Už žádné zabíjení zvířat. Izraelský Startup získal milióny dolarů na vyrobení "čistého masa" přímo v laboratoři

11:07 | Ne Ro | Diskuze

Izraelský startup SuperMeat se snaží v laboratorních podmínkách vypěstovat kuřecí maso, aniž by přitom padl za oběť jediný slepičí život. Zmiňovaná společnost počátkem letošního roku oznámila, že se jí podařilo vybrat investiční kapitál ve výši tří miliónů amerických dolarů, které hodlá použít na vypěstování masa v laboratorních podmínkách. Mimoto uzavřela obchodní partnerství s největší drůbežárnou v Evropě.

Ilustrativní obrázek
Foto: Zdeněk Chalupský

Neuvěříte, že maso SuperMeat není přírodní

Vizí společnosti SuperMeat je zásobovat svět novou masnou potravinou, která však nevyžaduje zabíjení zvířat. Podobně jako Memphis Meat či Hampton Creek, i společnost SuperMeat si od svého vývoje slibuje, že se jí podaří vyprodukovat maso, které se obejde bez tradičních emisí skleníkových plynů (živočichové svým životním procesem totiž vypouštějí do atmosféry skleníkové plyny), čili maso, které bude nejen zdravé (pochopitelně v rámci možností, jelikož maso per se organismus zatěžuje, nicméně zdravému člověku neškodí), ale bude mít dokonce i nižší výrobní náklady, než jaké má klasická živočišná výroba.

SuperMeat dodá své laboratorně vypěstované maso nejprve do Číny, a sice v rámci dohody ve výši 300 miliónů USD, kterou loni v září podepsaly Izrael s Čínou.

Společnosti SuperMeat se též podařilo uzavřít obchodní partnerství s největším evropskou drůbežárnou PWH. Toto partnerství je pro SuperMeat výhodné, jelikož něco z kuřat pro vypěstování masa v laboratoři přeci jen potřebuje, a to určité buňky, které musí nejprve z živoucích zvířat vyjmout. To je však nezabije. Následně jsou odebrané buňky v kontrolovaných laboratorních podmínkách rozmnoženy. Pokud by se podařilo tento postup prosadit ve velkém, odpadla by pak nutnost existence živočišných velkochovů. K odebrání a následnému namnožení buněk v laboratorních podmínkách by totiž stačilo jen několik živoucích jedinců.

Vědci z univerzit v Oxfordu a Amsterdamu vypočetli, že přechod od klasické živočišné velkovýroby na pěstování masa v laboratorních podmínkách snížil emise skleníkových plynů o 98 %, využívání půdy o 99 % a spotřebu vody o 96 %.

Kdy se masa SuperMeat dočkáme?

Výkonný ředitel společnosti SuperMeat a její spoluzakladatel, Ido Savir, uvedl, že nedávno uzavřené obchodní partnerství se společností PWH není ani tak o narušení zavedené masné produkce, jako spíše o její transformaci.

Savir jen na docílený pokrok ve výrobě "čistého masa" SuperMeat hrdý. Považuje se za pionýra v dané oblasti. Pochvalně se vyjadřuje též o svých zaměstnancích, které prý tvoří špičkoví vědci, potravinářští inženýři a manažeři, kteří se snaží spolupracovat mj. i s farmaceutickým průmyslem. Cílem je vytvořit masné výrobky nové generace, které jsou ekologicky udržitelné, nízkonákladové, nezabíjejí zvířata, a přitom jsou samozřejmě chutné, podotýká Savir.

Ještě to ale potrvá minimálně tři roky, než se s masem SuperMeat setkáme "tváří v tvář" v našem masném krámě. A až k tomu dojde, lidé prý záhy zjistí, že maso SuperMeat bude buď to stejně drahé jako to klasické, anebo dokonce levnější, uzavírá Savir.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Česká republika není soběstačná ve výrobě masa

Ilustrativní obrázek

Špatná úroda obilovin povede ke zdražování. Sklizeň řepky je nad svým desetiletým průměrem

Ilustrativní obrázek

Mafie v Itálii ovládla zemědělský a potravinářský sektor, jen v loňském roce vydělala přes půl bilionu korun

Ilustrativní obrázek

McDonald’s představil plán na snížení emisí skleníkových plynů o 36 procent

Ilustrativní obrázek

Walmart si nechává patentovat autonomní robotickou včelu

Ilustrativní obrázek

Dvě desetiletí od prvních geneticky modifikovaných plodin. Osvědčily se?Čti více
Ilustrativní obrázek

Cena ropy Brent dosáhla nového letošního maxima

Ilustrativní obrázek

V roce 2019 posílí česká koruna, zdraží komodity a uspějí nové startupy

Ilustrativní obrázek

USA: Změna zásob surové ropy podle EIA je k 11. lednu pod očekáváním trhu

Ilustrativní obrázek

Vývoj cen komodit: Ropa (-1,36 %), Zemní plyn (+7,23 %), Zlato (+0,33 %), Měď (-1,65 %)

Ilustrativní obrázek

Prudké snižování cen benzínu a nafty pokračuje. Cena ropy však začala růst

Ilustrativní obrázek

Vývoj cen komodit: Ropa (-1,39 %), zemní plyn (+0,97 %), pšenice (-0,58 %)

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.