V bankovní radě ČNB sílí hlasy pro další zvyšování úrokových sazeb

08:17 | Redakce W4T | Diskuze

Předběžná data evropských PMI za červenec by měla utnout klesající časovou řadu patrnou v průběhu celého prvního pololetí. Z regionu se dočkáme poklesu polské nezaměstnanosti za červen na nové historické minimum ve výši 5,9 %.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Nás bude více zajímat, jestli se do čtvrteční karantény vyjádří další centrální bankéři. Že pro vyšší sazby zvednou ruku Hampl a Benda počítáme. To maďarská centrální banka dnes ponechá úrokové sazby nezměněné.

Evropské PMI ukáží na stabilizaci situace

Předběžné červencové PMI by měly ukázat na stabilizaci situace v polovině roku poté, co prakticky po celé první pololetí tento předstihový indikátor celkem významně klesal. Zejména druhé čtvrtletí bylo ve znamení podle nás až přehnané reakce na zvýšená geopolitická rizika projevující se primárně v eskalaci obchodních válek. Z teritoriálního pohledu již předpokládáme pouze minimální pokles v německých číslech a naopak pokračující opatrné zlepšování situace ve Francii.

Dolar slabší dlouho nevydržel

S novým týdnem se na trhu eura s dolarem prosazoval trend mírně klesajícího eura, když se kurz několikrát pokoušel dostat zpět pod 1,170 USD/EUR, což se nakonec podařilo. Dolar tak příliš dlouho neudržel své slabší úrovně, na které ho koncem minulého týden dostal prezident D. Trump, když se vyjádřil proti zvyšování dolarových úrokových sazeb a nepřímo proti silné americké měně.

Polská nezaměstnanost poprvé v historii pod 6 %

Polský trh práce pokračuje ve svém utahování. V červenci se míra nezaměstnanosti dostala na nové historické minimum, když zřejmě klesla pod 6 %. V tomto trendu by měla vzhledem k hospodářskému růstu a tvorbě nových pracovních míst pokračovat i nadále. Střednědobě se pak dá očekávat, že se růst mezd začne výrazněji projevovat i v inflaci.

Koruna kvůli prázdninám trpí nezájmem o obchodování

Na obchodování s českou korunou se první pracovní den tohoto týdne projevila prázdninová nálada. Nezájem obchodníků se prezentuje nízkou likviditou. To znamená, že kurz je relativně citlivý na větší klientské objednávky. A to se včera ukázalo v dopoledním oslabení české měny mírně nad 25,90 CZK/EUR, aby se po uspokojení eurových nákupních objednávek kurz odpoledne vrátil k ranním hodnotám kolem 25,85 CZK/EUR. V samotném závěru včerejší seance kurz k hladině 25,80 CZK/EUR posunul svým komentářem člen bankovní rady V. Benda. Podle něj jsou inflační tlaky silnější než v květnu a slabší než očekávaná tuzemská měna vytváří prostor pro další zvýšení sazeb. Prostor pro debatu o tomto kroku je podle něj již na zasedání 2. srpna.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 3.6.2020

Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 1.6.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 27.5.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 27.5.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 22.5.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 20.5.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Index DAX výrazně posiluje

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street nakonec zavřely mírně v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování benzínu a nafty

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza oslabuje

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy spíše mírně posilují

Ilustrativní obrázek

Americké indexy uzavřely opět v kladném teritoriu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.