USA by se letos mohly stát největším producentem ropy na světě

09:32 | wa pe | Diskuze

Podle norské výzkumné společnosti Rystad Energy se USA letos stanou díky těžbě z roponosných břidlic největším producentem ropy na světě, předstihnout tak Ruskou federaci i Saúdskou Arábii.

Ilustrativní obrázek
Foto: Zukiman Mohamad

Analytici předpokládají, že rok 2018 přinese 10% navýšení produkce ropy v USA na 11 milionů barelů denně. Pokud by k tomu došlo a oba hlavní producenti Rusko a Saúdská Arábie by se stále drželi dohody o omezení těžby, vrátily by se USA na pozici světové jedničky poprvé od roku 1975. Tento vývoj pouze podtrhuje, jak zásadně nové technologie těžby jako frakování změnily trh s ropou, uvedla Nadia Martin Wiggenová, viceprezidentka Rystad. Také Úřad pro energetické informace (EIA) očekává pro letošní rok růst produkce ropy v USA. Jeho výhled není tak optimistický jako v případě Rystad, ale také překonává rekord 9,6 milionu barelů denně z roku 1970. 

Energetická revoluce v USA začala již během administrativy prezidenta Obamy, teprve za prezidenta Trumpa se však očekává skutečný rozkvět těžby ropy z břidlic. Republikánský prezident se zavázal snížit objem regulací, které energetické společnosti doposud svazovaly. Navíc je mimo diskuzi možnost, že by úřady frakování zcela zakázaly, jak k tomu vybízel například demokratický kandidát na prezidenta Bernie Sanders, dodává Wiggenová. Úřad pro bezpečnost a životní prostředí (BSEE) očekává, že omezení regulační zátěže ušetří energetickým společnostem v průběhu 10 let minimálně 228 milionů USD.

zdroj: Rystad Energy

Poté, co došlo k propadu cen ropy až k úrovni 26 USD za barel, reagovali producenti z USA omezením těžby, to však nedosahovalo takových úrovní, jaké očekávaly země sdružené v OPEC a Rusko. Produkce ropy v USA poklesla v září 2016 ze svých maxim z dubna 2015 o 11 % na 8,55 milionu barelů denně, vyplývá z údajů EIA. Těžaři z roponosných břidlic profitovali nejenom z dohody OPEC, která stabilizovala globální trh s ropou, ale také z nových technologií, které výrazně zredukovaly jejich náklady na těžbu. 

Další navyšování domácí těžby je pro USA důležité také z bezpečnostního hlediska, jelikož umožňuje větší nezávislost na nestabilních zemích, jakými jsou Venezudla a některé státy Blízkého východu. Import ropy do USA poklesl za posledních 9 let o 25 %, vyplývá ze statistik EIA. Zároveň došlo ke zrušení zákazu vývozu ropy z USA, který jen za poslední rok ztrojnásobil svůj objem.    Pokud opět nedojde k výraznému propadu cen ropy jako v roce 2014, může letošní rok skutečně představovat podle slov Donalda Trump zahájení „éry americké energetické dominance.“

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Cena ropy dnes oslabuje v reakci na růst ropné produkce USA

Ilustrativní obrázek

OPEC bude údajně na vídeňské schůzce debatovat o postupném zvýšení těžby o 300 až 600 tisíc barelů

Ilustrativní obrázek

Cena ropy Brent dnes překročila hranici 70 USD za barel

Ilustrativní obrázek

Pesimistův průvodce roky 2018–2028. Co nejhoršího může investory potkat v příští dekádě a jak se připravit

Ilustrativní obrázek

Zabezpečení starých vrtů na ropu a zemní plyn na jižní Moravě bude stát 578 milionů korun

Ilustrativní obrázek

Čína může otřást s trhem futures kontraktů na ropuČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX roste

Ilustrativní obrázek

Wall Street končí pozitivně, pomohla vidina fiskálních stimulů v Evropě

Ilustrativní obrázek

Zámoří otevírá poslední seancí týdne v zelených číslech

Ilustrativní obrázek

I přes neutuchající nejistoty na akciových trzích roste dnes většina asijských indexů

Ilustrativní obrázek

Americké indexy uzavřely čtvrteční seanci smíšeně

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.