V Lipsku se koná „konference hackerů.“ Tématy jsou umělá inteligence, kyberbezpečnost i sociální sítě

21:30 | wa pe | Diskuze

Umělá inteligence, nabíjení elektroaut, budoucnost ovládaná facebookem a Edward Snowden. To jsou jen některá z témat čtyřdenního kongresu tisíců internetových odborníků, který dnes začal ve východoněmeckém Lipsku.

Ilustrativní obrázek
Foto: Christoph Scholz

Podle organizátorů jde o největší akci tohoto druhu v Evropě, informovala agentura DPA. Na přednášky a workshopy spojené s 34. konferencí Chaos Communication Congress se přihlásilo přibližně 15.000 návštěvníků. Tvoří je hlavně muži, kteří nosí často kapuce a po areálu se někdy pohybují na skateboardech. Média o sešlosti informují jako o shromáždění hackerů. Sami účastníci však tento obvykle pejorativní pojem používají jako označení pro člověka, který nalézá rychlá technická řešení problémů.

Příkladem je Mathias Dalheimer, jenž upozornil na nedostatečnou ochranu zařízení na dobíjení elektroaut. Na akci varoval před okopírováním a zmanipulováním zákaznických karet. Tvrdil také, že útočník může převzít kontrolu nad celou nabíjecí stanicí. O rizicích podle svých slov už informoval provozovatele. Pořadatelé je pak vyzvali, aby uživatelům zajistili bezpečné platební možnosti.

Za lepší kontrolu umělé inteligence se přimluvil Markus Beckedahl, zakladatel blogu Netzpolitik.org (Síťová politika). "Potřebujeme pravidla, abychom viděli, jak se dá dosáhnout demokratické kontroly nad způsoby, jakými jsou používány algoritmy," prohlásil. "Je to široké pole: zdravotní algoritmy musejí být upraveny jinak než algoritmy facebooku," dodal.

Skotský autor sci-fi knih Charles Stross předestřel scénář budoucnosti, kterou budou ovládat algoritmy sociálních médií jako je facebook. Podle tohoto spisovatele ztěžují sociální média společenské změny, protože uživatelům předkládají jen to, čemu již sami dávají přednost.

Na kongresu vystoupil i bývalý poslanec a představitel německých Zelených Hans-Christian Ströbele. Zopakoval své přání, aby německé úřady povolily příjezd a svědeckou výpověď Edwardu Snowdenovi. Tento bývalý spolupracovník americké tajné služby NSA vyzradil v roce 2013 rozsah elektronické a telefonní špionáže, kterou zpravodajci USA prováděli i ve spřátelených zemích. Terčem odposlechů NSA byla podle Snowdenem zveřejněných dokumentů i kancléřka Angela Merkelová a tehdejší ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Snowden získal azyl v Rusku, USA na něj ale vydaly mezinárodní zatykač.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Marketing strachu. Senioři jsou trvale vystaveni dezinformacím

Ilustrativní obrázek

Budoucnost pracovní komunikace? Umělá inteligence bude brzy radit, jak efektivně pořádat schůzky

Ilustrativní obrázek

Sešitům odzvonilo. Studenti potřebují hlavně internet

Ilustrativní obrázek

Kam směřuje využití umělé inteligence?

Ilustrativní obrázek

Někteří obchodníci jsou ve využívání umělé inteligence napřed.

Ilustrativní obrázek

Obliba nákupů přes internet nepřetržitě rosteČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Rozbřesk: Koruna testuje nová maxima, nad trhy hrozí čínský koronavir

Ilustrativní obrázek

Analýza

Ilustrativní obrázek

Trhy reagují na konflikt mezi Íránem a Spojenými státy.

Ilustrativní obrázek

Cena zlata v reakci na geopolitické riziko atakuje sedmiletá maxima

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k růstu ceny zlata, palladia a ropy

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.