V prosinci jsme si reálně sjednávali spotřebitelské úvěry za 6,39 %

15:44 | E V | Diskuze

V prosinci jsme si reálně sjednávali spotřebitelské úvěry za 6,39 %, o téměř 2,5 procentního bodu více než najdeme v líbivých reklamách

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů v prosinci 2019 dosáhla hranice 6,39 %, p. a., meziročně tak klesla o 0,08 procentního bodu. Pokud se podíváme na rok 2019 jako na celek, byla průměrná sazba spotřebitelských úvěrů na 6,51 %. Vyplývá to z dat Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů za prosinec 2019. 


„Vývoj roku 2019 ukazuje jednoznačný trend, a to stabilizaci průměrných sazeb spotřebitelských úvěrů na úrovni okolo 6 %, p. a. Obecně lze tedy říci, že trh spotřebitelských úvěrů jiných než na bydlení je poměrně stabilní a nedochází k prudkým pohybům úrokových sazeb,“ kvituje Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting, ale na druhou stranu upozorňuje: „Celkově se za rok 2019 sazba neúčelových spotřebitelských úvěrů pohybovala na úrovni 6,51 %, p. a. Zde musím důrazně podotknout, že se jedná o reálně sjednané spotřebitelské úvěry, a proto jsou v ostrém kontrastu s marketingovými kampaněmi různých bank a společností poskytující spotřebitelské úvěry. V jejich nabídkách se objevují lákavé sazky 3,9 %, p. a., vždy ale s dovětkem „již od“. Je třeba si uvědomit, že málokterý běžný klient na tuto exkluzivní sazbu dosáhne, nebo se jí byť jen přiblíží.“ 


Pro rok 2020 s ohledem na vývoj úrokových sazeb u hypotečních úvěrů a celkově na českém i světovém trhu nelze očekávat nějaké dramatické změny v úrokových sazbách. Průměr se bude pohybovat v pásmu okolo 6 %, p. a. 


„Může nastat přechodné období, kdy budou sazby nižší, a to vlivem konkurenčního boje a mimořádných akcí a slev. Dlouhodobě ale výrazné snížení sazeb očekávat nelze. Na tuzemském trhu panuje silně konkurenční prostředí, proto neočekáváme, že by některá z bank učinila riskantní krok a chtěla si „ukrást“ celý trh pro sebe nastavením sazeb v pásmu od 1 do maximálně 3 %, p. a., a stáhla si veškeré klienty,“ predikuje Novák. 


V roce 2019 dominovaly segmentu spotřebitelských úvěrů jednoznačně konsolidace a refinancování, a to až v 70 procentech případů. 


„Neúčelové spotřebitelské úvěry lze také refinancovat a to jednodušeji než hypoteční úvěry. Mimořádnou splátku zákon umožňuje kdykoliv a to za poplatek maximálně jednoho procenta z mimořádné splátky. Ti, kteří mají spotřebitelský úvěr například tři, čtyři roky starý, by se o refinancování nebo konsolidaci úvěrů měli zajímat. Může to být pro ně varianta, jak si snížit měsíční výdaje,“ radí Karel Horák, ředitel OK POINTu Praha Kubánské náměstí.

 

 

Broker Consulting Index spotřebitelských úvěrů je analytický nástroj, který ukazuje průměrnou úrokovou sazbu u spotřebitelských úvěrů, jež zprostředkovali konzultanti Broker Consulting a pobočky OK POINT u kteréhokoli poskytovatele bankovních úvěrů. Jedná se o vážený aritmetický průměr, kdy hlavní vahou je objem úvěru. Tedy čím vyšší úvěr, tím jeho sazba do Indexu vstupuje větší vahou. Výhodou metody výpočtu je to, že se do statistiky dostávají pouze skutečně schválené úvěry a to bez výjimky všechny. Nemůže dojít ke zkreslení informací a Index není závislý na dodávkách dat z třetích stran.

Zdroj:Viola Baštýřová, Broker Consulting, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 26.2.2020

Ilustrativní obrázek

Společnosti Hyundai a Kia vyvinuly jako první na světě síťově propojené řízení převodovky

Ilustrativní obrázek

YIT zvýšila obrat na téměř 2 miliardy korun

Ilustrativní obrázek

Rodinné domy musí být od ledna energeticky úspornější.

Ilustrativní obrázek

Home Depot ve 4Q předčil analytické odhady

Ilustrativní obrázek

Přípravy na stáří Češi podceňují. Čtvrtina si nespoří ani neupravuje bydleníČti více
Ilustrativní obrázek

Asijské trhy v záporu

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street zavřely blízko denních minim

Ilustrativní obrázek

Frankfurt otevřel posílením

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy se vyvíjejí smíšeně na pozadí obav z rozšiřování koronaviru a jeho ekon. dopadů

Ilustrativní obrázek

S&P -3,35% (nejvíce za dva roky), obavy z koronaviru srazily trhy dolů

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k růstu ceny zlata a propadu na trzích

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.