Uplynulý týden na finančních trzích: Ekonomika USA, Moneta, Philip Morris

08:42 | fa ra | Diskuze

Minulý týden byl bez významnějších informací. Trh postupně zpracovával informace o senátem schválené daňové reformě v USA. Celkově je prozatím brán i senátorský návrh pozitivně, protože rozdíly od návrhu z dolní sněmovny jsou spíše minoritní.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

V pondělí na začátku otevření zámořské seance se americké indexy dostaly na svá nová historická maxima po víkendovém schválení daňové reformy, ale ve zbytku týdne docházelo k pozvolnému vybírání zisků především na technologických titulech. Domácí index PX nakonec v mezitýdenním vyjádření lehce poklesl o 0,2 % na 1062 bodu.

Z domácího trhu jsme se soustředili na dění kolem PMČR. Na začátku týdne proběhla informace, že by mohlo dojít ke zmírnění zákona o zákazu kouření v restauracích. Senát jednal o pozměňovacím návrhu, ale ten nebyl schválen. K žádné úlevě se zatím tedy neschyluje. Akcie PMČR zakončily týden na 16299 Kč (+1,6 % t/t).

V průběhu týdne byla zveřejněna informace, že společnost Silver Point Invest, která patří do skupiny Arca, koupila 1% podíl v Moneta Money Bank.  V tisku probíhala spekulace, co je za danou investicí. Od využití příznivé ceny po narážkách na vhodnost vypořádání s bývalou Agrobank až po zlepšení pozice ve sporu napojeném rovněž na situaci kolem bývalé Agrobanky. Titul zakončil týden na 78 Kč (+0,3 % t/t).

Unipetrol oznámil mírný pokles modelových marží za listopad. Společná petrochemická marže (708 EUR/t, -5,9 % m/m a -9,8 % r/r) klesla jak na měsíční, tak na roční bázi. Rafinační marže je 4,6 USD/b (- 9,8 % m/m a -6,1 % r/r). Společně s rozdílem B-U je meziročně slabší o -20,3 %. I přes mírný pokles jsou reportované marže stále na solidních úrovních. Titul zakončil páteční seanci na 375 Kč (+0,7 % t/t).

Nejvíce klesající akcií týdne byla Erste Group (921,8 Kč; -1,2 % t/t). Na titulu nebyla zveřejněna žádná kurzotvorná informace. Domníváme se, že dochází k technické korekci předchozího růstu. Ve srovnání s benchmarkem je vidět, že titul se pohybuje s větší intenzitou. Navíc v pátek došlo k silnějšímu růstu na evropských finančních titulech, ale Rakousko mělo státní svátek. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla Fortuna (178 Kč; +3,3 % t/t). Na titulu nebyla zveřejněna žádná kurzotvorná informace. Fortuna se technicky stále vrací k vyšším úrovním v očekávání lepších výsledků po změně strategie. 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.