Uplynulý týden na akciových trzích: Hospodářské výsledky, ekonomika USA, Fortuna, ČEZ, Moneta a politika

08:15 | fa ra | Diskuze

V uplynulém týdnu se pozornost investorů upírala především na výsledkovou sezónu, která se naplno rozeběhla, a v druhé polovině týdne se do hry dostalo riziko dosažení dluhového stropu v USA.

Ilustrativní obrázek
Foto: 401(K) 2012

Začátek výsledkové sezóny patřil tradičně především bankám, jejichž čísla byla výrazně ovlivněna dopady daňové reformy. Celkové vyznění bylo podle našeho názoru neutrální. Z makrodat pak stojí za zmínku mírně lepší výsledek čínského HDP za minulý rok (+6,9 % r/r, oček. 6,8 %). Mírnou nervozitu vyvolala ke konci týdne již tradiční přetahovaná zákonodárců o zvýšení dluhového stropu pro financování americké vlády, které po schválení v dolní komoře parlamentu zablokoval senát. Akciové indexy přesto dokázaly, stejně jako v předchozích týdnech tohoto roku, uzavřít s mírnými zisky t/t. Hlavní index pražské burzy (PX) zakončil týden na úrovni 1 123 bodů (+1,3 % t/t).

Během týdne jsme byli svědky několika zpráv vztahující se ke kapitálovému trhu.

Vedení Fortuny zvýšilo svůj výhled na výsledky za minulý rok. Objem přijatých sázek by měl být v souladu s předchozím výhledem, tedy 1,9 mld. EUR. Meziroční růst EBITDA by pak měl být v rozmezí 135 – 150 %, výrazně výše než předchozí očekávání 80 – 95 %. %. Důvodem jsou vyšší marže v sektoru kurzových sázek. Investoři na tuto zprávu nicméně nereagovali. Z našeho pohledu je významnější, jak dopadne nabídka odkupu akcií ze strany majoritního akcionáře (Fortbet). Pokud Fortbet získá dostatečný podíl, přistoupí pravděpodobně rychle k vytěsnění minoritních akcionářů. Termín pro akceptaci nabídky za cenu 182,5 Kč za akcii bude od 23. ledna do 23. února.

Podle denního tisku pravděpodobně probíhají finální jednání o prodeji bulharských aktiv ČEZu (zejména distribuční společnosti). Nyní údajně probíhají exkluzivní jednání nad nejatraktivnější nabídkou. Spekuluje se o ceně kolem 8 mld. Kč (téměř 15 Kč na akcii ČEZu). Prodej by vylepšil hotovostní pozici ČEZu, která by pak mohla být dále použita např. na výplatu dividendy. Připomínáme, že ČEZ má v Bulharsku dlouhodobé problémy s regulátorem a vede proti Bulharsku arbitráž. Předpokládáme, že případný prodej bulharských aktiv by investoři hodnotili pozitivně.

Cena akcií Monety dosáhla nejvyšších hodnot za posledních 9 měsíců. K tomu i pomohla také zpráva o prodeji části nesplácených úvěrů v objemu 2,2 mld. Kč.

Společnost United Group, která má od CME koupit chorvatské a slovinské televize, se dohodla na prodeji své placené chorvatské televizní stanice Total TV. Tím by mohla splnit podmínky, které po ní požaduje chorvatský regulátor, aby mohla koupit od CME chorvatskou televizi Nova TV. Připomínáme, že United Group se dohodla se CME na prodeji chorvatských a slovinských televizí za cca 260 mil. USD. Prodej byl zastaven chorvatských regulátorem.

Menšinová vláda složená ze zástupců ANO nezískala důvěru Sněmovny. To ale z našeho pohledu velký vliv na akciové trhy nemělo.

Nejlepší výkon za tento týden na pražské burze předvedl Stock (15,14 % t/t, 90,5 Kč). Na tento titul nebyla zveřejněna žádná zpráva a růst je pravděpodobně způsoben navyšováním pozic investorů. Největším odpadlíkem byla mediální slupina CME (-2,52 % t/t, 96,9 Kč). Ani pozitivní zpráva o možném splnění podmínek regulátora k prodeji chorvatských a slovinských aktiv nepomohla. 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.