V 1. čtvrtletí v Česku přibylo 5444 obchodních společností

11:17 | fa ra | Diskuze

V prvním čtvrtletí v Česku přibylo 5444 obchodních společností, vzniklo jich 8457 a zaniklo 3013. Nejrychleji rostl počet společností ve vysoce specializovaných oborech, vyplývá z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz společnosti CRIF.

Ilustrativní obrázek
Foto: justice.cz

Počet nově vzniklých společností byl o 1235 nižší než v prvním čtvrtletí 2017, což je meziroční pokles o 13 procent. Meziroční statistiky jsou však ovlivněny zaváděním elektronické evidence tržeb na přelomu let 2016 a 2017.

"Především v posledním čtvrtletí roku 2016 a v prvním čtvrtletí loňského roku jsme zaznamenávali nadprůměrně velký zájem o zakládání nových společností. Zatímco mezi lety 2014 a 2016 se počet společností založených během prvního čtvrtletí roku zvyšoval pouze o jednotky procent, v roce 2017 se jejich počet náhle zvýšil o více než třetinu. Určitá korekce počtu nových společností proto byla očekávatelná," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

V letošním prvním čtvrtletí byl založen třetí největší počet obchodních společností od roku 2010. Vyšší byl právě ve čtvrtém čtvrtletí 2016 a v prvním čtvrtletí 2017.

Počet zaniklých společností se v prvním čtvrtletí naopak mírně zvýšil, když zaniklo o 205 společností (sedm procent) více než před rokem. "Spolu s tím, jak se v Česku zvyšuje počet obchodních společností, dochází přirozeně také k postupnému navyšování počtu těch společností, které svoji činnost z jakéhokoli důvodu ukončí. V březnu minulého roku vůbec poprvé zaniklo více než tisíc společností. V letošním roce očekáváme, že se počet zániků bude dále zvyšovat a pomyslná hranice tisíce zaniklých společností bude překračována pravidelně," podotkla Kameníčková.

Podíl bankrotů na celkovém počtu zániků společností činil v prvním čtvrtletí 5,8 procenta a třetí čtvrtletí v řadě tak zůstal pod šesti procenty. Ještě v prvním čtvrtletí roku 2015 tento poměr dosahoval 17 procent a v prvním čtvrtletí 2012 dokonce 25 procent. I tento ukazatel tak potvrzuje, že zvyšující se počet zanikajících firem je nyní přirozeným jevem.

Nejvíce obchodních společností vzniklo v prvním čtvrtletí 2018 v profesních, vědeckých a technických činnostech (1961), v obchodu (1177) a v sektoru nakládání s nemovitostmi (1015). V těchto sektorech také nejvíce společností zaniklo. Nejvíce v obchodu (1056) a v nakládání s nemovitostmi (586). Následovaly profesní, vědecké a technické činnosti (338), v nichž byl díky vysokému počtu nových firem největší meziroční růst. Počet společností v tomto odvětví se zvýšil meziročně o 1623. S odstupem následoval zpracovatelský průmysl (503) a nakládání s nemovitostmi (429).

Nejvíce obchodních společností vzniklo, zaniklo i přibylo tradičně v Praze, v Jihomoravském a v Moravskoslezském kraji. V Praze přibylo 2415 společností, když jich 3918 vzniklo a 1503 zaniklo. V Moravskoslezském kraji přibylo 775 společností, na 303 zániků připadlo 1078 vzniklých společností. Jediným krajem, kde se počet společností, byl Karlovarský kraj. Tam vzniklo 103 nových firem a 119 jich zaniklo.

Zdroj:čtk
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Jak hodnotí zástupci firem napříč segmenty rok 2020. A co očekávají od roku 2021

Ilustrativní obrázek

Svět potřebuje podniky, které se nebojí převzít zodpovědnost a hledají vyšší smysl své existence

Ilustrativní obrázek

Nejoblíbenějším nástrojem pro externí financování malých a středních firem je leasing

Ilustrativní obrázek

Největší rizika podnikání: znehodnocení značky, počítačová kriminalita a ekonomické zpomalení

Ilustrativní obrázek

Zásady pro úspěšnou expanzi do NěmeckaČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování ropy a pohonných hmot

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela ve ztrátě

Ilustrativní obrázek

Akcie asijsko-pacifického regionu dnes padaly

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela se ztrátou

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ve výraznějších ztrátách

Ilustrativní obrázek

DAX roste v čele s automobilkami po doporučení pro Volkswagen a prvních výsledcích Stellantis

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.