Úvod do technické analýzy

14:00 | Redakce W4T | Diskuze

Technická analýza zkoumá pouze cenové grafy a historii vývoje cen. Ideovým základem technické analýzy je NEplatná teorie efektivního trhu, která tvrdí, že veškeré informace jsou již v ceně obsaženy. Není tedy třeba zkoumat jiné vlivy, protože cena je primární veličinou, která se zkoumá. Druhým, tentokrát správným, základem technické analýzy je pozorování, že vývoj cenové akce tvoří charakteristické vzory, které se historicky neustále opakují. Technická analýza se tedy snaží odhadovat vývoj ceny na základě těchto historických pozorování.

Technická analýza používá ke zkoumání nejrůznější matematické postupy, grafická vyjádření, statistiku, nejrůznější postupy, nebo kombinace postupů, které mají pomoci odhalit směr, kterým se bude v budoucnosti cena ubírat. Cena, objemy obchodů a čas jsou rozemlety na prášek pak zality vodou a vzniklé těsto slouží k vytváření nepřeberného množství pekárenských výrobků, od chleba až po dortíky a cukrovinky. Většina z toho se nedá jíst a i to co vypadá lákavě a ze začátku skvěle chutná se rychle kazí a musí se časem vyhodit.

Technická analýza je nekonečným soubojem mezi snahou predikovat trh a snahou vydělat. Mnoho klasických ekonomů považuje technickou analýzu za šarlatánství ekvivalentní astrologii, nebo věštění z koule. Část této kritiky je oprávněná, protože technická analýza selhává v predikci trhu úplně stejně, jako i všechny ostatní metody. Když však mají klasičtí ekonomové vysvětlit, proč některé části technické analýzy fungují, například proč ceny vytváří charakteristické vzory, které se opakují, nebo proč cena tvoří dlouhodobě rostoucí trend, selhávají se svým vysvětlením úplně stejně.

 

K čemu je tedy technická analýza dobrá?

Technická analýza je základem automatizovaných obchodních systémů. Obchodní roboti mají v sobě ukryty algoritmy, které generují zisk. Tyto algoritmy mohou být jednoduché i složité, ale jsou testovány a naladěny tak, aby počet úspěšných obchodů byl větší, než počet neúspěšných, aby systém jako celek generoval zisk.

Většina jednoduchých obchodních systémů založených na technických indikátorech již dávno nefunguje, protože stále probíhá evoluce. Jakmile začne jeden obchodní systém vydělávat a rozkřikne se to, takže do trhu na základě nějaké podmínky teče nadprůměrné množství peněz, najde se někdo, koho začne zajímat, jak by toto větší množství peněz odčerpal. Vyvine tedy nějakou alternativu, která využívá slabiny původního obchodního systému a generuje vlastní zisk. Tedy samozřejmě jen do doby, než si toho někdo jiný všimne.

Nelze vyrobit absolutní obchodní systém, který by fungoval věčně. Je to dáno tím, že na trhu jsou vždy přítomny dvě skupiny obchodníků – nakupující a prodávající. Pokud by nakupující měli neselhávající obchodní systém, který by pokaždé generoval zisk, tak by za chvíli žádní prodávající nezbyli, tudíž kdo by s nakupujícími chtěl obchodovat, že?

Pokud chceme využít možnosti technické analýzy, musíme se zaměřit na její silnou stránku. S pomocí technické analýzy můžeme v trhu identifikovat příležitosti, kdy je zvýšená pravděpodobnost úspěšného obchodu. Za dodržení dalších podmínek, jako je řízení rizika a řízení zisku si můžeme vytvořit obchodní systém, který je úspěšný.

Obvykle se technická analýza chápe ve smyslu, že hledá ideální vstupy do obchodu, aby byl obchod úspěšný. Ale dobrý vstup do obchodu ještě nic neznamená. Může to pomoci, ale jediné na čem závisí, je řízení rizika a řízení zisku. Pokud si budete házet mincí a vstupovat do obchodu na základě náhody budete se správným money managementem vydělávat, bez ohledu na technickou, nebo fundamentální analýzu.

Hodíte si mincí. Když padne orel, budete nakupovat, když padne panna, budete prodávat. Když cena zakončí obchodní den v zisku, neděláte nic. Když cena zakončí obchodní den ve ztrátě, zlikvidujete obchod. Je to ten nejjednodušší obchodní systém a je z dlouhodobého hlediska stoprocentně úspěšný. Problém je to psychologicky zvládnout.

 

Má smysl se věnovat technické analýze?

Určitě ano. Na základě technické analýzy se rozhodují miliony obchodníků na celém světě. Když vytvoří MACD obchodní signál, znamená to, že v jednu chvíli otevírají obchod statisíce obchodníků. To trhu se vženou nové peníze a tato poptávka vynese cenu výš. Můžeme se svézt s ostatními a vydělat na tom. Prvotní vzepětí nám vydělá na burzovní poplatky, posuneme příkaz stop tak, aby kdybychom vypadli s nulovou ztrátou v případě, že by se trh otočil a pak ať se děje co chce. Když budeme mít štěstí, cena půjde do zisku, když vypadneme, alespoň neutrpíme ztrátu.

Druhým důvodem pro studium technické analýzy jsou automatické obchodní systémy. Pokud chce někdo algoritmizovat obchodní systém, tak aby realizaci obchodů mohl svěřit počítači, neobejde se bez technické analýzy. Pomocí technické analýzy se dají stanovit podmínky, za kterých se do trhu vstupuje a za kterých se z trhu vystupuje. Celý tento systém se pak odladí na historických datech, a pokud generuje zisk, nasadí se na živá data.

 

Jaká je hlavní výhoda technické analýzy?

Technickou analýzu můžeme použít na libovolném časovém rámci. Funguje na minutových, hodinových, denních i týdenních grafech. Pomocí technické analýzy můžeme načasovat správnou dobu vstupu do obchodu, pro který jsme se rozhodli za pomoci fundamentální analýzy. Technická analýza umí definovat charakteristické vzory vývoje ceny, které se neustále opakují. Tyto charakteristické vzory odpovídají psychologii obchodování a tomu, jak se v konkrétní tržní situaci rozhodují tisíce obchodníků. Když se najednou ocitnou ve ztrátě tisíce obchodníků po překročení určité hranice bolesti ze ztráty, začnou uzavírat své neúspěšné obchody.

Tento vývoj je pak zachycen v cenovém grafu a představuje zachycení emocionálního rozhodování. S emocionálním rozhodováním žádná převládající ekonomická teorie nepočítá. Právě zachycení emocí vytváří v cenových grafech charakteristické opakující se cenové vzory. Lidské rozhodování je v podobných situacích opakovaně stejné. To je hlavním přínosem technické analýzy a důvodem proč jí mnozí klasičtí ekonomové nemohou přijít na jméno. Ve světě racionálních rozhodnutí, jak se obvykle prezentuje ekonomie, není pro rozhodování na základě emocí místo. Což je na druhé straně také důvodem proč klasická ekonomie při vysvětlování chování vývoje ceny naprosto selhává.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.