USA by se letos mohly stát největším producentem ropy na světě

09:32 | wa pe | Diskuze

Podle norské výzkumné společnosti Rystad Energy se USA letos stanou díky těžbě z roponosných břidlic největším producentem ropy na světě, předstihnout tak Ruskou federaci i Saúdskou Arábii.

Ilustrativní obrázek
Foto: Zukiman Mohamad

Analytici předpokládají, že rok 2018 přinese 10% navýšení produkce ropy v USA na 11 milionů barelů denně. Pokud by k tomu došlo a oba hlavní producenti Rusko a Saúdská Arábie by se stále drželi dohody o omezení těžby, vrátily by se USA na pozici světové jedničky poprvé od roku 1975. Tento vývoj pouze podtrhuje, jak zásadně nové technologie těžby jako frakování změnily trh s ropou, uvedla Nadia Martin Wiggenová, viceprezidentka Rystad. Také Úřad pro energetické informace (EIA) očekává pro letošní rok růst produkce ropy v USA. Jeho výhled není tak optimistický jako v případě Rystad, ale také překonává rekord 9,6 milionu barelů denně z roku 1970. 

Energetická revoluce v USA začala již během administrativy prezidenta Obamy, teprve za prezidenta Trumpa se však očekává skutečný rozkvět těžby ropy z břidlic. Republikánský prezident se zavázal snížit objem regulací, které energetické společnosti doposud svazovaly. Navíc je mimo diskuzi možnost, že by úřady frakování zcela zakázaly, jak k tomu vybízel například demokratický kandidát na prezidenta Bernie Sanders, dodává Wiggenová. Úřad pro bezpečnost a životní prostředí (BSEE) očekává, že omezení regulační zátěže ušetří energetickým společnostem v průběhu 10 let minimálně 228 milionů USD.

zdroj: Rystad Energy

Poté, co došlo k propadu cen ropy až k úrovni 26 USD za barel, reagovali producenti z USA omezením těžby, to však nedosahovalo takových úrovní, jaké očekávaly země sdružené v OPEC a Rusko. Produkce ropy v USA poklesla v září 2016 ze svých maxim z dubna 2015 o 11 % na 8,55 milionu barelů denně, vyplývá z údajů EIA. Těžaři z roponosných břidlic profitovali nejenom z dohody OPEC, která stabilizovala globální trh s ropou, ale také z nových technologií, které výrazně zredukovaly jejich náklady na těžbu. 

Další navyšování domácí těžby je pro USA důležité také z bezpečnostního hlediska, jelikož umožňuje větší nezávislost na nestabilních zemích, jakými jsou Venezudla a některé státy Blízkého východu. Import ropy do USA poklesl za posledních 9 let o 25 %, vyplývá ze statistik EIA. Zároveň došlo ke zrušení zákazu vývozu ropy z USA, který jen za poslední rok ztrojnásobil svůj objem.    Pokud opět nedojde k výraznému propadu cen ropy jako v roce 2014, může letošní rok skutečně představovat podle slov Donalda Trump zahájení „éry americké energetické dominance.“

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Cena ropy dnes v reakci na zprávu IEA rostla

Ilustrativní obrázek

Cena ropy kvůli růstu USD oslabuje

Ilustrativní obrázek

OPEC zvyšuje svůj výhled pro cenu ropy v letošním roce. Růst by měla jak produkce, tak poptávka

Cena ropy Brent klesá, zatímco WTI roste

Ilustrativní obrázek

Dodávky ruské ropy do EU letos klesly, do Číny naopak vzrostly

Ekvádor se podle resortního ministra podřídí rozhodnutí většiny členů OPECČti více
Ilustrativní obrázek

Pražské burze se v úvodu týdne dařilo

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po ránu s mírným růstem

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifická oblast posílila; konečná dohoda mezi Washingtonem a Pekingem možná až v červnu

Ilustrativní obrázek

Americké indexy v pátek uzavřely v plusu

Ilustrativní obrázek

Wall Street otevřel v zelené

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.