Uplynulý týden na finančních trzích: Nevýrazné obchodování a čekání na projevy centrálních bankéřů

08:10 | fa ra | Diskuze

Celý týden bylo obchodování na finančních trzích klidné až nevýrazné a trhy ani nereagovaly na zveřejněné makrovýsledky. Na jedné straně mohla doznívat prázdninová nálada, na druhé straně trhy čekaly, co přinese setkání centrálních bankéřů světa v americkém Jackson Hole na konci týdne.

Ilustrační foto
Foto: W4T

Za celý týden evropské i americké akciové indexy zůstaly téměř beze změny. Výjimkou nebyl ani index PX pražské burzy, který v pátek zavřel na 1037 bodech (+0,4 % t/t).

Na pražské burze se významnější korporátní zprávy týkaly jen dvou titulů. V úterý před trhem zveřejnila své výsledky za 2Q společnost VIG. Nepřinesly žádné překvapení. Čistý zisk dosáhl 78 mil. EUR, předepsané pojistné pokračuje v pozvolném růstu a celkově výsledky ukázaly zlepšující se trendy v celém sektoru. Akcie na výsledky nereagovaly a v pátek zavřely na 657 Kč (+0,5 % t/t).

Dále na sebe pozornost stahoval producent netkaných textilií Pegas Nonwovens. Ve čtvrtek společnost oznámila hospodářské výsledky za 2Q, které zaostaly za očekáváním. Společnost sice zvýšila tržby o 8,5 % r/r, ale rostoucí ceny vstupů (polymery) snížily ziskovost a čistý zisk ve výši 0,8 mil EUR výrazně zaostal za očekáváním (2,1 mil. EUR). V pátek pak přišel již delší dobu očekáváný krok, kdy skupina R2G Rohan oficiálně oznámila zahájení dobrovolné nabídky na odkup akcií Pegas ve výši 1 010 Kč. Tato nabídka je platná do 25. září. Nabídku kladně zhodnotilo i představenstvo společnosti Pegas, podle kterého je cena dobrovolné nabídky přiměřená. Skupina R2G Rohan má zatím v Pegasu podíl 10,8 % a ráda by ovládla celou společnost. V současnosti je největším akcionářem Pegasu fond Wood Textile Holding (podíl 29 %). V pátek akcie Pegasu uzavřely na úrovni 1 010 Kč (-0,1 % t/t), kolem které se cena drží od poloviny července.

Nejvíce rostoucí akcií týdne byl Stock (+9,3 % t/t, 65,1 Kč), jehož akcie po výsledcích na začátku srpna rostly již třetí týden v řadě a dostaly se na nejvyšší úroveň od listopadu 2015.

Nejhlubší pokles zaznamenaly akcie Komerční banky (-2,3 % t/t; 985 Kč), které beze zpráv nepatrně ztrácely celý týden.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.