V novém roce s čistým finančním štítem

13:13 | E V | Diskuze

Svátky jsou za námi a většina z nás zvládla utratit, co se dalo, a netrpělivě vyhlíží první rekonvalescenční výplaty.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Podle průzkumu Sberbank Češi utratí za vánoční dárky v průměru 6200 korun a další bezmála tři tisíce za sváteční hodování. S lednovým vystřízlivěním proto logicky přichází čas předsevzetí. Zejí vaše peněženky prázdnotou? Zahrňte do seznamu nových zvyků i pár těch finančních a začněte nové desetiletí s čistým finančním štítem.

 

1)      Co je doma, to se počítá (mějte přehled)

Podle průzkumu Sberbank minimálně třetina Čechů vůbec netuší, za co a kolik utrácí. Neřaďte se mezi ně a udržujte si přehled o všech svých výdajích a příjmech. Nejprve si sepište veškeré měsíční výlohy a rozdělte je do dvou kategorií, na ty nutné a na ty pro radost. Nutné uhraďte s příchodem výplaty jako první. Ideálně si na ně nastavte trvalý příkaz, pokud platíte stejnou částku pravidelně. Při nákupu dražších „radostí“ nebuďte impulsivní, dejte si čas na rozmyšlenou a zvažte, jestli danou věc opravdu potřebujete. Odborníci se shodují, že uspořádaný rozpočet a přehled o penězích rodiny je základem pro prevenci většiny finančních problémů.

 

2)      Kdo šetří má za tři (více šetřete)

Přestože svým peřinám a matracím věří každý šestý Čech, uchovávat si peníze doma není nejlepší řešení. „Hotovost dlouhodobě schovaná doma podléhá riziku znehodnocení. Ideální není ani nechávat peníze na běžném účtu, jak činí více jak čtvrtina dotázaných. Běžné účty se nijak neúročí a lidé navíc mají peníze neustále po ruce a podvědomě s nimi počítají,“ upozorňuje Radka Černá ze Sberbank. Nejjednodušším řešením je spořicí účet. Jeho vedení je zdarma a je lépe úročen, takže peníze nepodléhají tak rychle inflaci. Zároveň při nenadálé situaci máte peníze kdykoliv k dispozici. Částku na spoření odvádějte vždy po zaplacení všech nezbytností. Ušetřit můžete i tím, že do obchodu vyrazíte s připraveným nákupním seznamem, kterého se budete striktně držet.


3)      Halíře dělají talíře (zkuste investovat)

Nebojte se investovat. Už dávno neplatí, že investice jsou jen pro bohaté. Pokud máte zaplacené nutné měsíční výdaje, dali jste si stranou něco na spoření, něco pro radost a ještě vám pár stovek zůstalo, jedním z nejlepších způsobů, jak naložit s penězi, je investování. „Investovat dnes může opravdu každý. Bohatě stačí, aby vám zbylo alespoň 500 korun. Naši bankéři rádi poradí, do jakých fondů investovat. To je nejlepší možnost, jak můžete finance dlouhodobě zhodnocovat,“ vysvětluje Radka Černá ze Sberbank. Například investiční fond s dynamickou strategií dokáže zhodnotit vaše finance o 6 % ročně a s částkou 500 Kč měsíčně dokáže získat až 150 000 za 15 let.  

 

4)      Mějte pod čepicí (aplikace, které udrží peníze na uzdě)

V dnešní době už se nemusíme spoléhat jen sami na sebe. Na trhu existuje řada speciálních aplikací, které se správou peněz pomůžou. Aplikace fungují jednoduše, zadáváte do nich své příjmy i výdaje, některé můžete propojit se svým bankovním účtem a přehledně sledovat, za co nejvíce utrácíte. Tato data můžete zpřístupnit i partnerovi. Mezi nejznámější patří například Speende a Wallet, které umožňují vytvářet rozpočty, nákupní seznamy, statistiky, grafy a jiné. Vyfoťte si účtenku, přidejte datum konce záruční lhůty a aplikace vám ho pak připomenou. Šikovnou aplikací je i Settle up – dlužníček, který pomáhá sledovat hromadné výdaje, když jste například na dovolené s kamarády, a na konci se s nimi vyrovnat. Už nikdy žádné hádky o to, co kdo platil.

Zdroj:Lucie Kolomá, AMI Communications
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Na dostatečný důchod už nevěří 63 % Čechů. Polovina si raději spoří

Ilustrativní obrázek

ČSOB hledá zodpovědné klienty

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k hromadění peněz a růstu cen

Ilustrativní obrázek

Jen spoření nestačí. Zhodnocujte své peníze, jde to i bez rizika

Ilustrativní obrázek

„Když přijde krize, sáhneme do úspor,“ říkají Češi.Čti více
Ilustrativní obrázek

ČNB schválila proces vytěsnění minoritních akcionářů PFNonwovens

Ilustrativní obrázek

Pražská burza otevřela v kladných číslech

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 23.10.2020

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 23.10.2020

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy s rozdílnými výsledky

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 23.10.2020

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.