USA: hypotéky a spotřeba jsou slabé

08:00 | Swissquote Ltd | Diskuze

Při pohledu na některé americké základní údaje je důvod k obavám. Většina zveřejněných výsledků je spíš slabých. Výjimkou z tohoto trendu nejsou ani hypotéky a maloobchodní prodej.

Foto: 401(K) 2012

Americké výsledky realitního trhu považujeme za důležitý barometr při hodnocení skutečného stavu ekonomiky USA. Období nulových úrokových sazeb uvěznilo ceny domů na téměř rizikové úrovni. Podle údajů Federal Housing Finance Agency, která sleduje změny cen realit, byl index na začátku roku 2007 na hodnotě 380, nyní na 370.

Nízká úroveň využití hypoték, která stagnovala od roku 2010 do poloviny roku 2015 na téměř stejné úrovni, se nyní zvedla. Nicméně v týdnu do 29. dubna tento objem poklesl o 3,4%. Výsledky pro týden do 6. května byly zveřejněny minulou středu a výsledek je mírně pozitivní na 0,4%. Z našeho pohledu došlo k mírnému nárůstu objemu hypoték v minulém roce především kvůli monetární politice Fedu. Existuje silné očekávání, že sazby vzrostou, takže nyní je určitě vhodná doba na úpravu hypotéky nebo nákup nemovitosti před zvýšením cen.

Myslíme si, že prodejci si vzhledem k současným cenám nechávají nemovitosti, protože se očekává, že úrokové sazby se ještě nějakou dobu udrží nízko. V tom se asi nemýlí. Federální rezervní systém i přes několik prohlášení letos sazby zatím stále nezvedl. Prodejci budou v každém případě opatrní především kvůli stratosférickým cenám a současným neúprosným podmínkám půjček. Proto očekáváme pokles cen realit.

Bydlení není jediný sektor, který trpí, ani maloobchodní prodej na tom není přes dubnový odraz dobře. Březnové výsledky byly velice neuspokojivé s meziměsíčním poklesem 0,3%, který spustil rostoucí obavy ze silnějšího sestupného momenta. Duben ale vykázal meziměsíčně lepší výsledky na 1,3%, což vypadá jako odraz po roce klesajících čísel. Například minulý měsíc měl nejhorší výsledky automobilový průmysl a trhy nečekaný pokles prodeje automobilů překvapil. Myslíme si, že spotřeba bude růst nadále zatěžovat, protože spotřebitelé si připisují minimálně dvě třetiny HDP.

Zůstáváme přesvědčeni, že skutečný stav americké ekonomiky se přeceňuje a stále převažují obtíže. Míra nezaměstnanosti je sice velice nízká, ale nepostrčila inflaci ani spotřebu. Možná je pravda, že USA má plnou zaměstnanost, ale zdá se, že částečné úvazky nabývají na významu. To se shoduje s několika zmínkami Janet Yellenové během posledního půl roku, že pracovní síla na částečný úvazek je na „vysoké úrovni“. Zkrácený úvazek je synonymum pro nejistotu a proto zní logicky, že spotřeba tímto novým uspořádáním pracovního trhu strádá.

S ohledem na měnu takové výsledky odrážejí skryté potíže Spojených států. Dolar nám stále připadá nadhodnocený. Finanční trhy jsou postupně odolné vůči optimismu, když dojde na zmínky o zvýšení sazeb. Pravděpodobnost, že k němu dojde v září, je nyní 33%.

 

Swissquote

 

 

Zdroj:www.swissquote.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.