V USA roste vlna protestů kvůli snadnému přístupu ke zbraním, volání po přísnější kontrole může vyjít

14:36 | fa ra | Diskuze

Ve Spojených státech sílí vlna protestů proti údajně příliš liberálním zákonům o držení střelných zbraní v zemi. Stovka studentů střední školy Marjory Stonemanové v Parklandu, kde 19letý střelec minulou středu zabil 17 lidí, míří do floridského hlavního města Tallahassee, kde chtějí dnes a ve středu manifestacemi přimět místní zákonodárce k přijetí přísnějších zákonů o kontrole zbraní.

Ilustrativní obrázek
Foto: Greta Ceresini

V příštích týdnech se podobné akce středoškoláků chystají po celých Spojených státech. Mnozí zákonodárci připouštějí změny a prezident Donald Trump chce podle Bílého domu podpořit lepší prověřování lidí kupujících zbraně.

Po víkendových demonstracích pozůstalých proti zbraňové lobby v USA se mediálně atraktivní protestní akce uskutečnila v pondělí před Bílým domem ve Washingtonu. Místní středoškoláci si hromadně lehli na trávník, aby symbolizovali oběti střelby. Protest zorganizovala skupina s názvem Teens for Gun Reforms (Teenageři pro reformu zákonů o zbraních) a podpořily ho stovky demonstrantů.

Studenti leželi nehybně tři minuty, což je podle nich doba, za kterou si člověk v USA může opatřit zbraň. "Politici měli něco udělat už dávno," říká 16letá spoluzakladatelka skupiny Eleanor Nuechterleinová, která s kolegyní Whitney Bowenovou založila také příslušnou facebookovou stránku. Skupina zatím nevytvořila seznam požadavků vůči politikům, ale podle Nuechterleinové jsou tím minimálním univerzální kontroly lidí, kteří kupují zbraně.

Devatenáctiletý Nikolas Cruz ve středu postřílel 17 lidí na parklandské škole legálně drženou poloautomatickou zbraní, ačkoli měl už dříve opakovaně problémy s předpisy a byl ze školy vyloučen. Od útoku studenti z této školy stále hlasitěji volají po přísnější kontrole zbraní. Mnozí poukazují na politiky, které finančně podporuje vlivná Národní asociace držitelů zbraní, a někteří tvrdě kritizovali Trumpa pro údajnou nečinnost.

Prostřednictvím twitterových hashtagů #NeverAgain a #Enough a dalších sociálních médií podnítili studenti ze školy Marjory Stonemanové organizování protizbraňových aktivistů po celých Spojených státech. Největší protestní akci chystají odpůrci střelných zbraní na 24. března ve Washingtonu. Požadavky studentů podporují také organizátorky pochodu protitrumpovských žen, které vyzvaly učitele i studenty k 17minutovým celonárodním stávkám 14. března. Dnem protestů by měl být také 20. duben, na kdy připadá výročí střelby z roku 1999 na střední škole Columbine na předměstí Denveru s 13 oběťmi.

Mezitím se v USA uskuteční spousta menších protestních akcí. Například ve středu plánují svou hlavní manifestaci v Tallahassee středoškoláci z Parklandu s nadějí, že přimějí místní zákonodárný sbor ovládaný republikány k přijetí balíčku zákonů na kontrolu střelných zbraní. "Myslím, že nás vyslechnou," věří 19letý student Chris Grady. Místní politici přitom už naznačili, že změny příslušných zákonů chystají.

Volání po přísnější kontrole zbraní v USA nemusí být marné

Volání po restriktivnějším přístupu k držení střelných zbraní ve Spojených státech by po střelbě na střední škole ve floridském městě Parkland se 17 oběťmi mohlo tentokrát padnout na úrodnou půdu. Mnozí zákonodárci už připouštějí změny a prezident Donald Trump chce podle Bílého domu podpořit lepší prověřování lidí kupujících zbraně. Republikány ovládaný floridský senát údajně připravuje balíček zákonů, jenž by měl snadnou dostupnost střelných zbraní omezit. Floridský deník Miami Herald naznačil, že po středeční střelbě je větší šance, že bude mít odpady na zákonodárství než předchozí podobné masakry - mimo jiné díky tomu, že krveprolití postihlo dobře situovanou městskou mládež ovládající komunikaci přes sociální sítě.

