Výkonný ředitel banky Ralph Hamers nedávno prohlásil, že tržní prostředí pro zbývající banky se v sektoru komodit výrazně zlepšuje. „Obchody spojené s ropou, zemním plynem a kovy nyní díky odchodu značné části konkurence obnášejí nižší riziko za současně vyšších marží a výhodnějšího zajištění,“ prohlásil.
Výrazné opouštění sektoru jsme v minulém roce mohli zaznamenat i u tak významných jmen jakým je francouzská banka BNP Paribas, která údajně opustila přinejmenším 20 významných obchodních komoditních pozic v Ženevě, světovém centru obchodování s komoditami. Banka se v roce 2014 musela vyrovnat s pokutou 8,97 miliard USD, která ji byla vyměřena za obcházení mezinárodních sankcí uvalených na Írán, Kubu a Súdán. Zmíněné transakce byly prováděny právě přes pobočku v Ženevě, která ještě před samotným vyrovnáním výrazně zredukovala počet pracovních míst. Ústup BNP Paribas z pozic v Ženevě poté využila právě ING Groep.
Další příležitosti představitelé nizozemské banky vidí v sektoru komerčního bankovnictví, kde pro změnu vyklízí pole Royal Bank of Scotland a další finanční instituce. Evropskou jedničkou v objemu spravovaných finančních prostředků nadále zůstává BNP Paribas. Podle odhadů asi 38 % velkých evropských společností vede své účty právě u tohoto francouzského bankovního giganta.
Velké nadnárodní koncerny jen zřídka mění své bankovní partnery z důvodu jejich vzájemné hluboké provázanosti. Případná změna banky by je tak často nesmírně nákladná jak časově, tak především finančně. Vedení finančních účtů, poskytování půjček a správa obchodních transakcí otevírá bankám dveře k nabízení pokročilejších a přirozeně i ziskovějších finančních produktů svým korporátním klientům.