USA: Základní úroková sazba 0,5 %, dle očekávání beze změny, trhy téměř bez reakce

20:02 | sava ne | Diskuze

Ekonomická makrodata: Základní úroková míra USA (Federal Funds Rate). Aktuální hodnota je 0,5 %. Analytici očekávali 0,5 %. Minulá hodnota byla 0,5 %.

Foto: michel

Fed uvádí, že podmínky na trhu práce se zlepšily, i když se zdá, že se zpomalil ekonomický růst. Růst výdajů domácností zpomalil, ačkoliv reálný příjem se zvýšil. Řada v minulosti zveřejněných ukazatelů ukazuje na stále se lepšící podmínky na trhu práce, došlo také ke zlepšení na trhu nemovitostí. 

Inflační očekávání zůstávají nízká a nedošlo v posledních měsících k jejich změně. Inflace i nadále zůstane nízká a to z důvodu poklesu cen energií. Nicméně ve střednědobém horizontu lze očekávat její růst ke dvěma procentům.

Pro Fed je i nadále důležité podporovat maximální zaměstnanost a cenovou stabilitu. Fed naznačil, že dokud se nebude blížit cíl inflace k úrovni 2 %, nebude přistupovat ke změnám úrokové sazby. 

Pro zachování stávající úrovně sazeb hlasovali tito členové měnového výboru: Janet L. Yellen, předseda; William C. Dudley, místopředseda; Lael Brainard; James Bullard; Stanley Fischer; Loretta J. Mester; Jerome H. Powell; Eric Rosengren; a Daniel K. Tarullo

Proti byla pouze Esther L. George, která se přikláněla ke zvýšení úrokové sazby do pásma 0,5 - 0,75 %. 

Většina analytiků dotazovaných agenturou Reuters očekávala, že Fed úroky nezmění a že bude pokračovat ve sledování dopadu slabého globálního růstu na americkou ekonomiku.

Fed v prosinci poprvé za devět a půl roku zvýšil základní úrokovou sazbu z minima 0,0-0,25 procenta, na němž byla sedm let. Od té doby Fed signalizoval větší obezřetnost, přestože americká ekonomika je relativně silná; obavy, že zpomalení Číny by mohlo stlačit globální ekonomický růst, vyvolaly na počátku letošního roku silné poklesy cen akcií a zpřísnění podmínek na finančních trzích.

Ještě v prosinci Fed očekával, že letos zvýší sazby čtyřikrát. Analytici se nyní domnívají, že úroky stoupnou v tomto roce dvakrát, poprvé zřejmě v červnu.

 

 

Zdroj:Bloomberg, Redakce, čtk
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.