Vědci ohlašují novou naději pro pacienty s Alzheimerem. Impuls pro akcie farmaceutických firem?

12:12 | wa pe | Diskuze

Vědci z univerzity v britském Southamptonu hlásí převratný objev v boji proti Alzheimerově chorobě. Na akcie který farmaceutických společností se zaměřit?

Foto: Gerd Altmann

 

Toto degenerativní onemocnění mozku je ve vyspělých zemích v posledních letech na postupu. Statistiky Alzheimerovy asociace v roce 2015 registrovaly asi 5,3 milionu Američanů s touto nemocí. V České republice se aktuální čísla pohybují kolem 140 000 pacientů. Pokud se vyplní aktuální negativní prognózy, tak do roku 2050 se náklady na léčbu ve Spojených státech více jak zčtyřnásobí na 1,1 bilionu USD.

Britští odborníci jsou přesvědčeni, že odhalili, které oblasti mozku jsou odpovědné za projevy ztráty paměti a patologické změny chování způsobené nemocí, kterou dle odhadů trpí každý pátý člověk nad 80 let. Také identifikovali nové faktory, které přispívají k rozvoji onemocnění, a umožňují tak snáze pochopit její průběh.

Dalším krokem bude podle Diega Gomeze-Nicoly, jednoho z autorů studie, najít vhodné partnery ve farmaceutickém průmyslu, kteří by podpořili vývoj léku postaveném na nejnovějších zjištěních, uvedl pro televizi CNBC.

Nový objev by tak mohl být zajímavým soustem pro firmy, které se v oblasti výzkumu této nemoci dlouhodobě angažují a vynakládají zde nemalé prostředky. Týká se to např. Eli Lilly (LLY), Pfizer (PFE), Elan (ELN), Johnson & Johnson (JNJ) a Baxter International (BAX). Mnoho z těchto společností již vyvinulo léky proti Alzheimerově chorobě, které se aktuálně nacházejí v různých fázích klinických testů. Nejdále jsou v Baxter International s lékem Gammagard, který právě vstupuje do třetí fáze testování na lidských pacientech. Za zmínku poté ještě stojí Bapineuzumab a Solanezumab, které shodně vykazují slibné výsledky ve druhé fázi klinických testů.

Zdroj:cnbc, barrons, redakce
Líbil se vám článek?
+1 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.