Vědci a studenti mohou zdarma vyzkoušet kvantové programování

15:15 | E V | Diskuze

Atos poskytl bezplatný přístup k softwarovému balíku myQLM, který umožňuje experimentovat s kvantovým programováním na běžném osobním počítači.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Atos, globální lídr v digitální transformaci, pomáhá vědcům a studentům experimentovat s kvantovými algoritmy. Nabízí nyní bezplatný univerzální přístup k programu myQLM, díky kterému si může kvantové programování vyzkoušet každý, a to i bez speciálního vybavení. Na jednodušší simulace do 20 qubitů postačí výzkumníkům vlastní počítač. Cílem Atosu je posílit komunitu kvantové výpočetní techniky a umožnit vývojářům prozkoumat možnosti kvantového programování ještě před tím, než bude reálně k dispozici výkonný kvantový počítač. 

Iniciativa myQLM poskytuje výzkumným pracovníkům, studentům a vývojářům nástroje kvantového programování. Funguje již od roku 2019, ale původně byla určená pouze pro uživatele kvantového simulátoru Atos Quantum Learning Machine (Atos QLM). Nyní se Atos rozhodl umožnit všem vědcům, studentům a vývojářům na celém světě bezplatně stahovat a používat myQLM. Chce tak podpořit rozvoj kvantového programování a posílit komunitu lidí, kteří mají o kvantovou techniku zájem.

Kvantové počítače umožní v rozumném čase zpracovat náročné výpočty, které by současným superpočítačům trvaly desítky tisíc let. Mohly by pomoci dosáhnout průlomových objevů a rozvoje v mnoha oblastech, jako je například zdravotnictví, průmyslové procesy, udržitelnost životního prostředí nebo finance.

Díky současnému závodu o to, která firma jako první zkonstruuje komerčně využitelný kvantový počítač, se zvýšilo povědomí o tomto oboru. Kvantová revoluce ale vyžaduje víc než jen hardware. Je potřeba vyškolit odborníky, kteří vytvoří nové programovací jazyky, algoritmy a nástroje, abychom dokázali plně využít možnosti kvantového výpočtu.

Pomocí myQLM se může kdokoli zapojit do zkoumání možností kvantového programování. Vědci, inženýři i studenti mají možnost experimentovat s kvantovými algoritmy a spouštět kvantové simulace do 20 qubitů přímo na svém vlastním počítači. Větší simulace pak mohou vyzkoušet na kvantovém simulátoru Atos QLM.

„Nedostatek kvalifikovaných odborníků je jednou z největších výzev budoucího vývoje kvantových technologií. Zpřístupnili jsme proto naše prostředí pro kvantové programování myQLM každému, kdo má zájem se k tomuto dobrodružství připojit. Doufáme, že tím pomůžeme trénovat další generaci vědců a výzkumníků a podpoříme aktivní komunitu lidí, kteří budou vytvářet budoucnost kvantových technologií,“ uvedla Agnès Boudot, senior viceprezidentka a vedoucí oddělení HPC & Quantum ve společnosti Atos.

myQLM přináší kompletní sadu nástrojů:

  • Komplexní uživatelská příručka a výukové programy, v nichž se dozvíte více o programu a kvantovém programování.
  • Diskusní fórum, kde mohou uživatelé klást otázky, získávat nejnovější zprávy o myQLM a jeho komunitě, zakládat diskuzní témata o konkrétních oborech, získávat podporu od komunity nebo stahovat výukové materiály.
  • Projekt na GitHubu, včetně úložiště myqlm-contrib, ve kterém mohou uživatelé uveřejnit a propagovat své příspěvky. Součástí projektu jsou také zdrojové kódy modulů interoperability myQLM, které umožňují součinnost s Qiskit, Rigetti Forest, Cirq, ProjectQ a také simulátorem pyLinalg.

 

Atos, průkopník v oblasti kvantových řešení

Ambiciózní program „Atos Quantum“, který společnost Atos spustila v listopadu 2016, má za cíl prošlapat cestu budoucím výzkumníkům v oblasti kvantové výpočetní techniky. I díky této iniciativě se stal Atos první organizací, která nabídla modul pro simulaci kvantového šumu jako součást kvantového simulátoru Atos QLM. Tento kvantový simulátor je na trhu od roku 2017 a pro své výzkumné programy v mnoha oborech (například v oblasti průmyslu nebo energetiky) ho využívají vědci po celém světě: v Rakousku, ve Finsku, ve Francii, v Německu, v Indii, v Itálii, v Japonsku, v Nizozemsku, v Senegalu, ve Velké Británii a ve Spojených státech amerických. Nedávno společnost Atos rozšířila své portfolio kvantových řešení o Atos QLM Enhanced (Atos QLM E), novou řadu Atos QLM s akcelerací pomocí GPU.

Zjistěte více o myQLM a připojte se k naší komunitě na webu:

https://atos.net/en/lp/myqlm

 

 

O Atos

Atos je globálním lídrem v digitální transformaci se 110 000 zaměstnanci v 73 zemích a s ročním obratem ve výši € 12 miliard. Evropská jednička v poskytování cloudových služeb, kybernetické bezpečnosti a výpočetní techniky s vysokým výkonem poskytuje end-to-end řešení pro Orchestrated Hybrid Cloud, Big Data, Business Applications i Digital Workplace.

Atos je celosvětovým partnerem Olympijských a Paralympijských her v oblasti informačních technologií a působí pod značkami Atos, Atos|Syntel a Unify.

Atos je SE (Societas Europaea), kótovaná na CAC40 akciovém indexu v Paříži.

Cílem společnosti Atos je napomáhat ve vytváření budoucnosti informačních technologií. Svými odbornými znalostmi a službami podporuje rozvoj vědomostí, vzdělávání a výzkumu multikulturním přístupem a přispívá k rozvoji vědeckotechnické excelence. Atos na celém světě umožňuje svým zákazníkům a zaměstnancům, jakož i členům společností, aby žili, pracovali a rozvíjeli se udržitelně v bezpečném informačním prostoru.

Zdroj:Lucie Nováková, Madison Public Affairs s.r.o.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Studenti budou soutěžit, jak pomocí digitálních technologií snížit uhlíkovou stopu. Vítěz získá 10 000 euro

Ilustrativní obrázek

Jedinečný vzdělávací program se světovou reputací je opět přístupný i českým vysokoškolákům

Ilustrativní obrázek

Solar Orbiter začal s měřeními. Z Čech má na palubě jedinečnou optiku.

Ilustrativní obrázek

V Česku se rekordně investovalo do výzkumu a vývoje

Ilustrativní obrázek

Jak se ladila chytrá stélka do bot Miomove

Ilustrativní obrázek

Hyundai prezentuje na konferenci MIF 2019 filozofii budoucí mobility, zaměřenou na člověkaČti více
Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Dolar opět překvapil

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k růstu cen pohonných hmot

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k nákupu 100 tun zlata

Ilustrativní obrázek

Zdražování materiálů v automobilovém průmyslu (ocel, měď, kobalt)

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování ropy a pohonných hmot

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.