macron vyzval technologické giganty ke společensky zodpovědnému jednání

Ilustrativní obrázek

Technologickou „Nobelovu cenu“ letos získal finský fyzik Tuomo Suntola

Ilustrativní obrázek

Čínská střední škola bude své studenty při výuce sledovat systémem pro rozpoznání obličeje

Ilustrativní obrázek

AT&T, Comcast nebo Verizon mají smůlu. Senát USA podpořil zachování síťové neutrality

Ilustrativní obrázek

Obce a města mohou žádat o dotace na instalaci bezplatného wifi



Čti více
Ilustrativní obrázek

Evropská unie nedostane výjimku ze sankcí vůči Íránu

Ilustrativní obrázek

Prim bude tento týden hrát geopolitika

Ilustrativní obrázek

Američané své ekonomice věří obchodním válkám navzdory

Ilustrativní obrázek

Cena sóji se propadla na nejnižší úrovně od roku 2008 kvůli obchodní válce mezi USA a Čínou

Ilustrativní obrázek

Cena ropy klesá, pohonné hmoty budou zdražovat jen mírně

Ilustrativní obrázek

OPEC se dle poslední měsíční zprávy obává opětovného převisu nabídky ropy

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.