USA se připravuje na bitvy ve vesmírném prostoru. DARPA staví 3D laboratoř pro vesmírné válčení

14:43 | Ne Ro | Diskuze

Společnost BAE Systems získala od vládní agentury Spojených států DARPA (Defense Advanced Research Project Agency) kontrakt v hodnotě 12,8 miliónů USD, jehož cílem je vyvinout pro armádu USA digitální laboratoř, která by armádním velitelům mj. pomáhala připravovat se na bitvy ve vesmírném prostoru.

Foto: Public Domain

BAE Systems dostala za úkol vytvořit virtuální bitevní pole v kosmickém prostoru, které by posloužilo jako trenažér pro velitele armády Spojených států a k jejich lepšímu pochopení vesmírného prostoru a možných hrozeb. Ředitel pozemní odolnosti a analytiky společnosti BAE Systems, Mike Penzo, je přesvědčen o tom, že by armádní velitelé měli mít větší povědomí o kosmickém prostoru, aby prý mohli rychle posoudit, naplánovat a následně i provést vojenské operace v tomto stále komplexnějším prostředí. DARPA zmiňovaný projekt přezdívá Hallmark.

Penzo v tiskovém prohlášení uvedl, že by tato technologie měla americké armádě pomáhat k "rychlejší evaluaci a integraci technologií pro vesmírné velení a kontrolu." Ve virtuálním bitevním prostředí se prý velitelé naučí získávat situační uvědomění či povědomí o situaci, což představuje značnou výzvu pro děje, které se odehrávají mnohdy stovky či tisíce kilometrů nad povrchem Země. Znamená to především sledování a spravování mnoha tisíc objektů, které se navíc ve vesmírném prostoru pohybují velkými rychlostmi.

Popisovaný armádní trenažér by měl velitelům umožnit trénovat vojenské operace napříč několika oblastmi. Data posbíraná ve vesmíru, na zemi, ve vzduchu, v moři či kyberprostoru by měla být slučována a analyzována s cílem umožnit simultánní podporu vesmírných i pozemských vojenských misí. DARPA si od projektu slibuje vytvoření flexibilní, škálovatelné a bezpečné podnikové softwarové architektury, která by se stala páteří pro další vývoj technologií a experimentování.

První fáze projektu Hallmark se zaměří na situační uvědomění či povědomí o situaci ve vesmíru a na technologie velení a kontroly. Později chce DARPA systém obohatit o další prvky typu "realistických nacvičování různých scénářů k otestování technologií vesmírného velení a kontroly na různé sofistikované hrozby." BAE Systems bude těmto cvičením přítomna, aby sbírala potřebné metriky prostřednictvím kognitivního evaluačního týmu projektu Hallmark. Dalším cílem bude identifikovat technologie, které by v budoucnu mohly využít Joint Space Operations Center a National Space Defense Center Ministerstva obrany Spojených států.

DARPA projekt Hallmark spustila už v roce 2016, a sice se záměrem začít školit velitele v oblasti vesmírného válčení. Postupně se projekt rozrůstal. DARPA stejně jako i řada armádních velitelů si jsou vědomi toho, jak obrovskou výzvu s sebou neméně obrovský vesmírný prostor v budoucnosti přinese. Vesmírný prostor, v němž lze ať už tak či onak operovat, je totiž stotisíckrát větší než pozemské oceány. A navíc obsahuje různé objekty, řítící se vesmírným prostorem rychlostmi desítek tisíc mil za hodinu. Tyto vlastnosti z vesmíru činí velice komplikovanou oblast, o níž by ráda armáda Spojených států získala povědomí respektive nad níž by ráda získala kontrolu.

Nástroje a technologie, které jsou totiž v tuto chvíli pro zkoumání objektů ve vesmíru k dispozici, jsou již zastaralé a tím pádem nedostatečné. Zpočátku se dařilo jen několika zemím světa na zemskou oběžnou dráhu umístit své vlastní družice. Jejich dráha byla v čase poměrně přesně předpověditelná. Tato situace se ale dramaticky změnila v posledních deseti letech, kdy dříve pusté orbity zaplavily nejrůznější družice. A existující vojenské zařízení na sledování a kontrolu vesmírného prostoru v mezičase zastaralo.

DARPA si od projektu Hallmark slibuje mnoho. Mimo jiné i to, že snad dojde ke zkrácení doby potřebné k učinění určitého vojenského rozhodnutí a provedení příslušné akce. Příští fáze projektu Hallmark, čili evaluace a analýza, proběhne v Severní Virginii. Analytické centrum poslouží i pro vývoj, integraci, modelování, simulaci a realistické testování softwaru a procesů vesmírného velení a kontroly. Že by snad poslední bitva vzplála, když se americké velitelství dává na (vesmírný) pochod?

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Yahoo se pouští do světa kryptoměn, z trhu mizí spekulanti sázející na pokles a druhá šance pro Bitcoinové ETF

Ilustrativní obrázek

ČNB si došlápla na Goldman Sachs

Ilustrativní obrázek

Turecké zoufalství a radostné výsledky

Ilustrativní obrázek

Čína nemůže na hrozbu amerických cel reagovat stylem "oko za oko", bezbranná však rozhodně není

Ilustrativní obrázek

Vývoj obchodní války: EU pohrozila USA a zároveň zavedla cla na dovoz oceli a elektrokol

Ilustrativní obrázek

Rizik plynoucích z regulací se bojí dvakrát více firem než loni, rostou i obavy z makroekonomického vývojeČti více
Ilustrativní obrázek

Mediální společnost CME zveřejní zítra ráno výsledky hospodaření za Q3 18

Ilustrativní obrázek

Antivirový vývojář Avast zveřejní zítra ráno výsledky hospodaření za Q3 18

Ilustrativní obrázek

United Continental Holdings s tržbami na očekávání s EPS mírně pod, trhu komplikuje život cena ropy

Ilustrativní obrázek

Obchodní válka, italská nejistota a levné dluhopisy. To jsou důvody poklesu akciových trhů

Ilustrativní obrázek

Netflix příjemně překvapil trhy, EPS na 1,035 USD

Ilustrativní obrázek

IBM za 3Q zklamal na úrovni nových businessů

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.