Uplynulý týden byl na kapitálových trzích ve znamení ECB

07:30 | fa ra | Diskuze

Dle očekávání se v uplynulém týdnu vše upínalo k rozhodování ECB. Evropská centrální banka dále snížila úrokové sazby a současně navýšila svůj program vykupování aktiv o 20 mld. EUR měsíčně (na 80 mld. EUR/měs.). Tyto kroky naplnily očekávání trhu. Prvotní reakce byla posílení rizikových aktiv a oslabení eura.

Foto: Web4Trader

Posléze na tiskové konferenci Draghi uvedl, že za současné situace není potřeba dalšího snižování sazeb, což si trh vyhodnotil jako konec snižování sazeb a euro prudce otočilo a začalo posilovat a riziková aktiva klesat. Velmi volatilní čtvrtek se v pátek uklidnil po bližším a pečlivějším rozboru Draghiho slov. I přes zvýšenou volatilitu měl krok ECB na akciové trhy kladné vyznění. K tomu se přidal i domácí trh a index PX posílil o 2,0 % t/t na 908 bodů.

Z domácích zpráv jsme sledovali především pokračování výsledkové sezóny. Ve čtvrtek zveřejnila svá čísla Fortuna. Samotná čísla za 4Q15 byla lepší než očekávání a překonala i odhad vlastního managementu. Nicméně nejvíce se čekalo na informace k dividendové politice. Fortuna oznámila, že vyplácet dividendu pro příští dva roky nebude a o dividendové politice se rozhodne až v roce 2017. Tato informace investory nepotěšila. Titul zakončil týden na 86,6 Kč (-13 % t/t).

Rovněž ve čtvrtek zveřejnil svá čísla Stock Spirits. Ten za minulý rok ohlásil pokles tržeb o 10 % r/r na 262,6 mil. EUR. Provozní zisk propadl o 22 % na 41,7 mil. EUR a čistý zisk o 46 % na 19,4 mil. EUR. Na úrovni očištěné EBITDA byl výsledek na horním okraji rozpětí výhledu managementu 50 – 54 mil. EUR, což již společnost indikovala na konci ledna. Management dále navrhuje vyplatit finální dividendu 0,0455 EUR na akcii, dividenda za celý rok tak dosáhla 0,058 EUR (3% hrubý dividendový výnos). Jako výsledek strategické revize polského trhu Stock oznámil jen velmi obecné závěry bez konkrétních kroků. Titul zakončil páteční seanci na 51,2 Kč (-8,7 % t/t).

NWR oznámilo, že akcionář CERCL Mining Holdings B.V. a spřízněné subjekty dokončili převod svých akcií do rukou NWR za nulovou cenu. Akcie převodem na společnost ztrácejí hlasovací práva. Akcie zakončila páteční obchodování na 0,1 Kč (-33,3 % t/t).

Vedle technicky ovlivněného NWR byla nejvíce klesající akcií uplynulého týdne Fortuna (-13 %; 86,6 Kč). Společnost sice zveřejnila lepší než očekávané výsledky za 4Q15, ale současně zveřejnila horší než očekávaný výhled. Hlavní negativní informací pro investory bylo nevyplacení dividend pro následující dva roky. Současně se o dividendové politice bude dále rozhodovat až v roce 2017. Přitom obnovení dividendové politiky bylo stěžejní informací pro investory do akcií společnosti.

Naopak nejvíce rostoucí akcií uplynulého týdne byla Erste Group (+6,2 %; 688 Kč). Titul se obešel bez specifické informace, ale celému evropskému finančnímu sektoru pomohlo k růstu rozhodnutí ECB o dalším monetárním stimulu.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.