Už po střelbě v Parklandu se někteří floridští politici vydali na místo krveprolití a působili otřeseně. Dnes se v Tallahassee uskuteční semináře zaměřené na bezpečnost na školách, péči o duševní zdraví dětí a způsob, jak může policie zabránit, aby se zbraně dostávaly k lidem trpícím psychickými problémy.

Agentura AP dnes napsala, že útok z minulé středy zjevně prolomil odpor některých politiků ve vedení Floridy, která dosud rázně odmítala omezování přístupu ke zbraním, i když u mnohých tento odpor přetrvává.

Vůdce republikánské většiny ve floridském senátu Bill Galvano řekl, že senát připravuje právní úpravu, jež bude zahrnovat zvýšení věku pro osoby, které si chtějí koupit střelnou zbraň. Zavedena má být čekací doba na její pořízení a zakázány mají být takzvané bump stock, urychlovače střelby, které umožňují použít poloautomatickou zbraň jako zbraň automatickou. Rovněž se uvažuje například o tom, že na každé škole bude umožněno vybranému učiteli nebo jinému zaměstnanci nosit zbraň.

Někteří republikáni však nadále pochybují o tom, zda jsou dodatečné restrikce řešením a například floridský senátor Dennis Baxley se obává zpolitizování debaty. "Někdy bych si přál, aby měli (odpůrci střelných zbraní) pravdu, že tímto se to vyřeší, ale nevyřeší... Máme obrovský problém s obezitou, ale nezakazujeme vidličky a lžičky," citovala politika AP.

Floridský deník Miami Herald napsal, že politici po předchozích hromadných střelbách nedokázali konat a nezměnila to ani smrt prvňáčků při střelbě na škole Sandy Hook v Connecticutu v roce 2012 nebo loňský masakr na countryovém koncertě v Las Vegas s rekordními 58 mrtvými.

"Nyní se zdá, že je to jiné. Řádění střelce, který zabil 17 lidí na Valentýna, se odehrálo na vážené střední škole na bohatém předměstí Fort Lauderdale, které má silný smysl pro pospolitost. Postihlo středoškoláky formované digitální érou, plně schopné dávat rozhovory televizím, burcovat k podpoře v sociálních médiích a organizovat cesty do Tallahassee a Washingtonu," všímá si list. "Nejsou z venkovské oblasti, na kterou národní média brzy zapomenou. Nejsou rozptýleni po celé zemi, jako hudební fanoušci, kteří navštívili koncert v Las Vegas," podotkl Miami Herald.

Americký prezident Donald Trump mezitím kritikům v pondělí vyslal první vstřícné signály. Podle Bílého domu chce podpořit lepší kontrolu osob kupujících zbraně. O návrhu příslušného zákona údajně hovořil minulý pátek s republikánským senátorem Johnem Cornynem.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Akcie čínské ZTE padají o 21 % poté, co senát volil pro zablokování dohody ZTE s Trumpem

Ilustrativní obrázek

Dozvuky setkání a schválená megaakvizice

Ilustrativní obrázek

Přelomové setkání

Ilustrativní obrázek

Ropa: Dle zákulisních informací tlačí Spojené státy OPEC k navýšení těžby

Ilustrativní obrázek

Investoři v uplynulém týdnu sledovali politické dění v Itálii a Španělsku a uvalení cel na hliník a ocel ze strany USA pro Kanadu, Mexiko a EU

Ilustrativní obrázek

Nechť válka započneČti více
Ilustrativní obrázek

Americká NSA přesunula všechna data do cloudu

Ilustrativní obrázek

HUB VENTURES oznámila akvizici dalšího coworkingového centra, tržní podíl skupiny je na 40 %

Ilustrativní obrázek

PMI v eurozóně ukáží na pokračující růst evropské ekonomiky

Ilustrativní obrázek

Šéfa Avastu zklamalo dosavadní obchodování s akciemi společnosti

Ilustrativní obrázek

Daimler snížil celoroční výhled; hlavním důvodem jsou čínská cla

Ilustrativní obrázek

Micron Technology zveřejnia výsledky za 3Q fiskálního roku 2018

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.