Vakcíny proti covid-19 připravuje v Evropě 52 výrobních závodů, patří mezi ně i továrna v české Bohumili

11:11 | E V | Diskuze

V evropských zemích je v současnosti 52 továren, které připravují vakcíny proti covid-19.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Nejvíce se jich nachází v Německu, kde je takových zařízení čtrnáct, a jednu výrobnu najdeme i v Česku. Klíčová složka americké vakcíny Novavax se bude vyrábět v Bohumili u Kostelce nad Černými lesy nedaleko Prahy. Evropa má nyní zajištěno 2,6 miliardy vakcín od šesti výrobců, přičemž dalších 260 milionů je v předběžném jednání. To je přibližně třikrát více, než EU pro své obyvatele potřebuje, vyplývá z analýzy projektu Evropa v datech.

V Německu se nachází více než čtvrtina z celkového počtu továren, které se v Evropě soustředí na výrobu vakcín proti koronaviru. Čtrnáct německých výroben se dělí mezi sedm farmaceutických značek. Kromě vakcín od firem Pfizer/BioNTech a AstraZeneca, kterými se již očkuje, se u našich západních sousedů pracuje i na vakcínách, které evropští odborníci zatím testují. Druhým nejvyšším počtem výrobních center se může chlubit Francie, kde je devět takových míst. Ukazuje to studie Evropské sítě datové žurnalistiky, která vychází z údajů Evropské komise.

 

Česká stopa v boji s covidem

Naprostá většina továren se nachází na západě Evropy, zatímco na východ od nás nejsou kromě jedné rakouské a dvou švédských výroben žádné. V Česku stojí ve středočeské Bohumili jeden výrobní závod, do kterého vloni v květnu investovala americká společnost Novavax a přeměnila jej v klíčovou součást produkce své vakcíny. Ta se v současnosti nachází v poslední fázi testování.

Celkem je v Evropě 52 továren, které vyrábějí různé komponenty vakcín proti koronaviru. Nejvíc jich provozuje duo Pfizer/BioNTech, které má takových míst dvanáct. Druhé místo patří německé společnosti CureVac. Její vakcína vyráběná v osmi továrnách rozmístěných po čtyřech evropských zemích zatím čeká na schválení od Evropské lékové agentury (EMA),“ vysvětluje Tomáš Odstrčil z analytického projektu Evropa v datech. V organizaci EMA, která vakcínám uděluje povolení ke vstupu na celý evropský trh, má své zástupce i český Státní ústav pro kontrolu léčiv.

 

Schvalování nabírá obrátky

EMA jako stěžejní orgán evropského boje s koronavirem dosud doporučila ke schválení čtyři vakcíny a další tři (včetně Novavaxu) jsou v takzvaném „rolling review“. Tedy procesu předběžného hodnocení bezpečnosti a účinnosti vakcín. Ten Evropě umožňuje rychlejší schvalování léčiv v případě nouze, nadále ale trvá na přísných testech, které dokážou odhalit možné problémy s jednotlivými látkami. Celým procesem naposledy úspěšně prošla látka od firmy Johnson & Johnson, kterou evropští odborníci schválili v polovině druhého březnového týdne. Kromě vakcín, u kterých už očkování probíhá, a těch, které jsou právě ve fázi testování, je Evropa v kontaktu s více než padesáti firmami, které jsou v různých fázích vlastního vývoje.

Procesy ověřování účinnosti a bezpečnosti vakcín jsou díky rolling review rychlejší než při běžném postupu. Rychlost ale závisí na kvalitě dokumentace, kterou jednotlivé společnosti Evropské lékové agentuře dodávají. Zatímco u AstraZeneca schvalování trvalo 120 dnů, vakcínu od americké Moderny evropští vědci doporučili už za 51 dnů. Ještě rychlejší pak bude ověřování modifikací již schválených vakcín na nové mutace viru. „V současné době už vakcínám rozumíme. Víme, že jsou velice bezpečné a víme, jak je vyrábět. To jsme ještě před půlrokem úplně nevěděli,“ vysvětluje Hans-Georg Eichler z Evropské lékové agentury. „Můžeme říct, že budeme schopni urychlit schvalování druhé generace vakcín na základě vysoké úrovně důvěry a toho, co víme už nyní.“

S evropským schvalováním vakcín se často skloňuje i Sputnik V, který Rusko do rolling review přihlásilo na začátku března. Pokud jeho schvalování proběhne bez problému, mohl by být schválen ve druhé polovině roku.

 

Společné objednávky převyšují 2,6 miliard dávek

Výstavbu zahraničních továren v Evropě usnadňují i společné nákupy vakcín pro členské země, které tak jednotlivé výrobce motivují k rozšíření výrobních linek i za hranice jejich států. Tím si zvyšují odbyt a zároveň si usnadňují distribuci již vyrobených vakcín. Evropa v současnosti uzavřela smlouvy se šesti výrobci vakcín na bezmála 2,6 miliard dávek, přičemž dalších 260 milionů je v předběžném jednání. Největší objem vakcín zajišťuje firma Pfizer/BioNTech, od které si Evropa objednala 600 milionů dávek. Stejně jako u téměř všech ostatních jsou k účinnému naočkování potřeba dvě aplikace této látky. Jedinou výjimkou je prozatím vakcína Johnson & Johnson, kterou si Evropa objednala v objemu 400 milionů dávek, a u které stačí jediná dávka. Celkově dojednané nákupy tak zhruba třikrát převyšují množství potřebné k naočkování všech obyvatel EU.

 

Stav schvalování vakcín v Evropě

V „rolling review“

Podána přihláška k autorizaci

Povoleno v Evropské unii

Novavax

-

Pfizer/BioNTech

CureVac

-

Moderna

Sputnik V

-

AstraZeneca

-

-

Johnson & Johnson


Zdroj:Roman Macháček, Dark Side a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Budoucnost nemocnic je v lepším time managementu

Ilustrativní obrázek

Zavedení vyšší frekvence testování považují firmy za zbytečné

Ilustrativní obrázek

Konec „bílých plášťů“ i přehnaných slibů v reklamě na zdraví

Ilustrativní obrázek

7 potravin, kvůli kterým nemůžete usnout

Ilustrativní obrázek

Microsoft by mohl získat Nuance Communications

Ilustrativní obrázek

Nové technologie, které se využívají v boji s koronaviremČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifickým indexům se převážně dařilo, v Číně akcie klesaly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.