V USA vznikají první burzy s marihuanou. V budoucnu lukrativní trh už dnes přitahuje investice

09:05 | wa pe | Diskuze

Ačkoli ve Spojených státech stále spíše nelegální než legální, někteří zkušení hráči na trhu věří, že marihuana se bude brzy obchodovat na burze obdobně jako ostatní komodity.

Foto: Web4Trader

 

Když pomineme nezákonný prodej, tak jen legální marihuana v USA ročně představuje asi pětimiliardový trh a v případě, že marihuanu zlegalizují všechny státy v zemi, mohla by se tato částka podle odhadů vyšplhat až na 36,8 miliard USD a to už je pořádný důvod, proč sektoru věnovat trochu svého času a pozornosti, i když zrovna nemáte v plánu stát se uživatelem "trávy", jak je u nás droga široce známa.

Pod pojmem legální marihuana se neskrývá pouze ta určená pro léčebné účely, ale i její rekreační varianta, kterou je možné zcela v souladu se zákonem koupit ve státech Colorado, Oregon, Washington a Aljaška. Po listopadových referendech by se k těmto čtyřem mohla připojit i Nevada a Kalifornie. Ve Washingtonu D.C. je povoleno její osobní užívání, nikoli však prodej. Celkově je situace, co se zákonného statusu marihuany týče, v USA velmi nepřehledná.

Ve 23 státech je do různé míry povolen prodej marihuany pro léčebné účely a v dalších 14 státech jsou již v platnosti některá dekriminalizační opatření a samotné postihy mohou být dramaticky odlišné i obec od obce. Oficiálně je přitom podle federálního práva nelegální marihuanu užívat, kupovat, prodávat či pěstovat. Od začátku nového tisíciletí se postupně mírní rétorika úřadů a v roce 2013 dokonce Národní úřad pro kontrolu obchodu s drogami vydal prohlášení, ve kterém uvedl, že nebude stíhat drobné delikty spojené s marihuanou ve státech, kde je jejich užívání povoleno zákonem, pokud nebudou součástí organizovaného zločinu. 

Aby nebylo všem zmatkům konec, americké ministerstvo spravedlnosti dokonce povoluje pěstování a prodej marihuany v indiánských rezervacích i v těch státech, kde jinak není marihuana legální. Zmiňovat se poté o snahách přesunout marihuanu do méně přísné kategorie zákona o kontrolovaných substancích by vydalo na celou studii.

Na straně legalizace marihuany není pouze jejích 20 milionů uživatelů v USA, ale jak vyplývá z průzkumů, i většina americké veřejnosti by trávu klidně postavila na roveň konzumaci piva. I přes veškerou právní nejistotu spojenou s kanabisovým byznysem se čím dál tím větší množství společností snaží ukrojit si porci z nově vznikajícího lukrativního trhu.

Steve Janjic, bývalý obchodník na devizovém trhu v Tullett Prebon LLC založil společně s někdejším předsedou Newyorské komoditní burzy Richardem Schaefferem společnost Amercanex Corp., která provozuje online platformu pro prodej a nákup marihuany. Pro oba dva je rozjezd burzy se stále velmi kontroverzní komoditou spojen až s pionýrským vzrušením z průzkumu neprozkoumaného terénu. I když dojde na Amercanexu týdně k prodeji pouze asi 100–150 liber (45–68 kg) marihuany, vzhledem k jejímu spornému zákonnému statusu je to slušný začátek. Prozatím funguje Amercanex ve státech Kalifornie a Colorado.

Kromě samotných zakladatelů a manažerů Amercanexu se v něm angažují také velká jména obchodování s komoditami jako například Timothy Petrone, člen Nymexu a Chicágské burzy (CBOT), bývalý člen správní rady Nymexu David Greenberg a James McNally, bývalý člen Nymexu, Comexu a Hongkogské burzy futures.

Amercanex však není jedinou a ani první svého druhu, tři měsíce před jejím spuštěním již bylo možné koupit a prodat marihuanu na Cannabis Commodities Exchange založenou 26letým Sohumem Shahem v Coloradu.

 

Co není zákonem zakázáno, je dovoleno

Ptáte-li se, jak je možné provozovat burzu s marihuanou, přestože ta je stále z pohledu federálního práva nezákonná, odpověď je jednoduchá, prodej i nákup musí proběhnout ve státě s příslušnou legislativou. Jakýkoli přeshraniční prodej a vývoz je trestán, obě dvě burzy jsou tak místem fyzické spotové směny zboží. Zakládat novou burzu s takto nestandardní komoditou by byl samozřejmě oříšek i bez omezení zákony. Každá komoditní burza potřebuje jistou míru regulace a standardizace obchodovaného zboží, jinak kupující nemohou vědět, jestli si nepořizují zajíce v pytli.  V případě marihuany, však žádné univerzálně uplatnitelné měřítko, standard, benchmark neexistuje a setkat se můžeme s velkou proměnlivostí síly a kvality, stejně tak cena je často proměnlivá a špatně odhadnutelná. Pro trávu zatím nemáme něco na způsob zlaté Good Delivery, případně ropného benchmarku Brent, přesto zástupci Amercanexu ujišťují, že kupující rozhodně nekupují naslepo. Burza prodávané zboží podrobuje laboratorním testům, jejichž výsledky poté zveřejňuje.

Zatímco v Coloradu, Oregonu a na Aljašce může prodejce nabízet i vlastní vypěstovanou marihuanu, ve Washingtonu, kde došlo k legalizaci v roce 2014, toto mají maloobchodní prodejci zakázáno. Především v těchto případech se uplatní marihuanové burzy. Naděje zakladatelů canabisových burz se nyní upínají ke Kalifornii, kde v listopadu proběhne referendum o legalizaci drogy. Pokud dopadne pozitivně, tento nejlidnatější americký stát se se vší pravděpodobností stane největším legálním trhem s marihuanou na světě.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.