V uplynulém týdnu investoři sledovali zasedání Fedu, výsledkovou sezónu a rozhovory mezi USA a Čínou

08:11 | fa ra | Diskuze

V uplynulém týdnu investoři sledovali zasedání Fedu, výsledkovou sezónu a zahájení rozhovorů mezi USA a Čínou ohledně obchodní politiky. Středeční zasedání Fedu nakonec nepřineslo na trh výraznější vzrušení. Trh byl mírně nervózní vzhledem k tomu, že pravděpodobnost na zvýšení sazeb byla relativně vysokých 35 %, ale nakonec k žádné změně sazeb nedošlo.

Ilustrativní obrázek
Foto: Christine Puccio

I celkové vyznění zasedání bylo pro trh neutrální. Výsledková sezóna pokračuje v pozitivním gardu. Od čtvrtka bylo zahájeno jednání mezi USA a Čínou ohledně budoucího uspořádání obchodních vztahů mezi oběma zeměmi. Jen připomeneme, že USA na popud prezidenta Donalda Trumpa chtělo na Čínu uvalit nová dovozní cla například kvůli porušování pravidel intelektuálního vlastnictví. I přes pozitivní výsledkovou sezónu zůstávají trhy nervózní, což je vidět na vybírání zisků u amerických akcií. Domácí index PX bohužel rovněž podlehl prodejní náladě a odepsal 2,4 % na 1097 bodů. Je nutné připomenout, že index PX nezohledňuje vliv dividend, což například v případě Monety ovlivňuje jeho mezitýdenní výkonnost. 

 

Společnosti na BCPP

Z domácích informací jsme sledovali především výsledkovou sezónu. V pátek reportovaly svá čísla za 1Q Komerční banka a Erste Group. KB vykázala zisk 2 999 mil. Kč, mírně nad naší projekcí. Pozitivní je 3% růst úrokových výnosů a jen mírný pokles výnosů z poplatků. Na druhou stranu výnosy z finančních operací výrazně propadly oproti mimořádně silnému 1Q17. Čísla byla opět podpořena zlepšující se kvalitou úvěrů a rozpouštěním opravných položek. Po očištění o jednorázové vlivy (prodej budovy, prodej podílu v CATAPS) by čistý zisk poklesl o 8 % r/r, výhradně kvůli poklesu výnosů z finančních operací. Celkově výsledky nepřinesly žádné významnější informace a akcie v mezitýdenním srovnání zavřely o 0,6 % níže na 910,5 Kč.

Erste Group překonala odhady na úrovni čistého zisku (333 mil. EUR), nicméně na provozní úrovni byl výsledek pod očekáváním analytiků. Na straně výnosů postupně akceleruje růst úrokových výnosů a pokračuje růst výnosů z poplatků. Na straně nákladů rostou především personální náklady (+6 % r/r). Podíl nesplácených úvěrů klesl na 3,7 % (4 % na konci roku 2017), což přispělo k tomu, že rozpouštění opravných položek bylo vyšší, než jejich tvorba. Investoři reagovali vybíráním zisků a titul v pátek propadl o 4,7 % na 971,6 Kč. Za celý týden byl pak pokles 6,2%.

Ministerstvo financí navrhuje, aby se alternativní tzv. zahřívací cigarety (IQOS resp. HEETS v případě PMČR) zdanily stejnou sazbou jako řezaný tabák. Pokud se nižší zdanění zahřívaných cigaret (odpovídající řezanému tabáku) vůči běžným cigaretám projeví i v nižší ceně vůči srovnatelným běžným cigaretám, tak by takové výrobky mohly přilákat více spotřeby. Akcie Phillip Morris přešly zprávu bez výraznější reakce a zakončily týden na úrovni 15 860 Kč (-1,1 %).

Největší propad v rámci pražské burzy zaznamenala Moneta (-9,9 % na 75,2 Kč), nicméně to bylo z velké části způsobeno tím, že se titul od pondělí obchodoval bez nároku na hrubou dividendu 8 Kč na akcii. Bez tohoto technického faktoru měly nejhorší výkonnost akcie Erste Group (-6,2 % na 971,6 Kč). Banka reportovala za 1Q sice čistý zisk nad odhady, nicméně provozní úroveň nepřesvědčila a investoři tak vybírali zisky. Naopak nejvíce rostla sázková společnost Fortuna (+8,9 % na 214 Kč). Akcie sice byly na žádost samotné společnosti od středy vyřazeny z obchodování na hlavním trhu burzy, nicméně následně pokračovalo obchodování na neregulovaném vedlejším trhu. Důvodem růstu může být spekulace některých investorů na vyšší cenu v rámci očekávaného vytěsnění minoritních akcionářů, či zvyšování podílu samotného majoritního akcionáře.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Pražská burza ztrácela, nedařilo se především bankám

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Euro kvůli nízkým úrokovým sazbám trpí

Ilustrativní obrázek

J&T Banka Ranní přehled 17.4.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 17.4.2019

Ilustrativní obrázek

Pražská burza ztratila kvůli po-dividendovému poklesu Komerční banky

Ilustrativní obrázek

Měsíční strategie - dluhopisy a měnyČti více
Ilustrativní obrázek

Valná hromada Monety schválila návrh na dividendu ve výši 6,15 Kč

Ilustrativní obrázek

Asijsko - pacifické indexy ve středu spíše v záporu

Ilustrativní obrázek

Zámoří na nových rekordech

Ilustrativní obrázek

Pražská burza po Velikonocích oslabila pod taktovkou rakouských emisí

Ilustrativní obrázek

Čína podala oficiální protest proti rušení výjimek ze sankcí při odběru íránské ropy

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Čas pro defenzivní dividendové akcie

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.