Umělá inteligence Facebook je schopna rozpoznat uživatele se sklony k sebevraždě

13:42 | wa pe | Diskuze

V minulém roce Facebook čelila v médiích vlně kritiky poté, co několik lidí na sociální síti veřejně oznámilo svůj záměr spáchat sebevraždu a někteří se dokonce v přímém přenosu připravili o život.  Aby se již podobné případy neopakovaly, používá nyní Facebook pro ranou detekci sebevražedných sklonů umělou inteligenci.

Ilustrativní obrázek
Foto: Donations_are_appreciated

Posledním případem úspěšného zásahu byla asi 60letá žena z Argentiny, která v lednu napsala na sociální síti, že „již takto nemůžu dále pokračovat. Říkám sbohem.“ Pokročilé algoritmy vyhodnotily případ jako stav nouze, předali případ živým zaměstnancům Facebook, ti kontaktovali příslušné úřady, které na místo vyslaly školený medicínský personál a odborníky.  

Samotné slovní sdělení samozřejmě nebylo vše, co umělá inteligence při vyhodnocení případu vzala do úvahy, k dispozici měla jak předešlé příspěvky ženy, tak její další dlouhodobou aktivitu na sociální síti, například jakým stránkám věnovala svou pozornost a podobně. Pokud by měla umělá inteligence potřebný přístup, mohla by tyto údaje také snadno zkombinovat například se zdravotními záznamy či video nahrávkami z poslední doby.  Společnost Facebook uvedla, že na podzim 2017 její systém během jediného měsíce vyslal záchranáře k jednomu stu případů potenciální sebevraždy.  V nepřeberné zásobě různorodých dat je umělá inteligence dnes schopna najít společné znaky v chování a jednání lidí s vysokou pravděpodobností pokusu o sebevraždu, tyto jedince včas identifikovat a upozornit příslušné orgány. Mezi tyto znaky patří například předešlé užívání antidepresiv či nehody při nakládání se zbraněmi.

V diagnostice umělá inteligence již údajně předčila školené psychology a psychoterapeuty. Z nedávné studie vědců z Florida State University uveřejněné v časopise Psychological Bulletin vyplývá, že odborný personál byl schopen správně předpovědět, který z pacientů se pokusí o sebevraždu pouze o něco málo lépe nežli náhodný výběr. Naopak umělá inteligence si vedla na vzorku 16 000 pacientů ze státu Tennessee o mnoho lépe.  Pokud o sebevraždu v následujících dvou letech správně předpověděla s 80 až 90% přesností. Výsledky ukazují, že umělá inteligence „dokáže modelovat komplexní interakce mezi mnoha rizikovými faktory,“ a rozhodnout tak, kdo je nejpravděpodobněji ohrožen, potvrdila Jessica Ribeiro, profesorka psychologie na Florida State University.

Podobné nástroje v budoucnu lékaře patrně zcela nenahradí, mohou však pomoci zpřesnit diagnostiku a to například už během samotného rozhovoru s pacientem. Je o tom přesvědčen také doktor John Pestian z Children's Hospital Medical Center v Cincinnati v Ohiu. Ten se zabývá především využitím umělé inteligence pro analýzu komunikace pacientů. Jím vyvinutá aplikace SAM nahrává rozhovory mezi lékaři a pacienty, které následně analyzuje z hlediska lingvistických i vokálních faktorů a poskytuje v reálném čase odhad toho, zda bude mít daná osoba sklony k sebevraždě. Tento přístup se již dočkal i komerčního využití díky společnosti Cogito Corp. Její systém Cogito's Companion byl již využit u přibližně 500 válečných veteránů, u kterých díky přístupu k datům z chytrých telefonů určila nebezpečí sebevražedného chování s 80% přesností. Podobným směrem se již vydala i osobní asistentka Siri od Apple, která v reakci na jisté dotazy či komentáře svých uživatelů začne nabízet asistenci školených psychologů. 

Sociální sítě a technologické společnosti již dnes čelí kritice za obrovské množství osobních dat, které shromažďují o uživatelích a dále je využívají ke svým komerčním účelům zejména pak cílené reklamě. Použití umělé inteligence, která by měla k tomuto rezervoáru informací včetně například zdravotní dokumentace volný přístup, pak vzbuzuje další závažné etické i právní otazníky. Jistě není tak těžké představit si situaci, kdy soukromá společnost při výběru budoucího zaměstnance zaplatí sociální síti za psychologický profil kandidáta, který nevykazuje sklony k sebevraždě. Navíc ani umělá inteligence dnes není neomylná a prostor pro chybu je značný. 

  

 

 

Zdroj:WSJ, Morningstar, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

CertiCon vyvíjí moderní technologie využitelné pro boj s infekčními onemocněními

Ilustrativní obrázek

Accenture Technology Vision 2020

Ilustrativní obrázek

Praha, centrum AI

Ilustrativní obrázek

Solar Orbiter začal s měřeními. Z Čech má na palubě jedinečnou optiku.

Ilustrativní obrázek

V Česku se rekordně investovalo do výzkumu a vývoje

Ilustrativní obrázek

Jak se ladila chytrá stélka do bot MiomoveČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vysokému zájmu o zlato

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Dolar vítězí, viru navzdory

Ilustrativní obrázek

Článek BHS k vývoji zlata

Ilustrativní obrázek

Vývoj hodnoty drahých kovů

Ilustrativní obrázek

OPEC+ se podle očekávaní dohodl na prodloužení snížené těžby ropy

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování benzínu a nafty

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.