V ČR roky řádí stovky falešných zubařů. Téměř každý desátý stomatolog u nás je ze zemí Sovětského svazu a často bez licence

Podívali jsme se zubařům na zoubek. A v některých případech to fakt zabolelo. Řada ruskojazyčných "zubařů" se už devětkrát neúspěšně pokoušela o složení aprobační zkoušky. I přesto, že neuspěli a jejich znalosti a dovednosti jsou tristní, dále pacienty ošetřují. Teď už konkrétně.

Foto: Jan Fidler

Bolest zubu dokáže být tak pronikavá, že zatemní všechny smysly. Přesto – potká-li vás – buďte na pozoru, za kým se vydáte, aby vám zub ošetřil. Zejména, žijete-li v našem hlavním městě.

Zatímco na vesnicích a některých regionech Česka je jeden zubař někdy i na území o rozloze 60 kilometrů čtverečních, v Praze potkáte stomatologa v posledních letech skoro na každém rohu. Háček je v tom, že ne každý, kdo se za zubaře vydává, jím skutečně je. Jistotu nenabízí ani různé před nedávnem nově vzniklé kliniky – některé dokonce nabízející vstřícné pohotovostní služby.

Takže začněme po pořádku – začne vás bolet zub. Ano, neměl by, pokud pravidelně o chrup dbáte, ale někdy se to prostě stane. Zub bolí, nakonec znatelně otečete. Začnete shánět svého stomatologa, ale ten má v tomto čase dovolenou, nebo zcela natřískané termíny (a taky na vás pifku, že jste u něj víc než rok nebyli). Ejhle, najdete zubní kliniku, která nabízí i pohotovostní služby. A tak se tam vydáte.

Uvítá vás na recepci celkem příjemná žena s ruským přízvukem, posadí vás do čekárny, dá vám vyplnit dotazník. Víte, že jde o zařízení, které nemá žádnou smlouvu s pojišťovnami, ale to berete za součást trestu za svoji nezodpovědnost v péči o zuby. V peněžence myslíte na svoji poslední dvoutisícovku do výplaty s obavou, zda vůbec bude stačit. Jste ujištěni, že snad ano.

Otazníky za dva tisíce

Za chvíli jste vyzváni, abyste přešli do ordinace k paní doktorce. I ona mluví s výrazným přízvukem některé ze zemí bývalého Sovětského svazu. Jdete. Ještě než dosednete do křesla, jste odesláni na rentgen. V pořádku. Než se do křesla k paní doktorce vrátíte, už do rentgenu kouká a říká, že ten zub, od kterého máte oteklou celou hlavu, bude muset ven. Je to pro vás komplikace, kvůli dalším protetickým pomůckám, ale odhodlaně kývnete.

Jste ujištěni, že to vadit nebude a že navíc u nich mají za báječné ceny implantáty, s kterými se to velmi rychle a levně brzy vyřeší. A kdybych náhodou neměla dostatek peněz, vyřídí mně půjčku. To, že rozsáhlý kaz vykazuje i další zub, zřejmě rentgen neukázal. Nebo ho paní doktorka přehlédla? Těžko říci. Nadechnete se, dostanete 4 injekce, které však kvůli zánětu stejně prý nezabírají a přijde „mučení jehňátek“. Zub je nakonec venku, zánět se ale dostal do čelisti, tak je třeba i ji rozříznout, vyčistit a umístit tam dren. Ten si máte za 4 dny vyndat sami, což předpokládáte tedy, jakožto nezkušený laik v tomto směru, že půjde tak nějak jednoduše. Prozradím, že nikoli a bylo třeba navštívit opět pohotovost – byť tentokrát městskou, s českými zubaři (za to s mnohahodinovým čekáním na chodbě). Ale zpět.

Na odchodu zaplatíte nakonec tu dvoutisícovku, na kterou nedostanete žádné potvrzení (co na to finančák...?, ptám se), ani doklad o ošetření, který je celkem důležitý pro všechna ošetření následující. Abyste nebyli smutní, obdržíte ale kvůli rozsáhlému zánětu recept na antibiotika. Je sice netypický, na papíru formátu A4, s podpisem nějakého lékaře (s ruským jménem), který vás neošetřoval, zřejmě kopírovaný. V lékárně vám ale na něj léky vydány naštěstí jsou (možná pomohla i ta dvojitá oteklá hlava).

