Ve vedrech trpí i datacentra: spouštějí dodatečné chlazení a spotřebují o 13 % více elektřiny

17:17 | A O | Diskuze

Aktuální teploty v současnosti dosahují místy až 36 °C, což však kromě radosti pro dovolenkáře přináší i starost pro některé firmy.

Ilustrativní obrázek
Foto: pixabay

Mezi ně patří také společnosti provozující datacentra, která musí uchovávat aktivní servery ve striktně nízkých teplotách Ideální teplota je 20-21°C. Právě v těchto dnech datová centra trápí extrémní horka. Spotřeba elektrické energie v datacentru díky tomu v létě stoupá až o 13 % ve srovnání s celoročním průměrem.

Letní tropická horka představují pro datacentra doslova výzvu. I minimální zvýšení přísně kontrolované teploty v serverovně může mít neblahé důsledky. Aby běžné a bezproblémové fungování internetu zůstalo zachováno, musí datacentra znatelně zvýšit spotřebu elektrické energie. V případě nedostatečného chlazení a tedy i zvýšení teploty v serverovně nad ideální hranici totiž dochází ke snižování životnosti serveru a zvyšování rizika poruch. V extrémním případě zvýšené teploty začnou komponenty serverů chybovat a může dojít i k přehřáti, kdy se servery začnou vypínat (případně může dojít i k jejich poškození). Webové aplikace (e-shopy, platformy atd.), které na nich běží by tak pro uživatele přestaly být dostupné.

Ve společnosti vshosting~ se s vysokými teplotami vyrovnávají díky extenzivní klimatizaci i pomocí tzv. adiabatického chlazení. "V našem datacentru ServerPark využíváme kombinaci chladicích mechanismů, aby uložené servery zůstaly bezpečně v chladu. Hlavním systémem chlazení jsou v ServerParku celoročně velké klimatizační jednotky. Během extrémních suchých veder, jakých jsme toto léto svědky, ale tento systém doplňujeme takzvaným adiabatickým chlazením." uvádí CEO společnosti vshosting~, Damir Špoljarič.

Principem adiabatického chlazení je přeměna citelného tepla na teplo vázané při odpařování vody. Když je do vzduchu rozprašována voda, odpařuje se a teplota vzduchu tak klesá (Lain, 2007). V praxi to vypadá tak, že na povrch kondenzátorů ("chladičů") klimatizačních jednotek je rozstřikována voda, která se vlivem horka mění v páru a kondenzátor tak ochlazuje. Během extrémních veder díky tomuto systému v datacentru dokáží snížit teplotu o další 3-4°C nad rámec klasické klimatizace, což může být pro udržení ideální teploty v serverovně rozhodující.

Kombinace zvýšení výkonu klimatizačních jednotech a provozu doplňkového adiabatického chlazení se citelně projevuje na spotřebě elektrické energie v datacentru. Oproti celoročnímu průměru vshosting~ během tropických veder spotřebuje o 13 % více elektřiny. Celková spotřeba elektrické energie za rok 2018 dosáhla hodnoty 3 808 464 kWh, spotřeba vody pak 300m3.

vshosting~ momentálně tento systém ještě vylepšuje instalací vodní mlhy, oproti klasickému kropení vodou. Vodní mlha je nejen účinnějším řešením z hlediska chlazení, ale také šetrnější k životnímu prostředí vzhledem k celkově nižší spotřebě vody.

 

Zdroj:Martin Moc, Senior Media Relations Specialist
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Jak technologie začíná pronikat do pojištění?

Ilustrativní obrázek

ARBES Technologies založil bodyshoppingový start-up INBRAIT s ženským elementem

Ilustrativní obrázek

Nástup moderních technologií do českého stavebnictví pokračuje

Ilustrativní obrázek

Aktivní zapojení zaměstnanců pomocí správně zvolených technologií

Ilustrativní obrázek

Dell Technologies vyvíjí ve spolupráci s VMware řešení, která rozšiřují možnosti softwarově definovaných sítí

Ilustrativní obrázek

PEMA spolupracuje na testování dopravní techniky poháněné zkapalněným zemním plynemČti více
Ilustrativní obrázek

Analýza

Ilustrativní obrázek

Trhy reagují na konflikt mezi Íránem a Spojenými státy.

Ilustrativní obrázek

Cena zlata v reakci na geopolitické riziko atakuje sedmiletá maxima

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k růstu ceny zlata, palladia a ropy

Ilustrativní obrázek

Americká armáda v rámci leteckého úderu v Iráku zabila íránského generála, ropa roste o 3 %

Ilustrativní obrázek

Pohonné hmoty do konce roku podraží.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.