Vadné náhrady přijdou Johnson & Johnson na půl miliardy dolarů

18.03.2016 10:25 | fa ra | Diskuze

Americká společnost Johnson & Johnson (JNJ) a její protetická divize musejí zaplatit zhruba 500 milionů dolarů (téměř 12 miliard Kč) pěti žalujícím, kterým způsobily zdravotní obtíže kyčelní implantáty těchto firem. Nařídila to dnes porota federálního soudu v Texasu. Mluvčí Johnson & Johnson uvedla, že podnik se proti rozhodnutí odvolá.

Foto: Open Grid Scheduler

 

V případu jde o kyčelní implantáty Pinnacle typu metal-on-metal, ve kterém kovová náhrada pokrývá hlavici i jamku. Pětice žalujících, kterým byly voperovány, uvedla, že náhrady byly pokažené dříve a častěji, než se čekalo. Tyto závady podle nich vedly ke zdravotním obtížím jako je odumírání tkáně, kostní eroze či vysoké hladiny kovu v krvi.

Johnson & Johnson a jeho protetická divize DePuy podle žalujících přitom popisovaly tyto náhrady jako trvanlivé a bezpečné, přestože prý o rizicích věděly.

Členové poroty dospěli k závěru, že implantáty byly navrženy chybně a firmy na jejich rizika neupozornily. O verdiktu se porota rozhodovala týden, uvedla agentura Reuters.

Johnson & Johnson tvrdí, že při výzkumu i prodeji implantátů postupoval zodpovědně. Podle právníka firmy Johna Beisnera jde pro žalující stranu o Pyrrhovo vítězství. Odvolací soudy totiž vysoké částky za poranění prý často snižují.

Je to v pořadí druhé řízení před federálním soudem týkající se implantátů Pinnacle. V prvním řízení, které skončilo v roce 2014, byl Johnson & Johnson zodpovědnosti zproštěn.

DePuy přestala náhradu Pinnacle zmíněného typu prodávat v roce 2013. V témže roce podnik zaplatil 2,5 miliardy dolarů na urovnání více než 7000 žalob kvůli jinému kyčelnímu implantátu ASR.

Verdikt v nejnovějším řízení by mohl sloužit při určování výše náhrady škod ve zbylých sporech. Na implantáty Pinnacle se u texaského federálního soudu sešlo více než 8000 žalob.

Zdroj:čtk
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.