ÚOHS letos udělil pokuty za téměř 12 milionů korun, loni to bylo více

12:26 | fa ra | Diskuze

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) letos za porušení soutěžních pravidel uložil pokuty v souhrnné výši 11,8 milionu korun. Je to jedno z nejnižších čísel v posledních letech, například loni sankce překročily 466 milionů korun. Vyplývá to z informací, které zazněly na Svatomartinské konferenci ÚOHS v Brně.

Ilustrační foto
Foto: ÚOHS

Statistiky výše pokut často ovlivňují velké případy kartelů, které se táhnou několik let. Číslo za letošek není také konečné a do konce roku se ještě změní, řekl místopředseda ÚOHS Hynek Brom.

"Část rozhodnutí připravujeme v prosinci na vydání, statistiky se budou ještě zásadním způsobem měnit," uvedl Brom. Podle něj úřad vydá v oblasti kartelů letos nakonec kolem deseti rozhodnutí, loni jich bylo 13. V oblasti zneužití dominance vydal zatím jedno rozhodnutí, loni za celý rok tři.

"V oblasti kartelů se nám v posledních čtyřech letech daří mít progresivní nárůst v počtu zahájených správních řízení. Jsem rád, že jsme schopni relativně rychle a efektivně zasahovat," uvedl Brom.

Počet případů, které ÚOHS letos nově otevřel, je stabilní. Zahájil 11 nových případů, které se týkají kartelů, což je o jeden víc než loni. Nová řízení stíhající chování takzvaných dominantů na trhu jsou tři tak jako loni. K tomu ÚOHS začal tři sektorová šetření, což v minulosti často nedělal.

ÚOHS také dál otvírá případy chování orgánů veřejné správy. V podobných případech zkoumá například vztah různých vyhlášek měst a obcí k soutěži. Celkem zatím zahájil pět správních řízení, z toho dvě v letošním roce. Také zde ale počet případů podle Broma ještě do konce roku naroste.

Prioritou do budoucna podle něj zůstávají kartely ve veřejných zakázkách. Připomněl, že veřejnými tendry ročně proteče v Česku 650 miliard ročně. "Je to kruciální otázka, proto ta pozornost ve vztahu ke kartelovému jednání," objasnil Brom. Podle něj se úřadu v 70 procentech případů daří ukončovat řízení na prvním stupni, tedy tím, že firmy jednání přiznají. Ve velkých případech ale ÚOHS mívá problémy u soudů. Letos v první polovině roku Krajský soud v Brně zrušil pokutu 1,66 miliardy korun za stavební kartel. Případ jde ale k Nejvyššímu správnímu soudu, kam se ÚOHS odvolává poměrně často.

Výzvou pro ÚOHS jsou do budoucna podle předsedy ÚOHS Petra Rafaje digitální trhy a informační technologie. "Je to problém, který je nutno řešit pokud možno hned," uvedl při zahájení konference Rafaj. Podle informací ČTK ÚOHS vyšetřuje například společnost Booking.com, která provádí rezervace hotelového ubytování.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

České dráhy dostaly nepravomocnou pokutu 368 milionů korun

Ilustrativní obrázek

Globus dostal od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže pokutu 183 milionů korun

Ilustrační foto

PPF převezme Škoda Transportation okamžitě po souhlasu úřadů

ÚOHS zjišťuje, zda měli účastníci tendru na provozování mýtného stejné podklady

Ilustrační foto

Mobilní operátoři fungují v ČR podle zákona, říká ÚOHS

Ilustrační foto

Soud zasáhl do sporu O2 a ÚOHS, který se táhne už řadu letČti více
Ilustrativní obrázek

Shell a BP začnou kupovat libyjskou ropu

Ilustrativní obrázek

Hodnota akcie Alnylam se loni více než ztrojnásobila a letošní rok bude ještě lepší

Ilustrativní obrázek

Analytici z Barclays vidí tři pozitivní šance pro akcie IBM

Ilustrativní obrázek

Apple hodlá přispět 350 miliardami USD do ekonomiky USA

Ilustrativní obrázek

Ne všichni analytici hodnotí poptávku po Apple iPhone kladně

Ilustrativní obrázek

Analytici z Canaccord zvedli cílovou cenu pro akcie Qualcomm

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.