Bitcoiny jsou takzvaně těženy hledáním kryptografických noncí, které jsou potřeba pro vytváření bloků a a jejich zřetězení pomocí technologie blockchain. Tyto bloky poté fungují jako jakási účetní kniha a slouží k ověření transakcí provedených v kryptoměně. Jelikož se výpočetní náročnost vytváření nových bloků neustále zvyšuje s tím, jak roste počet uskutečněných transakcí, sdružují se těžaři do uskupení zvaných mining pools, případně jsou zakládány těžební firmy nabízející podíly ze zisku. Celkový výpočetní výkon všech zařízení podílejících se na těžení/ověřování bitcoinů je v současnosti vyšší než 500 nejvýkonnějších superpočítačů světa dohromady.
Dvě z takovýchto společností GAW Miners a Zen Miner byly obviněny Komisí pro cenné papíry (SEC) z prodeje podílů v celkové hodnotě 20 milionů USD v těžebním hardware zvaném Hashlets. Obvinění se zakládá na údajné neschopnosti Hashlets vyvinout slibovaný výpočetní výkon, který by byl potřebný pro vyplacení odměn ve výši náležející investorům.
Zástupci Komise uvedli, že zdánlivě komplikovaná a technicky náročná operace obou společností je ve své podstatě typickým podvodem, kdy obvinění prodávali něco, co nevlastnili, mlžili o povaze prodávaného produktu a vědomě okrádali některé investory, tak aby uspokojili další.
V čele společností stojí Josh Homero Garza již delší dobu spojovaný s celou řadou bitcoin afér a podezření z podvodného jednání.
Bitcoinové letadlo
Komise pro cenné papíry obvinila obě společnosti z podvodu, jehož struktura odpovídá tzv. Ponziho schématu, u nás také známého pod označením letadlo. Firmy dlužily svým investorům větší objem kapitálu, než byl těžební hardware schopen generovat.
Výsledkem je, že většina zúčastněných nezískala zpět byť jen svou vstupní investici, zatímco úzký okruh investorů profitoval.
V rytmu bitbítu
Od roku 2014 vzrůstá počet lidí obracejících se na právní kanceláře se žádostí o pomoc v souvislosti s podvodnými směnárnami a těžebními firmami, zdá se tak, že podvodné a neprůhledné praktiky a jsou ve světě kryptoměn na postupu.
Stále častějším jevem jsou obtíže některých uživatelů s výběrem vlastních digitálních peněz z online směnáren a úschoven, s trochou nadsázky můžeme říci bitcoinových bank.
Čas od času se objeví podvodná směnárna, která jakmile získá určitý objem vkladů od svých uživatelů, náhle zastaví činnost a prohlásí, že byla „vyloupena“ hackery. Provozovatelé směnárny se poté vypaří i s vklady svých klientů.
Právní experti jsou toho názoru, že bez regulace kryptoměny bude objem s ní spojených podvodů i nadále stoupat. Otázkou však zůstává, jak regulovat měnu bez jakékoli centrální autority, jejíž celá konstrukce byla navržena za účelem co nejmenší možnosti regulace a dohledu.