USA a Čína znovu zkřížily meče v obchodní válce

08:31 | Redakce W4T | Diskuze

Obchodní válka vstupuje do dalšího kola. Spojené státy od příštího týdne zavádějí cla, která již postihnou téměř polovinu dovozu z Číny, a hrozí jejich dalším zvýšením v příštím roce. Dnešní kalendář je oproti tomu téměř prázdný. Zatímco včerejší data o růstu českých cen výrobců potvrdila nutnost utahování domácí měnové politiky, údaje z polského trhu práce dnes ukážou stabilní růst zaměstnanosti i mezd.

Ilustrativní obrázek
Foto: USDAgov

Spojené státy zavedou 10% cla na polovinu dovozu z Číny

Inflace v eurozóně nepřekvapila. Jádrová inflace se nadále drží na 1 %, nic se tak nemění na našem výhledu, že ECB přistoupí ke zvýšení sazeb až kolem poloviny příštího roku. Větší vliv na trhy měla zpráva, že americký prezident Trump ohlásí zavedení 10% cla na dovoz vybraného zboží z Číny v hodnotě zhruba 200 mld. dolarů. Tuto přirážku prý v příštím roce zvýší na 25 %. Oznámení následně přišlo po půlnoci evropského času a bude platné od příštího týdne. Dohromady s již dříve zavedenými cly vůči Číně (25% clo postihující zhruba 50 mld. dolarů importů) tak bude zasažena zhruba polovina dovozu z této velké asijské země do Spojených států. Americká měna následkem toho výrazně oslabila a euro se opět podívalo na hodnotu 1,170 USD/EUR. K tomu dopomohlo i mírné zklamání z výraznějšího poklesu důvěry ve zpracovatelském průmyslu v okolí New Yorku.

Polský trh práce je nadále utažený

Údaje o růstu průměrné mzdy a zaměstnanosti potvrdí stabilní situaci na polském trhu práce. Růst zaměstnanosti by měl jen nepatrně zpomalit, podobně jako svižná dynamika průměrných mezd. Polská nezaměstnanost je přitom nadále na rekordně nízkých hodnotách. Z toho těží hlavně polští spotřebitelé, jejich poptávka proto zůstává tahounem růstu i ve třetím čtvrtletí letošního roku.

Korunu dále podpořily ceny výrobců

Na trhu s korunou včera dozníval páteční optimismus i vyjádření členů bankovní rady ČNB z minulého týdne. Česká měna se tak pevně usadila pod hodnotou 25,50 a je nejsilnější od poloviny května. Neotřáslo s ní ani oznámení o nových clech, která plánují Spojené státy uvalit na dovoz z Číny. Naopak ji podpořily údaje o cenách v průmyslu a stavebnictví, které překvapily trh silnějším růstem. Je vidět, že výrobci jsou nuceni své rostoucí mzdové náklady přenášet do cen. Pro ČNB to potvrzuje nutnost zvyšování sazeb, které čekáme do konce roku ještě dvakrát, a dále v příštím roce postupně až na hodnotu 2,5 % v Q3 19.

Kurz české měny se ke konci dne dostal až ke 25,45 CZK/EUR a poblíž této hodnoty vstupuje i do dnešního obchodování. Dařilo se i ostatním měnám v regionu. Zatímco maďarský forint včera posílil jen mírně na 324,6 HUF/EUR a korigoval tak část pátečních ztrát, polský zlotý přidal 0,2 % a odpoledne se obchodoval v těsné blízkosti hranice 4,300.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 21.6.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 21.6.2019

Ilustrativní obrázek

Donald Trump se negativně vyjádřil ke slovům šéfa ECB

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy převážně silnější

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 18.6.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu: 13.6.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Koruna se na páru s eurem dostala poprvé od podzimu 2018 pod 25,50 EUR/CZK

Ilustrativní obrázek

Akcie německé thyssenkrup posilují o 6,71 %

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy převážně oslabovaly

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street zavřely blízko svých denních minim

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy převážně slabší

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.