Uvolňují se omezení spojená s Covid-19 i ceny povinného ručení

12:51 | E V | Diskuze

V květnu se průměrná cena povinného ručení opět snížila, a to na hodnotu 6 543. To znamená nejnižší průměrnou cenu od začátku sledování vývoje POVIndexu od srpna 2019.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Za částku 6 543 korun bylo možné podle Broker Consulting POVIndexu sjednat povinné ručení pro vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW, typický vůz, kterým jezdí české domácnosti.


POVIndex průměruje cenu za celou republiku, v jednotlivých regionech se pak průměrná výše liší. V Praze si majitelé vozidel musí připravit na ceny v průměru o 10,9 % vyšší a ve městech velkosti Benešov naopak ušetří průměrně celých 14 %. 


„Kromě toho, že od ledna klesá průměrná cena povinného pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, lze v následujícím období očekávat, že dojde také ke snížení cen u ojetých a pravděpodobně i nových vozidel. Důvodem je jednoznačně koronavirus,“ predikuje Jiří Váchal, analytik neživotního pojištění Broker Consulting, a pokračuje: „Právě pandemie zasáhla celý automobilový segment velice tvrdě, dubnová výroba aut byla v porovnání s loňským rokem až o 90 % nižší. Pokračuje i výrazný propad registrací nových osobních aut. Proto je možné očekávat, že prodejci aut zlevní. Pravděpodobně nepůjde o přímé snížení prodejní ceny, ale prodejci budou veřejnost lákat k nákupu pomocí výrazné marketingové pobídky v podobě akčních slev, akcí na lepší výbavu za stejnou cenu či na další nadstandardní služby v rámci základní ceny.“ 

Od prvního července čeká motoristy také další změna související s povinným ručením, která vzešla z evropské mezinárodní dohody. Zelená karta se nově mění na bílou. Jedná se o možnost, nikoliv povinnost. 


„Tedy některé země si ponechávají zelenou barvu a některé přechází nově na bílou. Důležité je, že od července se motoristé v rámci Evropy mohou prokázat jak bílou, tak zelenou variantou karty POV. Ještě připomenu, že pojištění odpovědnosti z provozu vozidla musí mít každé vozidlo, které má registrační značku, technický průkaz, nebo je používáno na veřejných komunikacích. Zelená karta jako mezinárodní osvědčení o platném pojištění byla vydána na začátku roku 1949. Vizí do budoucna je digitalizace, tedy úplné zrušení karet,“ uzavírá Jiří Váchal.

 


Broker Consulting POVIndex ukazuje průměrnou cenu za typické povinné ručení pro nový vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW. Typ vozu byl vybrán proto, že je typickým zástupcem vozů, které používají české domácnosti. Pojištění zahrnutá do POVIndexu obsahují nejvyšší možné krytí. Pojištění dostupná na trhu ale nemají úplně identický rozsah krytí. Vždy je potřeba posuzovat nejenom cenu, ale také rozsah benefitů (zejména asistenčních služeb) ve vztahu k potřebám řidiče (Jak moc jezdí? Jaké vzdálenosti? Jak si představuje servis od pojišťovny v případě nehody?). Rozdíly v pojištěních jsou například v limitech pro opravu na místě, v limitech pro vzdálenost hrazeného odtahu, případně v možnostech náhradního vozidla.

 


Proč je dobré index sledovat

Broker Consulting POVIndex je dlouhodobým spolehlivým ukazatelem ceny za pojištění z provozu motorového vozidla. Kdokoli chce zjistit, jak se historicky vyvíjely ceny za povinné ručení, nebo chce sledovat aktuální trend cen, získá díky POVIndexu odpovědi, které hledá. Je dobrou pomůckou řidičům pro orientaci při koupi automobilu. 

 

Zdroj:Viola Baštýřová, Broker Consulting, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

10 trendů, které budou určovat směr pojišťovnictví v roce 2021

Ilustrativní obrázek

Podle ankety Profesia se 22 % lidí bojí, že přijde o práci a nebude mít na splátky

Ilustrativní obrázek

Stejná zranění, ale různý věk? Odškodnění se liší i o statisíce

Ilustrativní obrázek

Společnost Hartford odmítla nabídku akvizice od pojišťovny Chubb

Ilustrativní obrázek

Pojišťovna Chubb učinila nabídku akvizice společnosti Hartford v hodnotě 23,2 mld. USD

Ilustrativní obrázek

BNP Paribas Cardif Pojišťovna dominovala soutěži Finanční produkt roku 2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Pražská burza otevřela na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 15.4.2021

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 15.4.2021

Ilustrativní obrázek

Čtvrtina Čechů drží úspory na běžném účtu nebo v hotovosti

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.