USA a Čína znovu zkřížily meče v obchodní válce

08:31 | Redakce W4T | Diskuze

Obchodní válka vstupuje do dalšího kola. Spojené státy od příštího týdne zavádějí cla, která již postihnou téměř polovinu dovozu z Číny, a hrozí jejich dalším zvýšením v příštím roce. Dnešní kalendář je oproti tomu téměř prázdný. Zatímco včerejší data o růstu českých cen výrobců potvrdila nutnost utahování domácí měnové politiky, údaje z polského trhu práce dnes ukážou stabilní růst zaměstnanosti i mezd.

Ilustrativní obrázek
Foto: USDAgov

Spojené státy zavedou 10% cla na polovinu dovozu z Číny

Inflace v eurozóně nepřekvapila. Jádrová inflace se nadále drží na 1 %, nic se tak nemění na našem výhledu, že ECB přistoupí ke zvýšení sazeb až kolem poloviny příštího roku. Větší vliv na trhy měla zpráva, že americký prezident Trump ohlásí zavedení 10% cla na dovoz vybraného zboží z Číny v hodnotě zhruba 200 mld. dolarů. Tuto přirážku prý v příštím roce zvýší na 25 %. Oznámení následně přišlo po půlnoci evropského času a bude platné od příštího týdne. Dohromady s již dříve zavedenými cly vůči Číně (25% clo postihující zhruba 50 mld. dolarů importů) tak bude zasažena zhruba polovina dovozu z této velké asijské země do Spojených států. Americká měna následkem toho výrazně oslabila a euro se opět podívalo na hodnotu 1,170 USD/EUR. K tomu dopomohlo i mírné zklamání z výraznějšího poklesu důvěry ve zpracovatelském průmyslu v okolí New Yorku.

Polský trh práce je nadále utažený

Údaje o růstu průměrné mzdy a zaměstnanosti potvrdí stabilní situaci na polském trhu práce. Růst zaměstnanosti by měl jen nepatrně zpomalit, podobně jako svižná dynamika průměrných mezd. Polská nezaměstnanost je přitom nadále na rekordně nízkých hodnotách. Z toho těží hlavně polští spotřebitelé, jejich poptávka proto zůstává tahounem růstu i ve třetím čtvrtletí letošního roku.

Korunu dále podpořily ceny výrobců

Na trhu s korunou včera dozníval páteční optimismus i vyjádření členů bankovní rady ČNB z minulého týdne. Česká měna se tak pevně usadila pod hodnotou 25,50 a je nejsilnější od poloviny května. Neotřáslo s ní ani oznámení o nových clech, která plánují Spojené státy uvalit na dovoz z Číny. Naopak ji podpořily údaje o cenách v průmyslu a stavebnictví, které překvapily trh silnějším růstem. Je vidět, že výrobci jsou nuceni své rostoucí mzdové náklady přenášet do cen. Pro ČNB to potvrzuje nutnost zvyšování sazeb, které čekáme do konce roku ještě dvakrát, a dále v příštím roce postupně až na hodnotu 2,5 % v Q3 19.

Kurz české měny se ke konci dne dostal až ke 25,45 CZK/EUR a poblíž této hodnoty vstupuje i do dnešního obchodování. Dařilo se i ostatním měnám v regionu. Zatímco maďarský forint včera posílil jen mírně na 324,6 HUF/EUR a korigoval tak část pátečních ztrát, polský zlotý přidal 0,2 % a odpoledne se obchodoval v těsné blízkosti hranice 4,300.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Očekávané události: Průmyslová a stavební výroba (y-y) (ČR), HDP (y-y) (eurozóna)

Ilustrativní obrázek

Čína omezí cla na dovoz amerických aut, napsal na Twitter D. Trump po úspěšné schůzce s Ťin-pchingem

Ilustrativní obrázek

USA: Osobní příjem rostl v říjnu o 0,5 %, osobní výdaje rostly o 0,6 %

Ilustrativní obrázek

Ministr financí USA se poptával zástupců bank na jimi preferovaný kanál utahování měnové politikyČti více
Ilustrativní obrázek

Rudý závěr v zámoří

Ilustrativní obrázek

Index DAX na závěr týdne o půl procenta oslabil

Ilustrativní obrázek

Johnson & Johnson - 7,5 % po zprávě o přítomnosti azbestu v dětském prášku

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street klesají

Ilustrativní obrázek

Německé akcie na počátku seance klesají o více než 1 %

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické akciové indexy zakončily páteční seanci poklesem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.