USA a Čína znovu zkřížily meče v obchodní válce

08:31 | Redakce W4T | Diskuze

Obchodní válka vstupuje do dalšího kola. Spojené státy od příštího týdne zavádějí cla, která již postihnou téměř polovinu dovozu z Číny, a hrozí jejich dalším zvýšením v příštím roce. Dnešní kalendář je oproti tomu téměř prázdný. Zatímco včerejší data o růstu českých cen výrobců potvrdila nutnost utahování domácí měnové politiky, údaje z polského trhu práce dnes ukážou stabilní růst zaměstnanosti i mezd.

Ilustrativní obrázek
Foto: USDAgov

Spojené státy zavedou 10% cla na polovinu dovozu z Číny

Inflace v eurozóně nepřekvapila. Jádrová inflace se nadále drží na 1 %, nic se tak nemění na našem výhledu, že ECB přistoupí ke zvýšení sazeb až kolem poloviny příštího roku. Větší vliv na trhy měla zpráva, že americký prezident Trump ohlásí zavedení 10% cla na dovoz vybraného zboží z Číny v hodnotě zhruba 200 mld. dolarů. Tuto přirážku prý v příštím roce zvýší na 25 %. Oznámení následně přišlo po půlnoci evropského času a bude platné od příštího týdne. Dohromady s již dříve zavedenými cly vůči Číně (25% clo postihující zhruba 50 mld. dolarů importů) tak bude zasažena zhruba polovina dovozu z této velké asijské země do Spojených států. Americká měna následkem toho výrazně oslabila a euro se opět podívalo na hodnotu 1,170 USD/EUR. K tomu dopomohlo i mírné zklamání z výraznějšího poklesu důvěry ve zpracovatelském průmyslu v okolí New Yorku.

Polský trh práce je nadále utažený

Údaje o růstu průměrné mzdy a zaměstnanosti potvrdí stabilní situaci na polském trhu práce. Růst zaměstnanosti by měl jen nepatrně zpomalit, podobně jako svižná dynamika průměrných mezd. Polská nezaměstnanost je přitom nadále na rekordně nízkých hodnotách. Z toho těží hlavně polští spotřebitelé, jejich poptávka proto zůstává tahounem růstu i ve třetím čtvrtletí letošního roku.

Korunu dále podpořily ceny výrobců

Na trhu s korunou včera dozníval páteční optimismus i vyjádření členů bankovní rady ČNB z minulého týdne. Česká měna se tak pevně usadila pod hodnotou 25,50 a je nejsilnější od poloviny května. Neotřáslo s ní ani oznámení o nových clech, která plánují Spojené státy uvalit na dovoz z Číny. Naopak ji podpořily údaje o cenách v průmyslu a stavebnictví, které překvapily trh silnějším růstem. Je vidět, že výrobci jsou nuceni své rostoucí mzdové náklady přenášet do cen. Pro ČNB to potvrzuje nutnost zvyšování sazeb, které čekáme do konce roku ještě dvakrát, a dále v příštím roce postupně až na hodnotu 2,5 % v Q3 19.

Kurz české měny se ke konci dne dostal až ke 25,45 CZK/EUR a poblíž této hodnoty vstupuje i do dnešního obchodování. Dařilo se i ostatním měnám v regionu. Zatímco maďarský forint včera posílil jen mírně na 324,6 HUF/EUR a korigoval tak část pátečních ztrát, polský zlotý přidal 0,2 % a odpoledne se obchodoval v těsné blízkosti hranice 4,300.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Donald Trump řekl, že pro něho nebude problém posunout termín pro vyjednávání obchodní dohody

Ilustrativní obrázek

Zpráva z finančního trhu: Ekonomika eurozóny na konci roku pomalu rostla

Ilustrativní obrázek

Očekávané události: Maloobchodní tržby (SRN), míra nezam. a HDP (EMU), index nákladů práce (USA)

Ilustrativní obrázek

Nižší hospodářský růst Číny způsobí problémy korporátním firmám se splácením svých dluhů

Ilustrativní obrázek

Ekonomové v datech z čínské ekonomiky vidí pozitiva i negativaČti více
Ilustrativní obrázek

Akcie společnosti Newell Brands klesají o téměř 20 %

Ilustrativní obrázek

Management Tui AG využil nízkých cen akcií společnosti k nákupu

Ilustrativní obrázek

Zámoří otevírá poslední seanci tohoto týdne růstem

Ilustrativní obrázek

Německý DAX na začátku pátečního obchodování klesá

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 15.2.2019

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.