Uplynulý týden na finančních trzích: Fed, Fortuna, ČEZ

08:20 | fa ra | Diskuze

První týden roku 2018 byl zkrácený o pondělní státní svátek Nového roku a investoři se věnovali zápisu z posledního zasedání Fedu a pravidelným makroekonomickým indikátorům.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Zápis z posledního zasedání Fedu nic výrazného pro trhy nepřinesl. Centrální bankéři zvažují v průměru tři zvýšení sazeb o 25 b.b. pro tento rok a objevil se i komentář k vlivu nové daňové reformy, kde byli bankéři spíše obezřetní. Makroekonomická data hodnotíme jako smíšená, kde některé předstihové indikátory byly lepší než očekávání (např. ISM průmyslu), ale měsíční data z trhu práce byla slabší než projekce (148 vs. oček. 190 tis.). Akciové indexy se na začátku roku zapsaly opětovně růstem a vyšplhaly se na nová historická maxima. Domácí index PX se nenechal zahanbit a zakončil týden na úrovni 1105 bodů, tedy 2,5% t/t růstem.

Z domácích zpráv jsme se zajímali především o Fortunu. Fortuna prostřednictvím regulatorního oznámení zveřejnila, že se dohodla s majoritním akcionářem (Fortbet) na nabídce odkupu všech volně obchodovaných akcií za cenu 182,5 Kč. Období pro akceptaci by mělo být od 23. ledna do 23. února 2018. Současně Fortuna svolává mimořádnou valnou hromadu na 15.2., na které by se mělo rozhodnout o stažení akcií z obchodování na burze. Titul zakončil týden na 180 Kč (+1,3 % t/t).

Minoritní akcionáři ČEZu, kteří kontrolují více než 1 %, plánují svolat mimořádnou valnou hromadu. Uskutečnit by se měla v první polovině letošního roku. Důvodem je zejména diskuse nad možným financováním potenciálních nových jaderných bloků. Pokud by ji financoval samotný ČEZ, poškodilo by to minoritní akcionáře. Jen připomínáme, že management ČEZu prohlásil, že bez státních garancí nic stavět nebude. Akcie zakončila páteční seanci na 510 Kč (+2,7 % t/t).

Unipetrol oznámil mírný pokles modelových marží za 4Q17. Společná petrochemická marže (726 EUR/t, -3,2 % q/q a -5,3 % r/r) klesla jak ve čtvrtletním srovnání, tak na roční bázi. Rafinační marže je 4,4 USD/b (-20 % q/q a +10 % r/r). Společně s rozdílem B-U je meziročně slabší o 14,5 %. I přes mírný pokles jsou reportované marže stále na solidních úrovních. Unipetrol oznámí výsledky za celé 4Q17 25. ledna 2018. Titul zakončil týden na 376,5 Kč (+0,1 % t/t).

Nejvíce klesající akcií týdne byl PMČR (16400 Kč; -0,9 % t/t). Na titulu nebyla zveřejněna žádná kurzotvorná informace. Domníváme se, že dochází k mírné technické korekci předchozího růstu na sníženém novoročním objemu. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byly Erste Group (974,6 Kč; +5,4 % t/t). Na titulu nebyla zveřejněna žádná kurzotvorná informace, nicméně Erste se pohybovala v souladu s vývojem evropského finančního sektoru.

Zdroj:J&T Bank
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.