USD míří k maximům. Libra se propadá

15:42 | A O | Diskuze

Americký dolar posiluje i přes slabou chuť investorů riskovat z důvodu pokračující obchodní války mezi USA a Čínou.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Libra je na tom naopak špatně a po současné rezignaci Mayové lze očekávat další propad.

 

Americký dolar i přes paniku na finančním trhu nadále posiluje. Někteří analytici označují jako důvod vzdorovitý postoj čínských médií. Kurz USD/CNY se blíží maximům cyklu. Slabý květnový PMI Japonska uvádí pokles pod 50 (po dubnové úrovni 50,2), což jen zvýrazňuje riziko „falešné stabilizace“.

Francouzský PMI se včera ráno mírně zlepšil, zatímco květnový index německé výroby ještě více klesl - na 44,3 z už tak nepříjemných dubnových 44,4. Nejtěžší je však stále dostat reakci z páru EUR/USD, který po středečním zveřejnění zápisu z jednání FOMC reagoval o celé dvě nebo tři desítitisíciny. Nejsme si jisti, kde chce trh hledat katalyzátor, když ne v jasném kurzu USD/CNY kolem úrovně 7,00 … 

Libra i nadále prudce klesá. Středeční rezignace klíčového člena vlády byla vnímána jako znamení, že rezignace Mayové přijde brzy, což se dnes potvrdilo. Načasování je skutečně zajímavé vzhledem k probíhajícím volbám do Evropského parlamentu. Zdá se, že strana pro brexit zřejmě získá nejen hlasy nespokojených Konzervativců ale možná i některých voličů Labouristů, kteří jsou zastánci brexitu.

Ve volbách, které mají tradičně nízkou účast, to vypadá, že nejmotivovanější budou právě zastánci brexitu. V podstatě jde o referendum o tvrdém brexitu. Libra trpí kvůli tomu, že výsledek bude v každém případě prohrou: buď dojde k brexitu bez dohody nebo k předčasným volbám vedoucím ke Corbynově vládě. Politická situace je velmi nestabilní.

Vybrané měny zemí G10 

USD – americký dolar podpořila likvidita a Fed zatím zůstává pozadu. Dokud Fed nepřijde s velkým kalibrem, mohla by síla USD pokračovat


EUR – euro je v rámci G3 pozadu, ale díky růstu kurzu EUR/GBP získává na síle. Jediná podpora měny je zřejmě z vyrovnávání pozic, protože dochází k vyrovnání carry obchodů. Na jednotné měně ale nyní nevidím jedinou pozitivní věc – rizika se na euro valí ze všech stran, jak existenční kvůli volbám do Evropského parlamentu, tak i eskalace rizik vyvolaných obchodní válkou


GBP – rizika kolem libry se nesnižují a naopak se čeká, jak dopadne další hlasování. Nevíme dne ani hodiny, co bude dál. Dalším krokem bude podívat se, jak silná je strana pro brexit po volbách do Evropského parlamentu.

Zdroj:John Hardy, Saxo Bank
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.