Situace v ČR se sice uvolnila, nicméně banky ještě po “koroně” nejsou v běžném „provozu“. V bankovním sektoru se situace uvolnila v tom smyslu, že se znovu naplno rozjela práce poboček a bankéři se vrátili do práce. Kapacitní problém tedy vymizel. Co ale nevymizelo, je pokračující obezřetnost bank vůči příjmům klientů. Nadále existují seznamy profesí, kterým banky aktuálně hypotéku neschválí. Jsou tu ovšem první vlaštovky, kdy se určité typy příjmů stávají znovu uznatelnými, a to zejména příjmy ze zahraničí v souvislosti se znovuotevřením hranic a seznamem “zelených” zemí. Jiné příjmy se přesunuly z kategorie neakceptovaných do kategorie individuálně posuzovaných. Obecně ale velký důraz na prověření příjmů nadále trvá. Kromě toho se přísněji posuzuje i hodnota nemovitostí, banky věnují velkou pozornost i realitnímu trhu a možnému poklesu cen nemovitostí. Na větší uvolnění obecně si tedy budeme muset ještě počkat.
Úrokové sazby pozvolna klesají
„Co se týče úrokových sazeb, pozvolna klesají. Aktuálně podmínky zlepšují hlavně banky, které měly doposud úrokové sazby nad 2,3 %. Tyto banky sjednotily své podmínky s bankami, které se již cca před měsícem dostaly k hranici 2 % nebo lehce pod ní. Sazba kolem 2 % je dostupná prakticky ve všech bankách, někde o kousek nižší, ale nižší sazba má svá specifika a není pro každého. Vůči repo sazbě, která je nyní stanovena na 0,25 %, je stále zlevňování pomalé,“ říká Miroslav Majer z Hyponamiru.cz.
Na větší bankovní rozvolnění se stále čeká
Nadále čekáme na uvolnění příjmových ukazatelů, které ČNB doporučila 1. 4. 2020 rozvolnit. Ke 4 bankám, které doporučení do svých výpočtů zapracovaly, se zatím další nepřidaly. Banky nereflektují ani uvolnění LTV pásma do 90 %, což rovněž ČNB doporučila. Některé banky nadále striktně vyžadují vlastní zdroje ve výši min. 20 % - 30 %. I v tomto ohledu musíme na uvolnění vyčkat.