Už je čas investovat do exkluzivních akcií (blue chips)

11:48 | Miloš Kotek | Diskuze

S návratem volatility na trh v srpnu a září se objevil jeden zajímavý trend. Jde o nepřiměřený prodej největších a nejdefenzivnějších exkluzivních akcií velkých společností, takzvaných blue chips. Pokud se vám to zdá zvláštní, tak nejste sami.

 

V době zvyšující se tržní volatility lze předpokládat, že peníze potečou do těch akciových společností, které 1) budou zachovávat tok svých příjmů a ziskovosti, 2) které budou mít zajištěné financování, 3) které budou vyplácet konkurenceschopný dividendový výnos a 4) samozřejmě, které se dokáží vyhnout finančním potížím. Nicméně v tomto roce nevidíme, že by peníze tekly do kvality.

Místo toho vidíme pokračující preference společností, které nabízí skvělé růstové vyhlídky. Je však veřejně známé, že takový vyšší růst vede k růstu příjmů a zisku, což se odráží v růstu cen akcií, což však zvyšuje riziko a cenovou volatilitu.

Jako příklady rychle rostoucích firem, které si v minulém období vedly velmi dobře, si můžeme uvést společnosti Tesla, Netflix, Facebook, Under Armour, Salesforce, LinkedIn a Amazon. Tyto společnosti vedly náramně dobře a od roku 2011 v průměru zvýšily cenu svých akcií o 400 %. V současných cenách dosahuje tržní kapitalizace těchto společností dohromady 753 miliard USD. Průměrný poměr P/E u těchto společností dosahuje hodnoty 127. Je na čase, aby se růst těchto společností promítl do zisku, nebo může přijít větší cenová korekce, což by se mohlo promítnout do poklesu akciového indexu S&P 500, protože tyto rychle rostoucí společnosti tvoří stále větší podíl tohoto indexu.

 

Rychle rostoucí akcie

 

Aktuální cena (USD)

Cena v roce 2011 (USD)

Zhodnocení (%)

Tržní kapitalizace (mld. USD)

P/E

Tesla

213

29

646

28

95

Netflix

106

10

969

45

407

Facebook

104

38

174

294

28

Under Armour

97

18

438

21

71

Salesforce

79

25

210

51

108

LinkedIn

213

63

238

28

61

Amazon

617

173

256

289

112

Průměr

 

 

419

756

127

Zdroj: Bloomberg a Thomson Reuters

 

Takže proč investoři stále přelévají svůj kapitál do společností s vysokým růstem a vyhýbají se defenzivním blue chips titulům? V této fázi akciového cyklu po šesti letech nepřetržitého růstu, vysokých zisků a v předvečer začátku utužování měnové politiky Federální reservní bankou by se dalo očekávat, že investoři začnou přecházet k defenzivním titulům. Proč dělají pravý opak?

Může to být z následujících příčin.

  • Stále vyšší množství „investorů“ začíná mít mentalitu traderů, to znamená, že se zaměřuje na aktuální hybnost trhu, než na investování v dlouhodobém horizontu. Své sehrává neochota rozloučit se s akciemi rychle rostoucích společností, které měly během minulého období závratné zisky i růst cen akcií. Je to obvyklý jev, kdy se investoři se do své investice zamilovali a to pro ně může být v následujícím období kámen úrazu.
  • Během úvodní fáze volatilního trhu mohou profesionální investoři, ať ti aktivní, nebo i pasivní dojít k rozhodnutí odprodat své nejlikvidnější pozice, aby uspokojili nákupní poptávku úzkostných drobných investorů. Většinou jde o kvalitnější a defenzivnější akcie.
  • Mnoho investorů nechce prodávat své ziskové akcie z důvodu, aby se vyhnuli zvýšené daňové povinosti.
  • Ekonomika USA je v současné době nejúspěšnější ekonomikou světa s nízkým rizikem a úspěšnou rekapitalizací bankovního systému. Investoři se mohou domnívat, že kapitál ze světa nepřestane proudit do USA. Podporu pro tyto naděje může představovat nepolevující zhodnocování rychle rostoucích společností.
  • Investoři jsou ochotni platit za růstové akcie vysokou cenovou přirážku, protože světový ekonomický pokles nenabízí moc příležitostí k silnému růstu.
  • Možná nejdůležitější je přesvědčení investorů, že FED je ochoten i nadále podporovat kapitálový trh, pokud by se začal nějak víc hroutit. Reakce FEDu ohledně očekávaného začátku utužování měnové politiky v září potvrdilo, že centrální banka je odhodlána limitovat ztráty kapitálového trhu.

Ve stejné době, kdy se investoři honí za chimérou vysoce rostoucích akcií je na trhu přebytek nabídky exkluzivních, defenzivních akcií blue chips, které jsou navzdory svému růstu nyní podhodnocené. Jde například o společnosti United Technologies, Qualcomm a Johnson & Johnson. Navíc mnohé z těchto společností si v současné době sedí na obrovské zásobě hotovosti a nabízí dividendy, které vysoce převyšují výnos desetiletých vládních dluhopisů USA. Takže otázka zní: „Bude pro následujících pět let, kdy se dá očekávat ekonomický pokles, lepší držet balík defenzivních blue chips akcií, nebo balík akcií uvedených v tabulce?“

Volba je zřejmá. Asi je čas přelézt plot a zaujmout místo na druhé straně.

Po téměř sedm let trvajícím růstovém trhu již mnoho investorů zapomnělo na bolest z minulých propadů. Investoři přestali být ostražití k riziku, protože se již dlouhou dobu nedostavil žádný větší propad trhu, který by jim to připomněl. Po období dlouhého růstu mají investoři strach z unikající příležitosti, než aby se báli o své investice. Toto charakteristické investorské chování tu bylo s námi mnohokrát v minulost a víme, že i když růst může vydržet mnohem déle, než mnozí předvídají, nakonec musí skončit a pak zanechá chamtivost v troskách. Investorům nezbývá než doporučit, aby byli opatrní, disciplinovaní, nezaujatí a moudří. Udělejte si svůj výzkum a vezměte do úvahy rady, které vám dávají rodiče. Pomůže vám to zjistit, co byste měli dělat.

Zdroj:cnbc
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.