Pokud jste dočetli sem – slibuju, že už vás nebudu trápit dalšími detaily ze zubařského křesla. Problém je však v tom, že podobných příhod se v posledních měsících odehrává v Praze víc.

Z ruskojazyčných zemí je v ČR asi 500 zubařů. Kontrola? Nic moc

Jak se náš portál W4T.CZ informoval v České stomatologické komoře (ČSK), v naší zemi v současné době působí kolem pěti set zubařů z ruskojazyčných zemí – to je zhruba 10 procent všech u nás praktikujících stomatologů! Kontrola jejich vzdělání však vázne. Možnost, že usednete do křesla někomu, kdo zubařem podle našich pravidel není ani náhodou, tak výrazně stoupá. Nejde bohužel tedy jen o okrajovou záležitost, což potvrdil i nový prezident Stomatologické komory (ujme se své funkce letos v září), Roman Šmucler. Začátek všeho byl prý před několika lety a jak už to bývá, skryt za dobrými úmysly.

„Naše vláda před lety uvolnila podmínky práce lékařů v ČR. Fakticky tak stačí mít diplom, který formálně splňuje kritéria, jeho pravost se neověřuje a dotyčný u nás může pracovat po složení testů, jejichž řešení koluje Prahou. Poté má skládat zkoušky, ale ty může opakovat donekonečna. Vláda si od toho tehdy slibovala v souladu se sliby dotyčných naplnění ordinací v zapadlém venkově. Jak však už víme, nakonec drtivá většina končí ve velkých městech, kde mohou zakládat velká pracoviště, typu různých klinik, v kterých není úplně jednoduché je kontrolovat. Mimo jiné proto, že vesměs nemají zájem pracovat za úhrady zdravotních pojišťoven,“ reagoval Šmucler na popsanou situaci. Jak dodal, od 1. července letošního roku se na tlak České stomatologické komory zákon zpřísnil, ovšem jak se to promítne do praxe, se ukáže až časem.

Podnikatelé, které si ve stomatologii udělali jakýsi zlatý důl, i když sem dovážejí laciné a často nekvalifikované lékaře, tak zatím asi žádnou velkou újmu nezaznamenali. Výjimkou tak nejsou ani místa, která se potichu, během několika týdnů změnila z místa poskytujícího dentální hygienu na kliniku, prezentující se kompletní škálou stomatologické péče s hlavním důrazem na implantáty. Je to drahé, je to výnosné – do jaké míry to přináší užitek pacientovi samotnému, moc známo není. I když  – jak se dočtete dál, ani v tomto případě nejde o něco z kategorie „jedna paní povídala“. Postižení se s tím sice asi příliš nechlubí, stížnosti se však už během poměrné krátké doby rozkvětu tohoto podnikání, objevily a byly zaznamenány.

Původně k nám přišli prý pomoci venkovu…

Nabízí se tedy otázka, jak je možné, že těmto osobám bylo umožněno na našem území ve stomatologii podnikat? Kdo kontroloval jejich vzdělání a kvalifikaci, kdo to dovolil, případně kdo přimhouřil oko na úkor českých pacientů – ovšem s podezřením na to, že z toho měl svůj osobní profit?

„To je hodně otázek najednou a bohužel nelze na všechny odpovědět, poněvadž jak jsem už zmínila, ty kontrolní mechanismy jsou v těchto případech složitější. Vše se ale spustilo tím, že si určité kruhy lidí všimly, že se u nás uvolnila kritéria pro výkon této práce, aby se naplnily chybějícími stomatology hlavně nemocnice v regionech, kde zubaři zoufale chybějí. Bohužel, ukázalo se, že toto řešení nám prakticky žádný prospěch nepřineslo. Jakmile u nás tito lidé z Východu jsou tři roky, následně mohou už jít vykonávat svoji praxi kamkoli. Nejčastěji končí v Německu – my jsme se stali jen jakousi přestupní stanicí, v které se pouze učí,“ popsal pro nás nelichotivý stav věci Roman Šmucler, který sám je dlouholetým stomatologem.

