V Ostravě vzniká centrum zaměřené na využití robotiky v malých a středních podnicích

16:49 | wa pe | Diskuze

V areálu Moravskoslezského inovačního centra (MSIC) v Ostravě vzniká centrum kolaborativní robotiky za téměř čtyři miliony korun.

Ilustrativní obrázek
Foto: Energy-GOV

Bude sloužit zejména malým a středním firmám, aby si ověřily, zda je pro ně vhodné využít v provozech takzvané kolaborativní roboty, kteří s člověkem pracují bez fyzických bariér. Centrum by se mělo otevřít na konci června. Novinářům to dnes řekl výkonný ředitel Moravskoslezského automobilového klastru, jehož je robotické centrum projektem, Ladislav Glogar.

Oblast kolaborativní robotiky se podle něj nejen v automobilovém průmyslu rychle vyvíjí. V centru najdou využití tři typy robotů: roboty Fanuc, které dokážou manipulovat s těžkými předměty, robot od Universal Robots, jenž manipuluje s předměty o váze do deseti kilogramů, a malý dvouramenný robot YuMi společnosti ABB.

"Kolaborativní robot je robot, když to řeknu jednoduše, bez klece, jinými slovy robot, který dokáže spolupracovat s člověkem 'ruku v ruce'. Nepotřebujete mezi tím vekou bariéru, protože toto je činnost, která zejména u operací relativně jednoduchých, ale ergonomicky třeba namáhavých znamená náhradu člověka," řekl Glogar.

Klastry se označují jako místní koncetrace propojených firem a institucí v daném oboru. Projekt centra o rozloze 120 metrů čtverečních hradí klastr a jeho členové, na řešení a využívání centra se podílí i MSIC. Pracuje v něm jeden špičkový technik, v budoucnu se počet zaměstnanců možná rozšíří.

Výkonný ředitel MSIC Pavel Csank řekl, že centrum kolaborativní robotiky umožní majitelům malých a středních firem otestovat si technologie v cenových i technologických podmínkách, k nimž by se nikdy nedostali. "Zpravidla majitel malé firmy je závislý na obchodnících, kteří prodávají složité technologie. Nemá šanci rozlišit, co je dobré a kdy ten obchodník chce jenom prodat svůj produkt, a neřekne mu, že objektivně jsou lepší věci. Díky automobilovému klastru MSIC bude schopen takovouhle službu poskytovat," řekl Csank.

Moravskoslezský automobilový klastr má 77 členů, mezi nimiž je kromě firem i pět univerzit a střední školy. Národní klastrová asociace mu dnes udělila cenu Zlatý klastr za loňský rok.

Podle prezidentky asociace Pavly Břuskové je automobilový klastr dobře postaven a má skvělého manažera. V klastru nejsou finální výrobci, ale firmy, které mají dosah do strojírenství, odvětví plastů či jiných sektorů a jsou zároveň dodavateli pro automobilový průmysl. "V klastru díky součinnosti a spolupráci s vysokými školami, s univerzitami, s výzkumem se dostávají k možnostem zdokonalovat svoji práci zaváděním inovací, a tím pádem prosperovat," řekla Břusková.

Náměstek moravskoslezského hejtmana Jan Krkoška (ANO) řekl, že automobilový klastr intenzivně pomáhá malým a středním podnikům. "Na druhé straně si uvědomujeme, že nám některé klastry chybí. Třeba dřevařský klastr existuje, ale není vůbec rozvinut. Je potřeba tenhle klastr podporovat v návaznosti na okrajové okresy, kde právě dřevo je hlavní surovinou pro práci," řekl Krkoška.

Zdroj:čtk
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Přijdete o práci kvůli robotovi?

Ilustrativní obrázek

Recept proti propouštění kvůli automatizaci? Zvýšení výroby

Ilustrativní obrázek

Amazon údajně v tajnosti pracuje na robotech pro domácnost

Ilustrativní obrázek

Robot singapurských vědců dokázal složit židli od IKEA

Ilustrativní obrázek

Elon Musk si sype popel na hlavu, že přeautomatizoval výrobu

Ilustrativní obrázek

Evropa uvažuje, že vyspělým robotům udělí práva a povinnosti. Odborníci před tím varujíČti více
Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Dolar opět překvapil

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k růstu cen pohonných hmot

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k nákupu 100 tun zlata

Ilustrativní obrázek

Zdražování materiálů v automobilovém průmyslu (ocel, měď, kobalt)

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování ropy a pohonných hmot

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.