V Tichém oceánu se zformoval meteorologický jev La Nina

14:13 | Pet Bu | Diskuze

Podle australské meteorologické služby se v Tichém oceánu zformoval slabý jev La Nina, který může přinést srážky do zemědělských oblastí i regionů spojených s těžbou uhlí.

Foto: faungg's photos

Klimatické modely naznačují, že La Nina nebude mít dlouhého trvání a do podzimu příštího roku (z pohledu jižní polokoule) zmizí. Australská meteorologická služba oznámila, že střední a východní část tropického Tichého oceánu procházela od zimy postupným ochlazováním a v současnosti dosáhla úrovně pro vznik jevu La Nina. Ten vzniká, když atmosféra nad rovníkovým Pacifikem reaguje na snižující se teplotu vody. Jeho typickými znaky jsou studené zimy v severních částech Spojených států, sucha v oblastech Brazílie, kde se pěstuje sója, a deště způsobující záplavy v australských uhelných oblastech.

Americké úřady v listopadu oznámily, že jev La Nina se zformoval v říjnu a existuje šance 64%, že vydrží až do března. Během cyklu la Nina mohou růst ceny zemědělských komodit, jako jsou kukuřice, sójové boby, pšenice, bavlna, cukr a káva. Podle společnosti BMI Research se k růstu cen může připojit i volatilita. Z dešťů způsobených tímto jevem může podle průmyslové skupiny Cotton Australia profitovat australská produkce bavlny.

Zdroj:Bloomberg
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Zásoby US ropy opět vzrostly, fundamenty na libře nejsou jednoznačné

Ilustrativní obrázek

Zlato v reakci na obchodní napětí mezi USA a Čínou dosáhlo na nové šestileté maximum

Ilustrativní obrázek

Ceny ropy včera na 2týdeních minimech; obava z oslabující poptávky dominuje nad zeštíhlenou nabídkou

Ilustrativní obrázek

Ropa posiluje v reakci na sestřelení amerického dronu

Ilustrativní obrázek

Co stojí za propadem ceny kávy?

Ilustrativní obrázek

USA chtějí zvýšit domácí těžbu vzácných kovů

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.