Varování: Zásoby ropy mohou v roce 2018 opět narůst

14:15 | Ne Ro | Diskuze

Mezinárodní úřad pro energetiku (IEA) uvedl, že v letošním roce došlo k zásadnímu čerpání ropných zásob díky dohodě zemí z kartelu OPEC i mimo něj. Předpovídaný růst těžby roponosných břidlic v USA spolu s nejistotou ohledně dovozu ropy do Číny by však mohly v příštím roce vést k opětovnému nárůstu ropných zásob. Cena ropy bude samozřejmě na jakékoli změny velice citlivě reagovat.

Foto: Roy Luck

Za předpokladu, že produkce zemí OPEC zůstane konstantní, analýzy IEA nepočítají v horizontu příštích 6 až 9 měsíců s nějakým zásadním čerpáním ropných zásob v rámci zemí OECD. Naopak, zůstane-li produkce zemí OPEC konstantní, předpovídají jejich nárůst. Důvodem opětovného nárůstu ropných zásob by v příštím roce mohl být především nárůst produkce mimo kartel OPEC, především pak těžby roponosných břidlic ve Spojených státech (o cca 1,1 milión bpd).

Druhým faktorem je nejistota ohledně dovozu ropy do Číny. Neznalost přesných čínských zásob ropy znepřesňuje v podstatě jakýkoli odhad budoucího vývoje čínské poptávky po ropě. Na druhou stranu lze říci, že údaje o letošním dovozu ropy dávají tušit, že Čína bude v příštím roce pravděpodobně disponovat obrovskými rezervami pro komerční i strategické účely. Tím se v podstatě vynuluje případný pokles ropných zásob jinde ve světě.

Zůstane-li produkce OPEC na konstantní úrovni, IEA odhaduje letošní čerpání zásob na 200 tisíc bpd denně, z čehož se už větší část uskutečnila během druhého čtvrtletí 2017. Aktuální měsíční zpráva IEA udává, že komerční zásoby OECD zůstaly v červenci beze změny na 3,016 miliardách barelů, zatímco normálně rostou, nicméně tento stav je i tak o 190 miliónů barelů větší než jejich pětiletý průměr.

Země kartelu OPEC i mimo něj (včele s Ruskem) se v květnu dohodly na prodloužení platnosti dohody o omezení ropné produkce o dalších devět měsíců do března 2018. Cílem prodloužení této dohody je snaha o snížení celosvětového přebytku ropy na trhu, který v minulých třech letech způsobil propad ceny ropy o 50 %.

Snahu o snížení přebytku ropy na trhu by mohly brzdit i dva členové OPEC: Libye a Nigérie. Ceny ropy se v tomto měsíci přiblížily svému 26měsíčnímu maximu. Objevily se též náznaky, že se ropný trh dostává zpět do rovnováhy. Pro udržení této rovnováhy bude však s největší pravděpodobností nezbytné, aby se dohoda o omezení ropné produkce opět prodloužila, tedy i za březen 2018.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Cena ropy roste po útoku na íránský tanker

Ilustrativní obrázek

Ropa posiluje v reakci na sestřelení íránského dronu

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji inflace

Ilustrativní obrázek

Ropa po mírném zotavení znovu inkasuje ztrátyČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování ropy a pohonných hmot

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela ve ztrátě

Ilustrativní obrázek

Akcie asijsko-pacifického regionu dnes padaly

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela se ztrátou

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ve výraznějších ztrátách

Ilustrativní obrázek

DAX roste v čele s automobilkami po doporučení pro Volkswagen a prvních výsledcích Stellantis

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.