V Česku ubylo o třetinu smrtelných pracovních úrazů.

13:13 | E V | Diskuze

V Česku se snížila celková pracovní úrazovost u zaměstnanců, meziročně o 3,5 % na 23 218 případů.

Ilustrativní obrázek
Foto: Ardon Safety

Počet smrtelných úrazů klesl dokonce o celou třetinu, na 40, a jedná se vůbec o nejnižší počet fatálních případů za posledních 12 let. Vyplývá to z nejnovějších statistik ČSÚ za 1. pololetí roku 2019.

 

O třetinu méně mrtvých. Nejlepší výsledek ve firmách za 12 let

„Za smrtelnými úrazy stojí výhradně mužské profese. Je to dáno tím, pracují v nejrizikovějších oborech, například v těžbě, zpracovatelském průmyslu nebo stavebnictví. Třetinový pokles úrazů je významný a za posledních 12 jde o nejlepší celkový výsledek z hlediska prevence pracovní úrazovosti ve firmách. Smrtelné úrazy u žen jsou méně časté a jejich výskyt od roku 2015 více méně stagnuje na dvou až třech případech za pololetí,“ srovnává Ondřej Švadlenka ze společnosti Ardon Safety, která se zabývá analýzou rizik na pracovišti v průmyslových firmách.

 

Lehkomyslnost. Konstantní příčina smrtelných úrazů

Podle Ondřeje Švadlenky z Ardon Safety stojí za úbytkem smrtelných úrazů více faktorů. Patří mezi ně i sílící tlak velkých firem na prevenci úrazovosti a rostoucí ochota do dalších investic. „I přes tyto snahy je třeba počítat s konstantními riziky. Například u žen dochází k smrtelným úrazům nejčastěji v dopravě a skladování, rizikový je rovněž zpracovatelský průmysl. Bez rozdílu pohlaví hraje při smrtelných úrazech velkou roli lehkomyslnost pracovníků. Mohu zmínit případ zaměstnance, který si kvůli fotografii vlezl z frajeřiny do lisu, který jiný kolega omylem zapnul.“

 

Petr Kaňka, školitel bezpečnosti práce z Bureau Veritas, k tomu dodává: „Každý druhý smrtelný pracovní úraz se stává mužům při práci ve výškách a nejrizikovější segment je stavebnictví. V obecném smyslu jsou nejrizikovější nováčci v prvních 30 měsících u nového zaměstnavatele, kterým se stane půlka všech vážných úrazů. Druhá polovina připadne na všechny ostatní, statisticky významné zvýšení úrazovosti je u zkušených rutinérů - mužů kolem 54 roku věku.“

 

Podíl žen na neschopenkách zvyšují nemoci a mimopracovní úrazy

Jak ukazují data ČSÚ, v prvním pololetí loňského roku denně chybělo na pracovišti 73 tisíc lidí kvůli pracovní neschopnosti způsobené úrazem. Pokud připočteme i zaměstnance na neschopence kvůli nemoci, číslo se zvýší na 229 712 lidí. Jedná se o nejvyšší průměrný denní stav práce neschopných zaměstnanců od prvního pololetí roku 2008. „Dvě třetiny všech pracovních úrazů připadnou na muže a jedna třetina na ženy. Ženy ale tráví v pracovní neschopnosti stále více času, zejména kvůli nemocem a mimopracovním úrazům. Od roku 2012 počet prostonaných dní u žen narostl o více než dvě pětiny a výrazně přesáhl 12 milionů dní,“ uzavírá Petr Kaňka, školitel bezpečnosti práce z Bureau Veritas.

Zdroj:Radek Václavík, Botticelli
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Obavy z požáru na pracovišti má pouhých 13 % zaměstnanců.

Ilustrativní obrázek

Praha, centrum AI

Ilustrativní obrázek

Sedavé zaměstnání, celý den u počítače… Jak se vyhnout bolavým zádům?

Ilustrativní obrázek

Banku HSBC čeká restrukturalizační období

Ilustrativní obrázek

Síť AAA AUTO nabírá desítky lidí, mají letos firmě pomoct prodat 90 000 aut

Ilustrativní obrázek

Mezi specialisty ve vědě a technice je pouze čtvrtina ženČti více
Ilustrativní obrázek

Platební morálka českých dlužníků se zlepšuje, splácí o čtvrtinu více

Ilustrativní obrázek

Společnost V – CON dokončuje unikátní krystalické lávky mezi budovami VŠCHT v Praze.

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k růstu ceny zlata a propadu na trzích

Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 24.2.2020

Ilustrativní obrázek

Češi si za pohodlnější let rádi připlatí i desítky tisíc korun

Ilustrativní obrázek

Přeprava speciálního zboží vyžaduje i rok příprav

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.