USA jsou celosvětově největším dovozcem oceli

17:56 | wa pe | Diskuze

Základní údaje o výrobě a obchodu s ocelí a hliníkem ve světě (americký ministr obchodu dnes oznámil, že USA začnou v pátek uplatňovat cla ve výši 25 procent na ocel a deset procent na hliník také na dovoz z EU):

Ilustrativní obrázek
Foto: Public Domain

 - Americký prezident Donald Trump 8. března podepsal dekret o uvalení 25procentního cla na dovoz oceli a desetiprocentního cla na dovoz hliníku, v platnost vstoupil 23. března. "Zavedení cel na hliník a ocel chráním americkou národní bezpečnost," řekl. Evropské unii a šesti dalším státům (Argentina, Austrálie, Brazílie, Kanada, Mexiko a Jižní Korea) se podařilo získat dočasnou výjimku z amerických cel s platností do 1. května. Evropská unie se neúspěšně snažila dohodnout na trvalé výjimce. Americký ministr obchodu Wilbur Ross dnes oznámil, že USA začnou v pátek uplatňovat cla na ocel a hliník také na dovoz z EU. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker v reakci označil nová americká cla na hliník a ocel za protekcionismus. Komise podle něj bude bránit zájmy EU v souladu s mezinárodním obchodním právem.

- Celosvětová výroba oceli činila v uplynulém roce podle údajů Světového sdružení pro ocel (Worldsteel) 1,7 miliardy tun. Největším producentem je Čína, jejíž podíl na celosvětové produkci oceli činí 49 procent. Na dalších místech jsou země EU, nejvíce Německo a Itálie (deset procent), Japonsko (šest procent), Indie (šest procent) a Spojené státy (pět procent), následuje Jižní Korea (čtyři procenta), Rusko (čtyři procenta), Turecko (dvě procenta), Brazílie (dvě procenta) a další.

- Největším spotřebitelem oceli je Čína, kterou následují země EU, dále USA, Indie, Japonsko a Jižní Korea.

- Spojené státy jsou největším dovozcem oceli. V roce 2016 se na globálním dovozu oceli podle objemu podílely osmi procenty. Ocel měla na celkové hodnotě dovozu zboží do USA podíl jen jedno procento. USA dovážejí ocel z více než 110 zemí, největším dodavatelem je Kanada s podílem 17 procent. Druhým největším dodavatelem oceli do USA je Evropská unie, v dolarech by byla EU dokonce jedničkou, hodnota dovozu činila 6,6 miliardy USD. Na dalších místech jsou Jižní Korea, Mexiko, Brazílie a Čína.

- Největšími producenty hliníku jsou opět Čína (53 procent), Rusko (6,2 procenta), Kanada (5,5 procenta), Indie (4,8 procenta) a Spojené arabské emiráty (4,2 procenta). Největšími exportéry jsou Rusko, Kanada, Austrálie, Spojené arabské emiráty a Norsko. Kanada, Rusko a Spojené arabské emiráty jsou i největšími dodavateli hliníku do USA.

- Zpravodajská televize CNBC na konci března upozornila, že případná cla by měla mnohem větší dopad na EU než na Čínu. EU by cly mohla utrpět ztrátu nejméně 2,4 miliardy USD (přes 50 miliard Kč), zatímco Čína asi 400 milionů USD.

- Podle březnové zprávy českého ministerstva průmyslu a obchodu by americká ochranářská opatření postihla vývoz českých firem za zhruba 200 milionů dolarů (4,2 miliardy Kč) ročně. Jde například o železné a ocelové trouby a profily. Zasažená produkce z Česka nepředstavuje vysoké procento vývozu ocelářského sektoru, pro některé konkrétní výrobky je však americký trh významný. Jde například o výrobky pro těžební sektor, který zažívá v USA boom díky těžbě ropy a plynu z břidlicových hornin, a o bezešvé a duté trubky.

- Čína kvůli americkým clům na hliník a ocel podala stížnost ke Světové obchodní organizaci (WTO) a dokonce požádala EU o podporu v obchodním sporu. Na WTO se obrátila také EU.

- Mezi USA a Čínou mezitím vypukly obchodní spory. Peking na americká cla na ocel a hliník reagoval 2. dubna zavedením cel až 25 procent na 128 výrobků ze Spojených států, na což Washington reagoval seznamem 1300 čínských výrobků, na které chce aplikovat 25procentní clo. Tento výčet hodlá Bílý dům zúžit na základě veřejných připomínek a do 15. června seznam zboží zveřejnit. Uvedl také, že do konce června představí nové restrikce na čínské investice ve Spojených státech a omezení pro export amerického technologického zboží do Číny. Čína již v dubnu zveřejnila seznam dalších 106 amerických produktů, mezi nimiž jsou například auta, letadla či sójové boby, na které chce rovněž uvalit 25procentní clo.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Měny vázané na ropu dnes výrazně posilovaly

Ilustrativní obrázek

Zlato ztrácí svůj „lesk"

Ilustrativní obrázek

Několik důvodů, proč ropa oslabuje

Ilustrativní obrázek

USA: Zásoby surové ropy podle EIA k 23. listopadu vzrostly o 3,5 mil. barelůČti více
Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 17.4.2019

Ilustrativní obrázek

J&T Banka Ranní přehled 16.4.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z akciového trhu 16.4.2019

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 16.4.2019

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 16.4.2019

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.