Uran je pro investory radioaktivní komodita, rozkládá jejich portfolia

11.01.2017 14:33 | V Z | Diskuze

Žádné významné komoditě se v roce 2016 nedařilo hůře než uranu. Prvku používanému jako palivo v atomových elektrárnách se daří špatně už celé desetiletí, píše agentura Bloomberg.

Foto: Nicolas Raymond

Cena uranu se vloni propadla o 41 % a v listopadu se dostala až na 12-leté minimum ve výši 18 dolarů za libru, uvádí analytická společnost Ux Consulting, která shromažďuje data z trhu. V uplynulých letec došlo ke zpomalení boomu jaderné energie, protože mnohé energetické společnosti začaly více využívat levnější zemní plyn. Po jaderné havárii ve Fukušimě v roce 2011 navíc obavy o bezpečnost vedly největší spotřebitele uranu, k nimž patří Japonsko a Německo, k uzavření či odstavení reaktorů.

„Uran je nejlepším aktivem na světě na nejhorším trhu na světě,“ říká Leigh Curyer, ředivel vancouverské společnosti NexGen Energy, předního producenta uranu. „Za současných spotových cen podle mého názoru není zisková žádná firma. Krátkodobé spotové ceny nyní neodrážejí výrobní cenu uranu.“

Výhled do budoucna však není zcela temný. Současné ztráty nutí mnohé uranové doly snižovat produkci nebo zcela zavřít. Tento vývoj dříve či později vyústí v nedostatečnou nabídku. Poptávku po uranu by mohla oživit i výstavba jaderných elektráren v Číně či Indii. Spuštění těchto projektů však ještě nějakou dobu potrvá, uvedla ve své zprávě v prosinci investiční banka Morgan Stanley, podle které na trhu není žádný faktor, který by popoháněl růst cenv krátko- či střednědobém horizontu.

Cena uranu přitom vloni nadále padala, i když ostatní nerostné suroviny zažily postupné oživení. Komoditní index Bloomberg Commodity Index, sestávající z více než 22 položek, vloni poprvé od roku 2010 vzrostl (o 11 %). Futures na zemní plyn loni po dosažení 17-letého minima v březnu ke konci roku vzrostly o 59 %. Ceny zinku, ropy či cukru stouply o více než 20 %.

Zemětřesení a tsunami, které zničily jadernou elektrárnu ve Fukušimě, provozovanou společností Tokyo Electric Power, srazily na kolena i uran. Japonsko, které bylo asijskou jadernou velmocí, uzavřelo všechny jaderné elektrárny, aby provedlo jejich důkladné kontroly. Odpor obyvatel výrazně zpomaluje jejich znovuspuštění. Katastrofa rovněž spustila vlnu odklonu od jádra v jiných zemích. Německo vypnulo všechny své jaderné reaktory a přechází na jiná paliva, včetně levnějších obnovitelných zdrojů, jejichž podíl na evropském trhu s elektřinou roste.

Volný pád Japonska

Japonsko disponuje zásobami jaderného paliva, které by vystačily jeho jaderným reaktorům nejméně na šest let, uvedla v listopadu agentura Ux Consulting. Tento nadbytek srazil cenu uranu ještě níže. V Japonsku jsou přitom v současnosti v provozu pouze 2 z celkově 42 provozuschopných reaktorů. Předpovědi ohledně možného obnovení provozu dalších reaktorů se liší. Agentura BMI Research odhaduje, že kvůli odporu veřejnosti k jaderné energii bude v Japonsku v roce 2026 v provozu jen 10 reaktorů.

Ačkoliv se cena uranu pohybuje blízko několikaletého minima, ke 31. prosinci stoupla na 20,25 dolaru za libru, protože energetické společnosti začaly skupovat levné zásoby, uvádí denverská technologická a poradenská společnost TradeTech.

Dění na trhu ovlivnily i komentáře Donalda Trumpa. Nově zvolený americký prezident na Twitteru napsal, že USA „musejí výrazně posílit a rozšířit svou jadernou kapacitu“. V reakci na toto prohlášení ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že jeho země by na jakékoli americké kroky rovněž zareagovala zvýšením aktivity. Cena uranu po těchto slovních přestřelkách vzrostla, ačkoliv podle odborníků obě země disponují dostatečnými zásobami obohaceného uranu pro výstavbu dalších nukleárních balistických střel.

Růst prodejů však prospěl některým výrobcům uranu, např. kanadské společnosti Cameco. Akcie firmy sídlící v Saskatoonu v provincii Saskatchewan od konce října stouply o 40 %. Hodnota společnosti je přesto dosahuje asi polovinu hodnoty před třemi lety.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Tesla Motors testuje největší baterii na světě

Westinghouse jedná o skupinové nabídce v saudskoarabském jaderném tendru

Enel se v nové strategii zaměřuje na rozvinuté trhy

Ilustrační foto

ČEZ žádá o posouzení vlivu nových jaderných bloků v Dukovanech na životní prostředí

ČEZ opět prodlužuje odstávku na čtvrtém bloku Dukovan

U 4. bloku Dukovan netěsní potrubí s neaktivní vodouČti více

Pokud to podmínky dovolí, zahájíme program zpětného odkupu akcií, uvedlo vedení Total

YouTube zaznamenává úprk zadavatelů reklamy

Akcie Yandex dnes posílily o 3,8 % v reakci na schválení fúze své divize jízdy na zavolání s Uber

Francouzský správní soud pozastavil Dow Chemical licence na pesticidy

Evropská komise očekává v příští sezóně růst produkce cukru o 20 %

Ropa WTI dnes posiluje na svá dvouletá maxima. Trhy reagují na odstávku ropovodu Keystone

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.