Jak připustil, problémy s výše popsanými „zubaři“ se prý řeší v poslední době velmi často. Jen málokdy se dá však celá věc dotáhnout do konce. Proč? „Pacienti přistupují na platbu bez dokladu, ani neznají jméno lékaře, ti se v těch zařízení mění. Právní systém je tak vůči nim bezzubý,“ použil více než trefné přirovnání toho, co se děje, Šmucler. De facto tak potvrdil, že situace popsaná v úvodu tohoto textu, je prakticky normální. Zatímco v době EET jsou pranýřováni naši hospodští za částky v řádech desítek korun, zde protékají bez přehánění (stačí se podívat na ceníky těch zařízení) tisíce, naprosto nekontrolovatelně. A co dělá Ministerstvo financí? Zdá se, že nic. EET zde přijde na řadu až od 1. března 2018.

Líbil se vám článek?
+0 / -1
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Preplnenost Prahy rusky mluvícími zubními lékaři je následkem chamtivosti vedení zdravotního úseku v ČR .Nezminila jste se na kolik přijde každá zkouška .Take jste se nezminila jaký plus minus plat takový lékař dostává.Informace k platbám za jednotlivou část aprobacni zkoušky najdete na stránkách mzcr.Plat takového lékaře v Praze je 16 až 25 tis.kč.pracovni doba při tom činí 8 až 14 hodin denně.Pomiim to,ze z toho ten lékař si musí zaplatit bydlení a podobne životní provozní náklady.Sam sebe zaměstnat nemůže,zaměstnávají ho ale vlastníci těch velkých klinik.A tato velká zařízení ale po většině patří českým zaměstnavatelům.
Ale vrátím se k aprobacnim zkouškám.Kamenem úrazu je čtvrtá ,ústní část aprobacni zkoušky.U té neuspěje 99% uchazečů nehledě na praktické dovednosti.Duvodem je ,ze se zkouší teorie ,kterou lékaři s praxi nad 10 let už nedají.A to 1% teorii dá ale v praxi má mezery a proto se učí na českých pacientech.Muze za to ten lékař nebo systém,který mu odbornou způsobilost k výkonu lékařského povolání dal?A lékař ,který to umí odbornou způsobilost má jen na 5 měsíců.A tak se z toho lékaře stává otrok situace,která je uměle vytvorena systemem za účelem mít v tomto oboru levnou vysoce kvalifikovanou pracovní sílu.
Skutečně si myslíte,ze nový přezident stomatologické komory to vyřeší?Je v jeho zájmu mít na českém trhu práce konkurenceschopnou pracovní sílu?
Byli by úspěšni v aprobacni zkoušce praktikující české lékaři ve věku od 35 let a výš?Pochybuji.Ustni zkouška je divadlo,které má zaručit tučny příjem do pokladny mzcr.( první pokus první a druhé části je za 3000,každý další se dvojnasobí,u třetího jste za 9 tis.a to jsou pouze testy.ctvrta ústní část je za 6000.zkousky se konají 2 krát ročně,a přihlásí se jich 300 až 600.plati se v hotovosti,a potvrzení o platbě se vydava ručně psané .)
Autorce článku chci jen říci aby pokud chce nastínit problematiku podobného rozsahu,měla by si ten problém nastudovat.Pokud ovšem šlo jen o reklamu prezidenta stomatologické komory,tak je to v pořádku,to se Vám povedlo.Jen pochybuji,ze o takovou reklamu stojí.Je dost známa a uctívána osobnost a to nejen v kruzích stomatologické společnosti a svoji reklamu už si vybudoval letitou poctivou práci.

Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrativní obrázek

K žádnému prolomení EET nedošlo

Ilustrativní obrázek

Dodávky vozů Škoda meziročně poklesly o 10,5 %

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled - 10.5.2019

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k ekonomickým vztahům mezi Českou republikou a Čínou

Ilustrativní obrázek

Více než pětina Čechů změnila v uplynulých 6 měsících zaměstnání

Ilustrativní obrázek

Slabá koruna zvyšuje ceny na čerpacích stanicíchČti více
Ilustrativní obrázek

Čína začala nakupovat ropu do státních hmotných rezerv; cílem objem ekvivalentní 90denním dovozům

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se začátkem čtvrteční obchodní seance přidává 0,3 %

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy se vyvíjejí smíšeně při čtvrteční seanci

Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavírá středeční seanci ztrátou -4,44%

Ilustrativní obrázek

Německé akcie ztrácí přes 3 %

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.