Uplynulý týden na finančních trzích: ECB, hospodářské výsledky a Katalánsko

07:59 | fa ra | Diskuze

V uplynulých dnech se pozornost investorů upínala kromě výsledkové sezóny především na čtvrteční zasedání ECB a následnou tiskovou konferenci Maria Draghiho.

Ilustrační foto
Foto: W4T

Nesmíme opomenout ani dění posledních hodin (pátek) a tím je vyhlášení nezávislosti Katalánska tamním parlamentem. A následné schválení přímé vlády Španělska nad Katalánskem.

Výsledková sezóna v USA pokračuje ve svém kladném vyznění. Již více jak polovina společností z S&P500 zveřejnila svá čísla a očekávání jsou stále velmi silně překonávána.

ECB ve čtvrtek dodala sice snížení QE od nového roku na polovinu současných měsíčních nákupů, ale nadále uvedla, že se jedná o otevřený konec. Zmíněné informace jsou trhem vyhodnoceny jako holubičí tón a reakce na měnovém páru dolar euro byla jednoznačná. Euro oslabilo pod úrovně 1,16 USD/EUR. Toto oslabení bylo dále umocněno výše zmíněným děním ve Španělsku.

Akciové indexy v USA nadále pozitivně reagovali především na výsledkovou sezónu. Domácí index PX nestál pozadu a za týden přidal 0,5 % na 1062 bodů.

Z domácího trhu jsme se soustředili na výsledkovou sezónu. V úterý představila výsledky za 3Q17 O2 CR, která na provozním zisku EBITDA překonala odhady s 2,7 (-3,2 % r/r) vs. oček. 2,5 mld. Kč. Důvodem byl již lepší vývoj na tržbách a větší než očekávané úspory na úrovni nákladů. Titul zakončil týden na 268,7 Kč (2,4 % t/t).

Rovněž v úterý zveřejnila své výsledky za 3Q17 CME. Ta splnila očekávání trhu na úrovni EBITDA ve výši 25,1 mil. USD (+30,1 % r/r) vs. oček. trhu 25 mil. USD. Společnost dále potvrdila svůj výhled do konce roku. Současně uvedla, že výhled by mohl být splněn spíše na horní hranici očekávaného rozpětí (růst EBITDA o 13-17 % r/r). Titul zakončil páteční seanci na 102 Kč (-1,1 % t/t). 

Nejvíce klesající akcií týdne byl Pegas Nonwovens (863 Kč; -1,4 % t/t). Na titulu se neobjevila žádná kurzotvorná informace. Pegas je po nabídce majoritního akcionáře a po výplatě dividendy. Aktuálně se vyčkává, zda majoritní vlastník nabídne další odkup nebo ne a titul bude ponechán oslabené likviditě a zřejmě vyřazení z některých indexů. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byl Unipetrol (369,5 Kč; +6.4 % t/t). Unipetrol reaguje pozitivně na silné výsledky a na celkově pozitivní makroekonomické prostředí.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.