ÚOHS letos udělil pokuty za téměř 12 milionů korun, loni to bylo více

12:26 | fa ra | Diskuze

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) letos za porušení soutěžních pravidel uložil pokuty v souhrnné výši 11,8 milionu korun. Je to jedno z nejnižších čísel v posledních letech, například loni sankce překročily 466 milionů korun. Vyplývá to z informací, které zazněly na Svatomartinské konferenci ÚOHS v Brně.

Ilustrační foto
Foto: ÚOHS

Statistiky výše pokut často ovlivňují velké případy kartelů, které se táhnou několik let. Číslo za letošek není také konečné a do konce roku se ještě změní, řekl místopředseda ÚOHS Hynek Brom.

"Část rozhodnutí připravujeme v prosinci na vydání, statistiky se budou ještě zásadním způsobem měnit," uvedl Brom. Podle něj úřad vydá v oblasti kartelů letos nakonec kolem deseti rozhodnutí, loni jich bylo 13. V oblasti zneužití dominance vydal zatím jedno rozhodnutí, loni za celý rok tři.

"V oblasti kartelů se nám v posledních čtyřech letech daří mít progresivní nárůst v počtu zahájených správních řízení. Jsem rád, že jsme schopni relativně rychle a efektivně zasahovat," uvedl Brom.

Počet případů, které ÚOHS letos nově otevřel, je stabilní. Zahájil 11 nových případů, které se týkají kartelů, což je o jeden víc než loni. Nová řízení stíhající chování takzvaných dominantů na trhu jsou tři tak jako loni. K tomu ÚOHS začal tři sektorová šetření, což v minulosti často nedělal.

ÚOHS také dál otvírá případy chování orgánů veřejné správy. V podobných případech zkoumá například vztah různých vyhlášek měst a obcí k soutěži. Celkem zatím zahájil pět správních řízení, z toho dvě v letošním roce. Také zde ale počet případů podle Broma ještě do konce roku naroste.

Prioritou do budoucna podle něj zůstávají kartely ve veřejných zakázkách. Připomněl, že veřejnými tendry ročně proteče v Česku 650 miliard ročně. "Je to kruciální otázka, proto ta pozornost ve vztahu ke kartelovému jednání," objasnil Brom. Podle něj se úřadu v 70 procentech případů daří ukončovat řízení na prvním stupni, tedy tím, že firmy jednání přiznají. Ve velkých případech ale ÚOHS mívá problémy u soudů. Letos v první polovině roku Krajský soud v Brně zrušil pokutu 1,66 miliardy korun za stavební kartel. Případ jde ale k Nejvyššímu správnímu soudu, kam se ÚOHS odvolává poměrně často.

Výzvou pro ÚOHS jsou do budoucna podle předsedy ÚOHS Petra Rafaje digitální trhy a informační technologie. "Je to problém, který je nutno řešit pokud možno hned," uvedl při zahájení konference Rafaj. Podle informací ČTK ÚOHS vyšetřuje například společnost Booking.com, která provádí rezervace hotelového ubytování.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ministerstvo dopravy podalo rozklad proti rozhodnutí ve věci mýtného tendru

Ilustrativní obrázek

ÚOHS zrušil výběr vítěze tendru na mýtné

Ilustrativní obrázek

ÚOHS loni uložil za kartely a dominanci pokuty 383 mil. Kč, nejvyšší pokutu dostaly České dráhy

Ilustrativní obrázek

Iveco uspělo u ÚOHS. Úřad zakázal pražskému dopravnímu podniku uzavřít kontrakt na 300 autobusů

Ilustrativní obrázek

České dráhy dostaly nepravomocnou pokutu 368 milionů korun

Ilustrativní obrázek

Globus dostal od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže pokutu 183 milionů korunČti více
Ilustrativní obrázek

Makroekonomický výhled: Zasedání ECB a data o HDP a inflaci v USA

Ilustrativní obrázek

Firemní výsledky pro tento týden: Amazon, Alphabet, Microsoft, McDonald’s, Visa, Daimler či DBK

Ilustrativní obrázek

Jsme jen krok od recese v Turecku

Ilustrativní obrázek

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou se prohlubuje

Ilustrativní obrázek

Americká ekonomika roste podle očekávání Fedu

Ilustrativní obrázek

Šperkařský objev století: Vědci objasnili vznik modrých diamantů

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.