Úrokové sazby pozvolna klesají

14:42 | E V | Diskuze

Komentář finančního specialisty Miroslava Majera k aktuální situaci na hypotečním trhu.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Situace v ČR se sice uvolnila, nicméně banky ještě po “koroně” nejsou v běžném „provozu“. V bankovním sektoru se situace uvolnila v tom smyslu, že se znovu naplno rozjela práce poboček a bankéři se vrátili do práce. Kapacitní problém tedy vymizel. Co ale nevymizelo, je pokračující obezřetnost bank vůči příjmům klientů. Nadále existují seznamy profesí, kterým banky aktuálně hypotéku neschválí. Jsou tu ovšem první vlaštovky, kdy se určité typy příjmů stávají znovu uznatelnými, a to zejména příjmy ze zahraničí v souvislosti se znovuotevřením hranic a seznamem “zelených” zemí. Jiné příjmy se přesunuly z kategorie neakceptovaných do kategorie individuálně posuzovaných. Obecně ale velký důraz na prověření příjmů nadále trvá. Kromě toho se přísněji posuzuje i hodnota nemovitostí, banky věnují velkou pozornost i realitnímu trhu a možnému poklesu cen nemovitostí. Na větší uvolnění obecně si tedy budeme muset ještě počkat.

 

Úrokové sazby pozvolna klesají

„Co se týče úrokových sazeb, pozvolna klesají. Aktuálně podmínky zlepšují hlavně banky, které měly doposud úrokové sazby nad 2,3 %. Tyto banky sjednotily své podmínky s bankami, které se již cca před měsícem dostaly k hranici 2 % nebo lehce pod ní. Sazba kolem 2 % je dostupná prakticky ve všech bankách, někde o kousek nižší, ale nižší sazba má svá specifika a není pro každého. Vůči repo sazbě, která je nyní stanovena na 0,25 %, je stále zlevňování pomalé,“ říká Miroslav Majer z Hyponamiru.cz.

 

Na větší bankovní rozvolnění se stále čeká

Nadále čekáme na uvolnění příjmových ukazatelů, které ČNB doporučila 1. 4. 2020 rozvolnit. Ke 4 bankám, které doporučení do svých výpočtů zapracovaly, se zatím další nepřidaly. Banky nereflektují ani uvolnění LTV pásma do 90 %, což rovněž ČNB doporučila. Některé banky nadále striktně vyžadují vlastní zdroje ve výši min. 20 % - 30 %. I v tomto ohledu musíme na uvolnění vyčkat.

Zdroj:Iveta Nebesařová
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k rekordu na hypotečním trhu a cenám nemovitostí

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 16.12.2020

Ilustrativní obrázek

Jak naložit s hypotékou při ztrátě zaměstnání?

Ilustrativní obrázek

Obliba stavebka roste. Češi na něj v mimořádných situacích spoléhají již tradičněČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX maže pondělní ztráty

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy ztrácely, centrální banka Číny stahovala hotovost a její poradce varoval před riziky

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijským akciím se na úvod týdne dařilo

Ilustrativní obrázek

Apple: Optimismus analytiků roste před blížícím se reportem výsledků

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření klesá

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.