Uplynulý týden na finančních trzích: Trump v Asii, daňový zákon v USA a výsledky v ČR i zahraničí

08:52 | fa ra | Diskuze

V uplynulém týdnu investoři sledovali návštěvu Donalda Trumpa v Číně, dění kolem nového daňového zákona v USA a doznívání výsledkové sezóny.

Ilustrační foto
Foto: Butz.2013

Vyznění návštěvy amerického prezidenta v Číně je dle našeho názoru pozitivní. Dle dosavadních výstupů se jedná o další prohloubení vzájemného obchodu a spolupráce (například nové zakázky pro Boeing). V průběhu týdne se pak objevila informace, že republikánští senátoři připravili vlastní verzi daňového zákona, což může dále oddálit přijetí očekávaných daňových změn v USA až do příštího roku. Právě dění kolem daňové reformy v USA znamenalo lehký ústup z historických maxim. Naopak domácí index PX vrátil ztráty z minulého týdne a posílil na 1064 bodů (+1,2 % t/t).

Z domácího trhu jsme se soustředili na výsledkovou sezónu. Pondělní Kofola zveřejnila sled solidních čísel za 3Q17 s EBITDA na úrovni 357 mil. Kč (+5,8 % r/r). Společnosti se lehce navýšilo zadlužení na 2,1x čistý dluh k EBITDA a to kvůli zvýšeným investičním nákladům a výplatě meziročně vyšší dividendy. Titul zakončil týden na 414,6 Kč (+1,9 % t/t).

V úterý zveřejnil svá čísla za 3Q17 ČEZ. Ta zklamala očekávání s EBITDA na úrovni 9,7 (-8,8 % r/r) vs. oček. 10,2 mld. Kč. Důvodem byla vyšší ztráta z volatilního segmentu obchodování s elektřinou. ČEZ rovněž snížil výhled na EBITDA o zhruba jednu miliardu kvůli posunu rozhodnutí soudu ohledně plnění závazku SŽDC. Výhled na čistý zisk byl zachován (19 mld. Kč). Titul zakončil týden na 483,5 Kč (+1,5 % t/t). 

Moneta ve čtvrtek předvedla lepší než očekávaná čísla za 3Q17. Čistý zisk dosáhl na 924 (+2,0 % r/r) vs. oček. 827 mil. Kč. Moneta navíc zvýšila výhled na čistý zisk ve výši 3,9 z původního zvýšení na 3,65 mld. Kč. Titul zakončil týden na 78,75 Kč (+4,6 % t/t).

Rovněž ve čtvrtek zveřejnila čísla za 3Q17 Fortuna, která rovněž překonala odhady analytiků. Provozní zisk EBITDA dosáhl na 28,3 (+78 % r/r) vs. oček. 19,4 mil. EUR. Důvodem je začlenění nových akvizic. Ale i na srovnatelné bázi dopadly výsledky lépe, než jsme odhadovali. Titul zakončil týden na 153 Kč (+4,1 % t/t).

Nejvíce klesající akcií týdne bylo TMR (710 Kč; -1,4 % t/t). Na titulu nebyla zveřejněna žádná kurzotvorná informace. Jednalo se pouze o technický posun s ohledem na nabídku a poptávku na trhu. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla Moneta (78,75 Kč; +4,6 % t/t). Moneta zveřejnila lepší, než očekávané výsledky za 3Q17 a navíc zvýšila výhled na celý rok. Banka tím dále potvrzuje, že bude akcionářům s největší pravděpodobností dodávat velmi solidní dividendový výnos. Dále se jí daří profitovat z dobrého vývoje domácí ekonomiky.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.