Uplynulý týden znejistila akciové indexy situace na dluhopisovém trhu, v ČR nejvíce ztrácely akcie ČEZ

08:16 | fa ra | Diskuze

V uplynulém týdnu trh sledoval dění na dluhopisových trzích a věnoval se důvodu nedávné zvýšené volatility na akciových indexech. V pozadí dobíhá rovněž výsledková sezóna, která však pouze potvrzuje již dřívější zprávy o pozitivním vyznění.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Jak jsme již naznačili, tak se trh poměrně úzce věnoval nedávné zvýšené volatilitě na akciových trzích. Ze zámoří rovněž přišly informace, že dochází k vyšetřování možné manipulace trhem. Z vývoje posledních dní to prozatím vyznívá tak, že trh přijal myšlenku, že se jednalo o specifický technický faktor spjatý s instrumenty napojenými na volatilitu (VIX). Zámořské akciové indexy postupně umazaly polovinu propadu z předminulého týdne a to i na pozadí zvýšených úrovní výnosů amerických desetiletých dluhopisů. Domácí index PX se prozatím drží více zkrátka, ale i tak přidal solidních 0,6 % t/t na 1112 bodů.

Z domácích informací jsme sledovali dění kolem Fortuny. Druhý největší akcionář Fortuny, fondy Templeton (10,6% podíl), prohlásil, že současná nabídka odkupu za cenu 182,5 Kč plně neodráží hodnotu společnosti. Pokud nebudou investoři kolem Templetonu nabídku akceptovat, nebude Fortbet moci přistoupit k vytěsnění minoritních akcionářů. Současně Fortuna pořádala mimořádnou valnou hromadu, která měla rozhodnout o stažení akcií z veřejného obchodování, ale výsledek hlasování bohužel nebyl do pátečního obchodního závěru trhu znám. Titul zakončil týden na 180 Kč (-0,3 % t/t).

O2 CR představilo návrh managementu na hrubou dividendu za rok 2017. Návrh je 17 Kč/akcii běžná dividenda a 4 Kč/akcii z emisního ážia. Celkově tedy 21 Kč/akcii (7,7% hrubý div. výnos), což je dle očekávání trhu i naší projekce. Jen připomínáme, že se jedná o shodnou absolutní výši celkové hrubé dividendy na akcii jako v loňském roce. Titul zakončil páteční seanci na 275,5 Kč (1,7 % t/t).

Agentura FTSE oznámila, že k 19. únoru dojde k vyřazení akcii Unipetrolu ze všech indexů Russel Global a Russell Emerging Markets. Důvodem je úspěšné převzetí společnosti Unipetrol firmou PKN Orlen. Jelikož nové složení indexů je platné od pondělí 19. února, fakticky k úpravě portfolií dojde během pátečního obchodování, pravděpodobně hlavně na závěr obchodování. Titul zakončil týden na 378 Kč (-0,1 % t/t).

Investiční společnost Janus Henderson Group reportovala, že k 31.12. 2017 držela 7,61 mil. akcií či 5,2% podíl v CME. Podíl držela skrz několik investičních společností, které ovládá. Po Time Warneru a TCS Capital Management je tak 3. největším akcionářem ve společnosti. CME zakončila páteční seanci na 94,8 Kč (-1,7 % t/t).

Nejvíce klesající akcií týdne byl ČEZ (506 Kč; -2,3 % t/t). Dozorčí rada společnosti odložila rozhodnutí o prodeji bulharských distribučních aktiv. Další oddalování prodeje je trhem vnímáno mírně nepříznivě. Současně byly v týdnu pod tlakem energetické společnosti v regionu pod tíhou zpráv nutnosti odepsat další hodnotu některých aktiv (Innogy). Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byl Stock Spirits (84,4 Kč; +5,1 % t/t). Na titulu nebyla zveřejněna žádná informace. Z technického pohledu je patrné, že se na trh vrátil dřívější kupec.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.