Vánoce: Češi koupí v průměru šest dárků za pět tisíc korun

14.11.2017 10:39 | fa ra | Diskuze

Češi letos nakoupí v průměru šest vánočních dárků. Většinou za ně utratí do 5000 korun. Čtyřčlennou rodinu ale dárky mohou vyjít až na 13.000 korun. Vyplývá to z průzkumu společnosti Seznam.cz.

Ilustrační foto
Foto: W4T

Třetina respondentů přesvědčena, že dárky mají být především praktické, případně takové, jaké by si obdarovaní sami nekoupili. Kvůli tomu pak lidé opakovaně překračují plánovaný rozpočet.

Podle Seznamu chce 31 procent lidí utratit za vánoční nadílku mezi 3000 a 5000 Kč, dalších 27 procent respondentů předpokládá, že se vejdou do limitu 3000 korun. Z dat srovnávače Zboží.cz ale vyplývá, že náklady na dárky mohou být snadno i dvojnásobné.

"Z produktů, o které je u nás v rámci kategorií největší zájem, jsme sestavili modelové situace vánočních nákupů čtyřčlenné rodiny. I v případě, že lidé nebudou nijak zvlášť rozhazovat, pohybujeme se mezi 7400 Kč až 13.000 Kč, přičemž v průměru vyjde jeden dárek na 1300 Kč," uvedl manažer Zboží.cz Milan Šmíd. Češi podle něj začínají vybírat dárky už od října. Sledují a vyhodnocují nabídky až do okamžiku, kdy je to pro ně výhodné. Ušetřit tak mohou až 23 procent z celkové utracené částky.

Částku mezi 500 Kč a 1000 Kč na jeden dárek chtějí obecně dodržet spíše ženy (40 procent), muži jsou ochotnější k jednou tak vysokým útratám, tedy 1000 Kč až 2000 Kč (30 procent). Není překvapivé, že mladí mezi 15 a 24 lety kupují levnější věci, polovina jich počítá s pětistovkou na jednu. Největší částku, více než 2000 korun za jeden dárek, plánují utratit častěji lidé od 45 let a starší.

Muži nakupují na Vánoce méně než ženy a také se obchodům, včetně internetových, častěji úplně vyhýbají. Zhruba deset procent mužů nemá vánoční nákupy vůbec v plánu a stejně smýšlí tři procenta žen.

Zdroj:čtk
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrační foto

Hotely a penziony v ČR mají letošní silvestrovské pobyty už téměř vyprodané

Ilustrační foto

Kapři z jižních Čech budou na předvánočním trhu o pár korun dražší

Ilustrační foto

Peníze pod stromeček chce letos nadělit 48 procent Čechů

Ilustrační foto

Češi v letošním předvánočním období utratí za hračky více než tři miliardy korun

Ilustrační foto

Čtvrtina prodejců vánočního sortimentu loni porušila předpisyČti více

Honda Motor svolá asi 800.000 minivanů Odyssey ve Spojených státech

Před vánocemi si lidé půjčují o desetinu více, vyplývá z vyjádření úvěrových firem

Ceny ropy se dnes výrazně zvyšují díky OPECu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.