V Lipsku se koná „konference hackerů.“ Tématy jsou umělá inteligence, kyberbezpečnost i sociální sítě

21:30 | wa pe | Diskuze

Umělá inteligence, nabíjení elektroaut, budoucnost ovládaná facebookem a Edward Snowden. To jsou jen některá z témat čtyřdenního kongresu tisíců internetových odborníků, který dnes začal ve východoněmeckém Lipsku.

Ilustrativní obrázek
Foto: Christoph Scholz

Podle organizátorů jde o největší akci tohoto druhu v Evropě, informovala agentura DPA. Na přednášky a workshopy spojené s 34. konferencí Chaos Communication Congress se přihlásilo přibližně 15.000 návštěvníků. Tvoří je hlavně muži, kteří nosí často kapuce a po areálu se někdy pohybují na skateboardech. Média o sešlosti informují jako o shromáždění hackerů. Sami účastníci však tento obvykle pejorativní pojem používají jako označení pro člověka, který nalézá rychlá technická řešení problémů.

Příkladem je Mathias Dalheimer, jenž upozornil na nedostatečnou ochranu zařízení na dobíjení elektroaut. Na akci varoval před okopírováním a zmanipulováním zákaznických karet. Tvrdil také, že útočník může převzít kontrolu nad celou nabíjecí stanicí. O rizicích podle svých slov už informoval provozovatele. Pořadatelé je pak vyzvali, aby uživatelům zajistili bezpečné platební možnosti.

Za lepší kontrolu umělé inteligence se přimluvil Markus Beckedahl, zakladatel blogu Netzpolitik.org (Síťová politika). "Potřebujeme pravidla, abychom viděli, jak se dá dosáhnout demokratické kontroly nad způsoby, jakými jsou používány algoritmy," prohlásil. "Je to široké pole: zdravotní algoritmy musejí být upraveny jinak než algoritmy facebooku," dodal.

Skotský autor sci-fi knih Charles Stross předestřel scénář budoucnosti, kterou budou ovládat algoritmy sociálních médií jako je facebook. Podle tohoto spisovatele ztěžují sociální média společenské změny, protože uživatelům předkládají jen to, čemu již sami dávají přednost.

Na kongresu vystoupil i bývalý poslanec a představitel německých Zelených Hans-Christian Ströbele. Zopakoval své přání, aby německé úřady povolily příjezd a svědeckou výpověď Edwardu Snowdenovi. Tento bývalý spolupracovník americké tajné služby NSA vyzradil v roce 2013 rozsah elektronické a telefonní špionáže, kterou zpravodajci USA prováděli i ve spřátelených zemích. Terčem odposlechů NSA byla podle Snowdenem zveřejněných dokumentů i kancléřka Angela Merkelová a tehdejší ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Snowden získal azyl v Rusku, USA na něj ale vydaly mezinárodní zatykač.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

CertiCon vyvíjí moderní technologie využitelné pro boj s infekčními onemocněními

Ilustrativní obrázek

Zpráva Cisco o stavu a vývoji internetu

Ilustrativní obrázek

Accenture Technology Vision 2020

Ilustrativní obrázek

Praha, centrum AI

Ilustrativní obrázek

Avast a koláčky třetích stran

Ilustrativní obrázek

Ochrana osobních údajů jako lidské právo: máte je v bezpečí?Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vysokému zájmu o zlato

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Dolar vítězí, viru navzdory

Ilustrativní obrázek

Článek BHS k vývoji zlata

Ilustrativní obrázek

Vývoj hodnoty drahých kovů

Ilustrativní obrázek

OPEC+ se podle očekávaní dohodl na prodloužení snížené těžby ropy

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování benzínu a nafty

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.