Únorový zahraniční obchod přilepil korunu ke kurzovému závazku

08:21 | fa ra | Diskuze

Včerejší obchodní den byl z pohledu české měny úspěšný, když si držela své silné pozice v samotné blízkosti kurzového závazku. Kurz eura se včera na mezibankovním trhu pohyboval v úzkém pásmu kolem 27,03 CZK/EUR. Tuzemské měně se tak na rozdíl od polského zlotého dařilo.

Foto: Web4Trader

Zlotý doplatil na výsledek jednání polské centrální banky. Ta sice v souladu s očekáváním ponechala nastavení měnové politiky nezměněné, nicméně dluhopisový trh reagoval poklesem výnosů státních bondů, což se projevilo na znehodnocení polské měny. Ve finále lehce ztratil i maďarský forint. Tomu neprospělo zklamání, které přinesla únorová statistika průmyslové výroby.

K udržení silných pozic pomohla české měně statistika zahraničního obchodu. Únorový přebytek výrazně překonal tržní očekávání. K lepšímu byl navíc revidován i výsledek za leden. A povzbudivé jsou i dynamiky zahraničně obchodní výměny v prvních dvou měsících letošního roku. Z hlediska struktury je zřejmá rychle rostoucí poptávka po autech v Německu i v dalších zemích eurozóny. Na dovozní straně jsou stále patrné dopady nízkých cen komodit.

Na včerejší čísla zahraničního obchodu dnes naváží další únorové statistiky, tentokráte se dočkáme dat z jednotlivých sektorů českého hospodářství. Průmyslová výroba podle nás zaostane za průměrným tržním očekáváním ve výši 5,2 % y/y, náš odhad činí 3,9 %. Únorový PMI totiž klesl, navíc svou dynamiku ztrácela průmyslová výroba i v předchozích měsících, kdy se PMI ještě držel na vyšších úrovních. Za slabším obdobím stojí útlum investiční aktivity v souvislosti s ukončením možnosti dočerpat prostředky z EU fondů z předchozího programového období. To se samozřejmě projevuje i ve stavební výrobě, kde očekáváme stejně jako v lednu meziroční propad přes deset procent.

Mnohem radostnější by měl být pohled na únorovou statistiku maloobchodních tržeb. Očekáváme silný meziroční růst o 7,4 %. Pokud připočteme i tržby za automobilový sektor, měl by meziroční vzestup dokonce přesáhnout osm procent. Maloobchod jednoznačně těží z vysoké spotřebitelské důvěry. Náladu domácnostem zvyšuje jak rekordní zaměstnanost, tak zrychlující tempo růstu mezd.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.