Už žádné zabíjení zvířat. Izraelský Startup získal milióny dolarů na vyrobení "čistého masa" přímo v laboratoři

11:07 | Ne Ro | Diskuze

Izraelský startup SuperMeat se snaží v laboratorních podmínkách vypěstovat kuřecí maso, aniž by přitom padl za oběť jediný slepičí život. Zmiňovaná společnost počátkem letošního roku oznámila, že se jí podařilo vybrat investiční kapitál ve výši tří miliónů amerických dolarů, které hodlá použít na vypěstování masa v laboratorních podmínkách. Mimoto uzavřela obchodní partnerství s největší drůbežárnou v Evropě.

Ilustrativní obrázek
Foto: Zdeněk Chalupský

Neuvěříte, že maso SuperMeat není přírodní

Vizí společnosti SuperMeat je zásobovat svět novou masnou potravinou, která však nevyžaduje zabíjení zvířat. Podobně jako Memphis Meat či Hampton Creek, i společnost SuperMeat si od svého vývoje slibuje, že se jí podaří vyprodukovat maso, které se obejde bez tradičních emisí skleníkových plynů (živočichové svým životním procesem totiž vypouštějí do atmosféry skleníkové plyny), čili maso, které bude nejen zdravé (pochopitelně v rámci možností, jelikož maso per se organismus zatěžuje, nicméně zdravému člověku neškodí), ale bude mít dokonce i nižší výrobní náklady, než jaké má klasická živočišná výroba.

SuperMeat dodá své laboratorně vypěstované maso nejprve do Číny, a sice v rámci dohody ve výši 300 miliónů USD, kterou loni v září podepsaly Izrael s Čínou.

Společnosti SuperMeat se též podařilo uzavřít obchodní partnerství s největším evropskou drůbežárnou PWH. Toto partnerství je pro SuperMeat výhodné, jelikož něco z kuřat pro vypěstování masa v laboratoři přeci jen potřebuje, a to určité buňky, které musí nejprve z živoucích zvířat vyjmout. To je však nezabije. Následně jsou odebrané buňky v kontrolovaných laboratorních podmínkách rozmnoženy. Pokud by se podařilo tento postup prosadit ve velkém, odpadla by pak nutnost existence živočišných velkochovů. K odebrání a následnému namnožení buněk v laboratorních podmínkách by totiž stačilo jen několik živoucích jedinců.

Vědci z univerzit v Oxfordu a Amsterdamu vypočetli, že přechod od klasické živočišné velkovýroby na pěstování masa v laboratorních podmínkách snížil emise skleníkových plynů o 98 %, využívání půdy o 99 % a spotřebu vody o 96 %.

Kdy se masa SuperMeat dočkáme?

Výkonný ředitel společnosti SuperMeat a její spoluzakladatel, Ido Savir, uvedl, že nedávno uzavřené obchodní partnerství se společností PWH není ani tak o narušení zavedené masné produkce, jako spíše o její transformaci.

Savir jen na docílený pokrok ve výrobě "čistého masa" SuperMeat hrdý. Považuje se za pionýra v dané oblasti. Pochvalně se vyjadřuje též o svých zaměstnancích, které prý tvoří špičkoví vědci, potravinářští inženýři a manažeři, kteří se snaží spolupracovat mj. i s farmaceutickým průmyslem. Cílem je vytvořit masné výrobky nové generace, které jsou ekologicky udržitelné, nízkonákladové, nezabíjejí zvířata, a přitom jsou samozřejmě chutné, podotýká Savir.

Ještě to ale potrvá minimálně tři roky, než se s masem SuperMeat setkáme "tváří v tvář" v našem masném krámě. A až k tomu dojde, lidé prý záhy zjistí, že maso SuperMeat bude buď to stejně drahé jako to klasické, anebo dokonce levnější, uzavírá Savir.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Spotřeba potravin v Česku loni vzrostla. Na každého Čecha tak v průměru připadá 785,6 kg

Vědci: Zbytky pesticidů na potravinách mohou způsobovat ženskou neplodnost

Červy a hmyz. To vše může obsahovat váš další burger

Ilustrační foto

Třetí čtvrtletí přineslo zvýšený zájem o mléko, naopak produkce masa klesla

Ilustrační foto

Cena jablek vystoupila do závratných výšin, na vině jsou jarní mrazy v Evropě

Poptávka způsobuje nedostatek másla ve FranciiČti více
Ilustrativní obrázek

Shell a BP začnou kupovat libyjskou ropu

Ilustrativní obrázek

Lithiové akcie se dnes chovají různě

Ilustrativní obrázek

Investoři nemají dost kovu, který je potřeba pro snížení automobilových emisí

Ilustrativní obrázek

Shell se stahuje z Blízkého východu

Ilustrativní obrázek

V diamantovém dole v Lesothu našli obrovský diamand

Ilustrativní obrázek

Shell zvyšuje v USA své investice do solární energie

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.